ИН4С

ИН4С портал

Први пут у Србији: Уводе се компостабилне кесе

Нацрт новог правилника о кесама у Србији предвиђа да се на тржишту Србије први пут појаве такозване компостабилне кесе од биополимера.

Илустрација (Фото: Depositphotos, trgowanlock)

Нацрт новог правилника о кесама у Србији предвиђа да се на тржишту Србије први пут појаве такозване компостабилне кесе од биополимера.

„Радна група завршила је рад на документу који је послат на адресу Министарства заштите животне средине, којим је тачно дефинисано које кесе су биоразградиве, са оксоадитивима, од биополимера, а у циљу да ситуација на тржишту постане чистија“, каже за Тањуг секретар Удружења за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала у Привредној комори Србије Драган Стевановић.

Да би Одлука Града Београда о увођењу биоразградивих кеса могла да се спроведе у дјело неопходан је овај правилник па је у припреми учествовао и градски Секретаријат за заштиту животне средине, додаје Стевановић.

Наводи да је умјесто 4. фебруара за када је био заказан округли сто на тему примјене новог правилника, датум за дискусију са произвођачима, увозницима, трговцима и стручњацима, заказан за 20. фебруар у просторијама ПКС.

„Да би смо што боље заштитили животну средину, произвођаче, здравље и безбједност становништва поготово када је у питању паковање хране, донијет је овај правилник да би се тачно регулисале техничке карактеристике, својства која мора пластична кеса да задовољи да би се нашла на тржишту Србије„, рекао је Стевановић.

Правилник се односи како на домаћу производњу кеса које се стављају на тржиште Србије али и на оне кесе које долазе из увоза.

Значајно је да се овим правилником сада по први пут доносе технички услови за стављање кеса у промет од биополимера, такозваних компостабилних кеса“, наводи он.

Тачно су дефинисани појмови, односно од чега је направљена кеса и шта с тога може да пише на њој, а како не би, каже, долазило до забуне у тумачењу да ли је кеса биоразградива или не, као што је то био случај протеклих мјесеци.

Кесе су категоризоване по дебљини и материјалима који су дозвољени, и одређено је које техничке услове морају да задовоље да би се нашле на тржишту. Постоје три врсте кеса по дебљини, до 15 микрона, од 15 до 50, и преко 50 микрона, наводи Стевановић.

Када је ријеч о материјалима од којих се могу правити, донијети су технички услови за кесе од чистог полиетилена, за кесе од нових био сировина и оне са додатком оксоразградивих адитива, а које су и раније биле дефинисане, старим правилником.

Тенденција у цијелој Европи је, иначе, да се пластичне кесе забране у потпуности а таква пракса могла би да се примијени и у Србији, ако се законска решења ЕУ пренесу и у домаће законодавство.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *