„Put pobede“: Kako je izdržana najduža opsada u istoriji sveta
1 min read„Put pobede“ – usko područje zemlje, odbijeno od trupa lenjingradskih i volhovskih frontova – postalo je transportna arterija koja je snabdevala branioce Lenjingrada sa municijom i hranom.
Hrabrosti branitelja i stanovnika opsednutog Lenjingrada, koji su izdržali najdužu u istoriji opsadu neprijatelja – od 872 dana, posvećene su ode i pesme. Jedan deo istorije pripada i privremenoj pruzi, izgrađenoj za rekordnih 20 dana od stanice „Poljani“ do Šliselburga. Iako dužina puta iznosi svega 33 kilometra, svaki metar puta je osvojen teškom borbom. Zbog blizine nemačkih artiljerijskih položaja, koji su ponekad bili udaljeni 3-4 kilometra, put je dobio nadimak „smrtni koridor“.
Odluka o hitnoj izgradnji pruge Poljani-Šliselburg doneta je odmah nakon opsade Lenjingrada. Održavanje železničke komunikacije bilo je od velike važnosti. U uslovima ozbiljne zime i nedostatku pristupnih puteva, pruga je izgrađena preko močvarnog treseta, pod neprestanim granatiranjem neprijatelja. Ruski kostruktori su tada uspeli da izgrade čak tri mosta preko reka, uključujući i jedan preko Neve u dužini od 1300 metara.
Uprkos svim poteškoćama, put je izgrađen, omogućujući opkoljenom Lenjingradu da živi i da se bori. Već 7. februara 1943. lokomotiva Eu-708-64 isporučila je prvi voz sa hranom i municijom u opkoljenom gradu nakon što se probila opsada.
Šliselburska trasa postala je ubrzo kost u grlu nacistima, koja je ometala zauzimanje Lenjingrada. Čak 110 železničara je dalo živote za održavanje pruge i prevoz namirinica i municije, a 175 je ranjeno.
„Istorijska“ lokomotiva danas je izložena na stanici „Volhovska“ kao simbol hrabrosti i nesebičnosti ljudi koji su uspeli da izgrade željezni „Put pobede“.
Preuzeto sa portala: Glas Moskve