Раденовић: Женама је неопходна већа економска независност
Јелена Раденовић, координаторка Програма за подстицај женског предузетништва Женске политичке мреже Црне Горе казала је да у економској зависности лежи коријен неравноправности жена.
„Економска зависност жене коријен је неравноправности, јер је економски зависна жена приморана да трпи насиље и да ћути о свом неравноправном положају у породици и заједници, односно не може јој пасти на памет да се кандидује да буде изабрана на мјеста одлучивања у заједници“, казала је Раденовић.
Она је указала да је ЖПМ за мало више од годину и по постојања спровела највећи број активности на пољу подстицаја развоја женског предузетништва у Црној Гори.
„Мислим да је овај скуп право мјесто за представљање наше иницијативе, јер су активности које смо ми спровеле врло примјенљиве у земљама региона, а наше драгоцјено искуство на том пољу може бити веома добра спона за евентуалне заједничке активности и регионално умрежавање„, истакла је Раденовић.
Према њеним ријечима, проблем са кредитним линијама је што жене немају колатерал, јер немају имовину уписану на своје име, односно још увијек се поред законски равноправно дефинисаног поступка наслеђивања у Црној Гори поштује неписани закон да се сестре одричу наслеђа у корист браће, а у браку стечена имовина углавном се води на супруга.
„У таквом амбијенту, Женска политичка мрежа Црне Горе у новембру 2017. године покренула је иницијативу за увођење новог институционалног механизма, на локалном нивоу, у општинама. Предност је била што у ЖПМ имамо велики број одборница и чланица извршне власти. Наиме, тражиле смо посебну буџетску линију у буџетима свих општина у Црној Гори којом ће се обезбиједити бесповратна средства за развој женског предузетништва„, навела је Раденовић.
Она је указала да је ЖПМ припремила и модел одлуке о критеријумима, начину и поступку расподјеле средстава за женско предузетништво.
Раденовић је истакла да су велики рад и лобирање резултирали тиме да је ове буџетске године 15 од 23 општине у Црној Гори опредијело средстава за развој женског предузетништва у укупном износу од 150.000 еура.
„Одрадиле смо велики посао, који мора бити под сталним лобирањем и праћењем како се не би претворио у своју супротност. Послије изградње институционалног оквира потребно нам је оно што је и тема овог панела, а то је – мрежа жена из политике и предузетништва. Искуство предузетница потребно нам је за унапређивање институционалних механизама. Удружења предузетница, као што је рецимо Асоцијација пословних жена Црне Горе, неопходна су нам како би дошли до што већег броја жена које би се одлучиле за предузетништво или унапређивале свој бизнис. Потребне су нам успјешне предузетнице као менторке почетницама и као модели за охрабрења, јер је у нашим земљама, због свих околности и друштвених баријера, жени за улазак у предузетничке воде потребна, прије свега, храброст„, казала је Раденовић.
Она је подсјетила да ЖПМ чине политичарке из 16 парламентарних политичких партија у Црној Гори, а настала је под окриљем програма „Подршка антидискриминационим и политикама родне равноправности” који реализује УНДП у партнерству са Министарством људских и мањинских права, уз финансијску подршку Делегације ЕУ.
Циљ „Дана женског предузетништва“, како се истиче у саопштењу, била је размјена искуства, разговори о битним сегментима подузетништва и успостављање сарадње.
На скупу су учествовале предузетнице и њихова пословна удружења из Аустрије, Црне Горе, Хрватске, Македоније, Србије, Словачке, Чешке, Мађарске и Турске.
Раденовић је, на позив Удружење пословних жена у Босни и Херцеговини, учествовала на конференцији „Шта жене у политици и предузетништву могу урадити једне за друге – креирање мреже жена у политици и предузетништву“, која се у оквиру „Дана предузетништва жена 2019“ одржава у Сарајеву. Она је, са посланицама у ЕУ парламенту Тањом Фајон и Биљаном Борзан, била панелисткиња на тему „Искуства и добре праксе из земаља регије и ЕУ“.
Прочитајте још:
О позадини сукоба полиције и „Варвара“ данас у емисији ОТВОРЕНА ВРАТА
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: