ИН4С

ИН4С портал

Радоњић: Поново увести институт тајног агента

1 min read

Драган Радоњић, фото: ПР Центар

Први човјек Специјалног полицијског тима Драган Радоњић казао је у интервјуу за Дан да је одјељење на чијем челу се налази по налогу СДТ-а у десет предмета прикупљало податке везано за постојање сумње да је извршено кривично дјело ратни злочин.

Како је појаснио, ти предмети су формирани по основу захтјева за пружање међународне правне помоћи и Специјални тим је у тим предметима поступао по замолницама Специјалног тужилаштва из Хага, тужилаштва БиХ и хрватског тужилаштва.

“Тим је у оквиру својих надлежности вршио идентификацију лица, свједока, прикупљање обавјештења и прикупљање и обезбјеђивање доказа за вођење поступка. Специјално полицијског одјељење је у августу 2016. године поднијело кривичну пријаву против једног лица због постојања основане сумње да је извршилац кривичног дјела ратни злочин против цивилног становништа на територији Косова и Метохије. Кривична пријава је резултирала подизањем оптужнице у овом случају и правоснажном судском пресудом”, казао је он за Дан.

Колико је у претходних пет година било финансијских истрага и против колико лица?

У складу са одредбама чланова 14 и 11 Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, главни циљ свих полицијско-тужилачких радњи је да се утврди структура имовинске користи настале кривичним дјелом, да се документује кретање новца кроз криминалне активности, прати трансформисање новца у имовину (покретна и непокретна) и, у коначном, утврди имовина која се може одузети од извршилаца кривичних дјела у складу са чланом 2 наведеног закона.

Сходно финансијским истрагама које је покренуло СДТ од почетка 2020. године, Специјално полицијско одјељење, у складу са чл. 14 Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, поступа у осам предмета против 39 физичких лица, док је у 2019. години поступано у 15 предмета против 207 физичких и 152 правналица.

Када је у питању стечајна мафија, да ли Специјални тим по налогу главног специјалног тужиоца води истрагу и да ли провјерава стечајне поступке које су спроводили предсједник Привредног суда Блажо Јованић и Зоран Остојић?

Службеници Специјалног полицијског одјељења поступају по налозима СДТ-а и предузимају мјере и радње у неколико предмета усмјерених на прикупљање доказа да су извршена кривична дјела проузроковање стечаја, злоупотреба службеног положаја у привредном пословању, утаја пореза и доприноса на организован начин, злоупотреба службеног положаја и друга кривична дјела из надлежности Специјалног државног тужилаштва. Уколико се у тим предметима прикупе докази који указују на постојање основане сумње да су извршена кривична дјела, ми ћемо, у складу са законом, поднијети кривичне пријаве Специјалном државном тужилаштву.

Да ли је у методологији Специјалног тима заживјела пракса убацивања тајног агента у редове криминалних група и у другим истрагама?

Уставни суд је 27.4.2018. године ставио ван снаге одредбе Закона о кривичном поступку које се односе на примјену мјера тајног надзора из чл. 157, а том одлуком је, између осталог, обустављена примјена мјере тајног надзора ангажовања прикривеног иследника и сарадника, тако да од тада не постоје законске могућности да тужилаштво наређује примјену те мјере тајног надзора.

Како ће на Ваш рад и рад Специјалног тина утицати нове друштвене околности, с обзиром да је управо тај тим водио истраге против лидера опозиције?

Ступањем на дужност у Управи полиције и у раду на свим одговорним функцијама у полицији предмет мог истраживања нијесу била лица у односу на име и презиме, позицију и функцију коју обављају, већ искључиво лица за која је постојала основана сумња да су извршиоци кривичних дјела. Специјално полицијско одјељење није процесуирало према СДТ-у ниједан предмет за који нијесу постојали докази до нивоа основане сумње да је извршено кривично дјело из надлежности тог тужилаштва, о чему свједочи број поднијетих кривичних пријава, подигнутих и потврђених оптужница. Све док сам на овој одговорној позицији у систему безбједности, ја и сви припадници Специјалног одјељења бићемо посвећени борби против свих видова организованог криминала и подизању нивоа безбједности и осјећања сигурности свих грађана Црне Горе.

Када је ријеч о тајним агентима, сматрате ли на основу досадашњег искуства да се ради о једној врло важној мјери тајног надзора?

На тај начин се у кривичноправном поступку омогућује адекватан приступ доказима које није могуће прибавити другим методама. Овај институт је настао ради откривања и процесуирања најтежих кривичних дјела организованог криминала, па, у том смислу, очекујемо да се скорим измјенама и допунама ЗКП-а ријеши ово питање, те да се тужилаштву и полицији омогући коришћење овог битног института у борби против организованог криминала и корупције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy