Putin državnim službenicima: Vadite novčanike pa slavite
1 min readRusi vole slavlja, normalno je da se proveselimo i popijemo čašicu votke, ali za to ne smeju da se troše državne pare, poručio je Vladimir Putin sa skupa svojih pristalica. Ova njegova opaska pokvarila je planirane raskošne zabave mnogim velikim državnim kompanijama i činovnicima. Naime, jedan od Putinovih pristalica, predsednik organizacije „Oslonac Rusije“ Aleksandar Brečalov, upozorio je predsednika na namere nekih državnih korporacija da za slavlja potroše velike sume novca. Kažu da je Putin „eksplodirao“, odmah reagovao (iako nije protiv slavlja) i napomenuo da sve treba biti „razumno“ jer je u vreme ekonomske krize organizovanje gala večera može samo da iritira obične građane.
– Koliko hoće, neka potroše, ali iz svog džepa, jer tako se nekada slavilo. Teško mogu da zamislim da smo u organizaciji u kojoj sam nekada radio, u KGB SSSR-a, uzimali državni novac za korporativna slavlja. Mi smo se takođe sastajali ali smo od svoje plate davali novac za veselje. Bez toga se ne može. Međutim, divljaštvo je da se slavi državnim parama – rekao je Putin.
Posle njegovog oštrog stava u državnim kompanijama nisu spremni da razgovaraju sa novinarima o korporativnim slavljima. Organizatori se brane da su to interni skupovi i da se o njima ne treba javno govoriti.
– Ako bude donet zakon da državne kompanije ne budu smele da troše novac na ovakve zabave, mi ćemo se pridržavati toga – kažu u najvećoj ruskoj naftnoj kompaniji „Rosnjeftu“.
Kororativna slavlja imaju jedan cilj: da motivišu personal, da se stvore prisniji odnosi i da bolje rade. Važno je da zaposleni mogu da se opuste i porazgovaraju u neformalnoj atmosferi – objašnjava Genadij Fofanov iz moskovske „Solid banke“. Ali profesorka Jelena Zavjalova iz Više škole menadženta iz Sankt Peterburga kaže da njena istraživanja pokazuju da potrošene pare za „korporativke“ nemaju željenog efekta. Pola ispitanika smatra da takva stimulacija bitno ne može da poboljša atmosferu u kolektivu.
Putinova kritika je imala trenutni efekat. Neke firme otkazuju već postignute dogovore, pa su pevači i muzičari morali da snize svoje cene nastupa. Žale se i vlasnici skupih restorana.
U privatnim kompanijama postoji praksa da saradnici sami odluče žele li da dobiju bonus na platu ili da se taj novac potroši na novogodišnju proslavu. Iskustvo govori da 70 posto saradnika radije hoće novac, nego zabavu.
Na osnovi informacija o povećanju broja kompanija koje će u SAD organizovati korporativna novogodišnja slavlja, tamošnji novinari su zaključili da je to najbolji pokazatelj da se izlazi iz ekonomske krize. Istraživanja su pokazala da čak u 96 odsto firmi nameravaju da organizuju korporativnu prednovogodišnju večeru. Takav procenat je bio poslednji put još 1997. godine.
I Ruska kompanija „Superdžob“ takođe tvrdi kako se kriza sve manje oseća. U Rusiji je 2008. godine u vreme početka krize petina kompanija odustalo od prednovogodišnjeg slavlja. A ove godine u restoranima će praznovati oko 50 posto ruskih kompanija.
Iskustva prethodnih godina govore da se posle ovakvih prednovogodišnjeg slavlja u Rusiji povećavao broj razvoda brakova! A bilo je i slučajeva da se neki toliko napiju i naprave takav „šou“, da ih je sramota da se posle Nove godine pojave na radnom mestu, već tiho dođu da uzmu svoju radnu knjižicu.