ИН4С

ИН4С портал

Путин: Мултиполарни свет већ је постао реалност

1 min read

© Tanjug/Sputnik, Kremlin Pool Photo

Промене у светском поретку се дешавају брзо и неповратно, мултиполарни свет већ је постао стварност, изјавио је председник Русије Владимир Путин на састанку Савета шефова држава Шангајске организације за сарадњу (ШОС).

„У садашњим условима, када се у свету дешавају брзе и неповратне промене, потребна је активна проактивна позиција ШОС у међународним односима. Мултиполарни свет постао је реалност“, рекао је руски председник.

„Уверени смо да је Шангајска организација за сарадњу, заједно са БРИКС-ом, главни стуб новог светског поретка у настајању. Управо та удружења делују као моћан покретач за процесе глобалног развоја и успостављања истинске мултиполарности“, приметио је Путин.

Како је приметио, нова архитектура сарадње и безбедности у Евроазији коју предлаже Русија треба да замени застареле евроцентричне и евроатлантске моделе који су давали једностране предности само одређеним државама.

Русија придаје велики значај сарадњи у оквиру Шангајске организације за сарадњу (ШОС), она се прогресивно развија на принципима једнакости и водећи рачуна о међусобним интересима, рекао је руски председник.

„Русија придаје велики значај партнерској сарадњи у оквиру ШОС. Са задовољством констатујемо да та сарадња наставља да се прогресивно развија на принципима једнакости, уважавања међусобних интереса, поштовања културне и цивилизацијске разноликости и тражења колегијалних решења за хитна безбедносна питања“, рекао је Путин на састанку Савета шефова држава-чланица ШОС у Астани.

Он је напоменуо да је уз активно учешће казахстанских колега „припремљен заиста солидан пакет докумената и одлука за усвајање на садашњем савету“.

„Њихова примена ће несумњиво помоћи јачању улоге и утицаја ШОС. Приступи земаља ШОС кључним аспектима глобалне и регионалне агенде огледају се у Астанској декларацији која је поднета на усвајање на самиту. У њој је додатно наглашена посвећеност свих учесника ШОС формирању праведног мултиполарног светског поретка заснованог на централној улози УН, међународном праву и тежњи суверених држава за узајамно корисним партнерством“, нагласио је руски председник.

Безбедност држава-чланица ШОС остаје приоритетни задатак у раду организације, а за реализацију овог задатка биће трансформисана регионална противтерористичка структура ШОС, додао је Путин.

„Наравно, један од приоритетних задатака у активностима ШОС било је и остало одржавање безбедности учесника дуж периметра спољних граница. Управо то је сврха одлука које се данас доносе да се регионална противтерористичка структура ШОС трансформише у универзални центар који ће се бавити читавим низом безбедносних претњи, као и да се успостави центар за борбу против наркотика у Душанбеу“, приметио је он.

Осим тога, Путин је нагласио да ће борби против сепаратизма и екстремизма на простору ШОС допринети програм сарадње у овој области, одобрен на самиту организације у Казахстану.

Путин је истакао да државе ШОС повећавају употребу националних валута у међусобним трансакцијама.

„Наше земље повећавају употребу националних валута у међусобним трансакцијама. На пример, њихов удео у комерцијалним трансакцијама Русије са чланицама организације већ је премашио 92 одсто у прва четири месеца ове године“, прецизирао је Путин.

Он је подсетио учеснике самита на руски предлог за стварање сопственог механизма плаћања и обрачуна у ШОС и напоменуо да редовни састанци министара надлежних за економски блок и састанци шефова министарстава финансија и централних банака дају значајан допринос развоју трговинских и инвестиционих веза на простору ШОС.

О мировном предлогу о Украјини

Коментаришући ситуацију око Украјине, Путин је истакао да се Русија одувек залагала за мирно решавање украјинске кризе.

„Русија се увек залагала за мирно политичко-дипломатско решење ситуације у Украјини – кризе која је настала као резултат апсолутно дрске политике Сједињених Америчких Држава и њихових сателита“, рекао је он.

План који је Русија предложила за Украјину, уз спремност Кијева и Запада, омогућиће моментални прекид борби и почетак преговора.

„Средином јуна представили смо још једну опцију за решавање (сукоба у Украјини), која би, уколико би украјинска страна, а што је најважније њени западни спонзори, били спремни да је прихвате, омогућила да буквално одмах прекинемо борбена дејства, сачувамо људске животе и започнемо преговоре“, нагласио је руски лидер.

Руски председник такође је захвалио учесницима ШОС на њиховим предлозима и иницијативама за решавање сукоба у Украјини и најавио спремност Москве да их узме у обзир.

Он је додао да на евроазијском континенту и даље постоје потенцијална жаришта сукоба, чије ће ширење бити испуњено хаосом и нестабилношћу, пре свега, то је Блиски исток и посебно ситуација у Појасу Газе.

О Појасу Газе

Говорећи о блискоисточној теми, Путин је навео да је криза у Појасу Газе показала неуспех појединачних покушаја Америке да нађе решење за регулисање ситуације на Блиском истоку без ослањања на одлуке УН.

„Историја је јасно показала неодрживост и контрапродуктивност појединачних покушаја, између осталог, Сједињених Америчких Држава да пресеку палестински чвор, као и одбијања спровођења одлука УН које јасно предвиђају стварање и мирну коегзистенцију двеју независних и суверених држава – Израела и Палестине“, констатовао је Путин.

Како је рекао, питања која се односе на осигуравање безбедности и стабилности како на евроазијском простору, тако и у широј глобалној размери, захтевају активно учешће ШОС и њених држава чланица.

Извор: Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *