ИН4С

ИН4С портал

Публика не може без позоришта

1 min read
Једно од најбољих музичких позоришта Русије: Државни камерни музички театар „Опера Санкт Петербург” поново гостује у Београду.

Једно од најбољих музичких позоришта Русије: Државни камерни музички театар „Опера Санкт Петербург” поново гостује у Београду. Гостовање је било планирано током маја, али је отказано због новонасталих околности. Реномирани руски оперски уметници наступиће са две представе: опера „Насиље над Лукрецијом” Бенџамина Бритна биће изведена вечерас и сутра увече на сцени Народног позоришта у Београду од 20 часова, док ће опера „Отмица из сараја” Волфганга Амадеуса Моцарта бити пред поклоницима ове врсте уметности 15. и 16. новембра у земунском Мадлениануму од 19. 30 сати.

Јевгениј Малигин, директор „Опере Санкт Петербурга” у разговору за „Политику” говорио је колико је у овим околностима било деликатно организовати овај сусрет са српском публиком.

‒ Наше гостовање у оквиру обележавања 75-годишњице победе над фашизмом које је планирано за мај 2020. године безусловно је морало бити реализовано. Због пандемије вируса корона у мају је наш пројекат био одложен на неодређено време. Данас смо неизмерно срећни јер смо на корак до реализације овог пројекта! Међутим, и за Русију и за Србију то је веома комплексно питање, имајући у виду да до 1. новембра није било летова из Петербурга за Београд. Наши домаћини, а нарочито господин Едуард Иле, одлично су схватили дату ситуацију и планирали посету у складу са добијањем посебне дозволе за реализацију овог гостовања, будући да смо преговоре почели у време када су границе још биле затворене. Чим је обновљен ваздушни саобраћај између Русије и Србије, био је то јасан знак: крећемо ка вама! Па ипак, чекао нас је читав низ препрека у реализацији овог, по свим параметрима јединственог пројекта. Још има много проблема са авионским саобраћајем, јер летови нису тако чести као раније. Зато смо морали да организујемо чартер лет којим су допутовали само чланови нашег позоришта. Поред тога, као што знате, сви учесници овог, за обе стране изузетно важног гостовања, морали су бити тестирани и, наравно, имати негативан тест. То је веома важно због безбедности како наших домаћина тако и свих чланова нашег ансамбла.

Какве сте све кораке морали да предузмете да би ово гостовање могло да се реализује?

За обе стране је најтеже било усагласити све тачке реализације пројекта. Морали смо да усагласимо неколико ствари од којих је зависио полазак из Русије за Србију. Пре свега, била нам је потребна подршка руководства, затим је требало организовати лет и, као што сам већ рекао, људи су морали остати здрави да би могли да уђу у авион! Знам да је српска страна усаглашавала нашу посету на највишем нивоу. Ми смо се о свему договарали са градским челницима Петербурга како би нас упутили на гостовање у Србију. На срећу, сви су нам изашли у сусрет! Ово гостовање је веома важно за наше обе земље, јер обележавање 75-годишњице победе у Другом светском рату, по мишљењу нашег председника Владимира Путина и вашег председника Александра Вучића, спада у најзначајније датуме целокупне светске историје.

Овога пута ћемо гледати опере „Насиље над Лукрецијом” и „Отмица из сараја”. Зашто сте изабрали баш ове две опере из вашег богатог репертоара? Какве су специфичности вашег сценског извођења ових дела?

„Насиље над Лукрецијом” је својеврсна визит-карта нашег позоришта. То је веома комплексна представа. Бритн је оперу написао убрзо по завршетку Другог светског рата и она је била композиторова реакција на недавне ратне страхоте…  Наше позориште је ову оперу извело први пут у Русији. Такође, до сада смо остали једино позориште на чијем је редовном репертоару. Потписали смо уговор са Бритновим фондом који нам је дао дозволу за извођење. Ова опера је занимљива и млађој и старијој публици. Са успехом смо је изводили више пута на фестивалима у Москви и другим европским градовима. Оперу увек изводимо у режији Јурија Александрова, уметничког директора и оснивача нашег позоришта. Извођења су увек била изузетно успешна. На пример, представи у Варшави су присуствовали највиши званичници Пољске који су дуго аплаудирали Александрову. „Отмица из сараја” је недавно премијерно изведена у нашем позоришту. То је Моцарт, то је уникална опера ‒ зингшпил на немачком језику, дивно дело које се ретко изводи. У нашем позоришту све опере, па и ову, изводи неколико ансамбала солиста на највишем уметничком нивоу.

Колико је, према вашем мишљењу, важна размена уметничке енергије у овим пандемијским условима?

Наравно, таква размена је неопходна. Недавно смо се вратили са гостовања у Турској. Осетили смо колико је турска страна била заинтересована за наш долазак. Искрено говорећи, тамо има доста професионалних позоришта и не може се рећи да публици недостаје опера. Па ипак, у граду Денизли били су пријатно изнађени могућношћу да угосте једну руску позоришну трупу. Публика је била одушевљена наступом наших солиста. Тај пројекат је веома успешно реализован. Успели смо да покажемо да су петербуршки уметници изван политике, да умемо да поштујемо другу културу и религију, а турска публика је отворена за уметност. У данашњим условима то је веома важно. Овај пример још једном јасно потврђује да је музика универзални језик читавог света. Управо музика и уметност помажу успостављању међународних пријатељских веза. Гостовања отварају нове могућности јачања културне сарадње. Сигуран сам да се слажете са мном да уметност не зна за границе и доприноси развоју светске културе…

Како у Санкт Петербургу успевате да координирате рад позоришта и контакте са публиком?

У Петербургу нисмо играли представе готово пет месеци. Тај период је показао да публика не може без позоришта, а позориште не може без публике. Поновни сусрет уметника са публиком био је дуго очекиван и веома дирљив. Без обзира на многа ограничења, сада ипак можемо да играмо представе и то је велика срећа.

Какви су ваши будући планови?

Планирамо да радимо, да постављамо нове представе и одлазимо на гостовања.Током 2020. године планирали смо реализацију 13 гостовања широм света. Многа од тих гостовања нису била могућа, али надамо се да ће 2021. година бити продуктивнија, да ће се поново покренути импулс који нас је водио претходних година.

Прочитајте ЈОШ:

(ВИДЕО) „На веслу приче“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy