Radnici Fijata imaju još dva dana da se izjasne za rad u inostranstvu
Radna grupa za rešavanje statusa zaposlenih u Fijatu, koja se danas sastala u Kragujevcu, ništa konretno nije dogovorila, a sledeći susret su zakazali za sredu, do kada traje izjašnajvanje radnika za odlazak na rad u inostranstvo.
Zoran Miljković, iz Sindikata Fijat plastike, kaže da već od 20.juna Stelantis će onima koji se ne opredele moći da uruči otkaze. Poslodavac je za oko hiljadu radnika ponudio dvogodišnji rad u jednoj od četiri fabrike u inostranstvu , 500 planira da zadrži, dok 500 radnika smatra za tehnološki višak i za njih je opredelio minimalne zakonom propisane otpremnine uvećanje za 20 odsto, što je oko 2.200 evra za deset godina staža. Radnici se sa tim ne slažu i traže oko hiljadu evra po godini staža.
Miljković kaže da je menadžment Fijata, radnicima tek danas dao preciznije informacije u vezi sa uslovima rada u inostranstvu i da su im ostala samo dva dana da donesu odluku. Koliko je radnika zainteresovano da radi u Slovačkoj, Poljskoj, Nemačkoj ili Italiji zna samo poslodavac, koji je na početku prijavljivanja saopštio da se 100 radnika dobrovoljno prijavilo. Miljković kaže da je malo radnika zainteresovano, ali će se tek u četvrtak ujutro znati tačna brojka.
Zaposleni su tražili da im se omogući da rade tri meseca u nekoj od inostanih fabrika, a potom provedu mesec dana kod kuće, ali je Stelantis bio izričit da na rad odu na dve godine, uz mogućnost da dođu kućama na letnji i zimski odmor i na još jedno kraće odsustvo u toku godine s plaćenim troškovima putovanja. Onima koji se odluče za Slovačku ili Poljsku sleduje bonus pre odlaska od 11 hiljada, a povratku šest hiljada evra i garantovan posao u kragujevcu posle dve godine. Plata u Slovačkoj je 800, a u Poljskoj 850 evra. Njihove porodice imaće zdravstveno osiguranje u Kragujevcu.
Miljković najavljuje masovne proteste već od petka, ukoliko do kraja nedelje ne dobiju zadovoljavajuće otpremnine. Pitanje visina otpremnina i dalje ostaje otvoreno, a danas je kaže razgovarano ko sve može da bude izuzet iz socijalnog programa. Od otkaza bi trebalo da budu zaštićeni invalidi, trudnice i porodilje, kao i majke dece do pet godina. Sindiklaci i radnici koji učestvuju u pregpvrima se zalažu da u tu grupu uđu invalidi prve i nulte kategorije, roditelji dece sa posebnim potrebama, parovi u procesu vantelesne oplodnje i bračni parovi koji rade u Fijatu.
Za radnike koji ne prihvate da rade u inostranstvu i ne žele da uzmu otpremnine načelno je dogovoreno da uz minimalac sačekaju zaposlenje u drugim firmama udaljenim najviše 50 kilometara od Kragujevca. Oni će biti na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje najviše dve godine uz uveravanja nadležnih da ima mogućnosti da se zaposle i u mnogo kraćem roku, od nekoliko meseci. Dok su na evidenciji NZS primaće nadoknadu od 47.000 dinara mesečno od čega će sami plaćati doprinose i za dve godine neće moći da se zaposle u Fijatu kada počne proizvodnja električnih automobila.
U sastavu radne grupe su predstavnici sindikata Fijatovih radnika, kabineta premijerke Srbije, Razvojne agencije Srbije i ministarstava rada i privrede.