ИН4С

ИН4С портал

Радуловић поднио 32. кривичне пријаве због КАП-а: На списку Ђукановић, Лукшић, Вујовић…

1 min read

Радуловић

Потпредсједник Скупштине Црне Горе, Бранко Радуловић поднио је врховном државном тужиоцу кривичну пријаву против 32 особе због сумње да су, за претходне 24 године, оштетили алуминијумску индустрију за више од двије милијарде еура.branko-radulovic

Радуловић је на конференцији за новинаре казао да је кривичне пријаве поднио због сумњи да су те особе, у периоду од 1990. године до данас, противправним искоришћавањем службеног положаја, овлашћења, власништва и утицаја на различите начине, чињењем и нечињењем, у контексту мјешовитог дјеловања, обављајући више кривичних дјела произвели огромне и трајне финансијске и еколошке штете у Комбинату алуминијума (КАП), Рудницима боксита и држави Црној Гори, преноси МИНА-бизнис.

Радуловић, који је и посланик Демократског фронта ДФ, поднио је кривичну пријаву против Мила Ђукановића, као бившег и садашњег предсједника Владе, државе Црне Горе и Савјета за приватизацију, и, како је навео, личности доминантног политичког и другог утицаја у Црној Гори.

Радуловић је кривичну пријаву поднио и против Филипа Вујановића, као бившег предсједника Владе и Савјета за приватизацију и Веселина Вукотића као бившег потпредсједника Савјета и, како је оцијенио, главног идеолога погрешне економске политике.

,,Кривична пријава је поднесена и против Игора Лукшића као бившег предсједника Владе и министра финансија, Бранка Вујовића као бившег министра економије и директора Агенције за преструктурирање и страна улагања, Мирослава Иванишевића као бившег потпредсједника Владе за финансијски систем, министра финансија и у једном периоду предсједника Тендерске комисије за приватизацију КАП-а”, рекао је Радуловић.

Кривична пријава је поднијета и против бившег министра индустрије, енергетике и рударства и предсједника Управног одбора КАП-а, Војина Ђукановића, као и некадашњег потпредсједника Владе за економску политику и привредни развој и предсједника Тендерске комисије за приватизацију КАП-а, Бранимира Гвозденовића.

Радуловић је казао да доминантно од КАП-а, односно његове прошлости, садашњости и будућности зависи каква ће бити Црна Гора у правном, економском, социјалном, еколошком и интеграционом смислу.

Потенцирам ово у правном смислу зато што је у претходне 24 године Црна Гора кроз КАП оштећена, опљачкана, ојађена, директном штетом до сада преко двије милијарде ЕУР, а индиректно много више“, казао је Радуловић.

Црна Гора је данас, према његовим ријечима, због чињења у претходне 24 године заточена због заточеног КАП-а.

КАП је данас камен о врату Црне Горе у финансијском, еколошком и одрживом смислу. КАП је данас заточеник једне организоване криминалне групе. КАП данас има још неизмирене обавезе према тајкунима и криминалној органзацији. Ми смо када је у питању КАП толико огуглали и навикли се да је 100 милиона нешто што је као 100 еура или много мање“, рекао је Радуловић.

Он је саопштио да је чекао избор новог врховног државног тужиоца да би поднио кривичну пријаву.

За врховног државног тужиоца прошле седмице је изабран судија Врховног суда, Ивица Станковић. Станковића је на тајном гласању подржало 49 посланика, односно њих три петине што је било довољно да се констатује његов избор.

Сада овог врховног државног тужиоца називам тужилац нове коалиције, велике тројке, Ђукановић- Кривокапић-Милић, а два највећа теста ће му бити ова кривична пријава и Снимак“, казао је Радуловић.

Уколико, како је додао, Станковић не одговори ни на једно ни на друго, он за њега неће бити кривац.

То ће бити само наставак једних заточених врховних такозваних тужиоца, а за ово ће одговарати Ђукановић, Кривокапић (Ранко) и Милић (Срђан). Ђукановић ће се смијати по обичају, Кривокапић ће се чешати по глави, а нека Милић види због чега је онда ово направио“, рекао је Радуловић.

Он је кривичну пријаву поднио и против Дарка Ускоковића као бившег министра економије и члана Тендерске комисије и садашњег предсједника Борда директора Монтенегро Бонуса, Владимира Каварића као бившег и садашњег министра економије, Милорада Катнића као бившег министра финансија и Радоја Жугића као бившег директора Фонда пензијског-инвалидског осигуирања (ПИО) и садашњег министра финансија.

Кривична пријава се односи и на Божа Михаиловића као бившег директора Фонда за развој, Зорана Јелића као бившег директора Завода за запошљавање, Бранислава Јауковића као некадашњег менаџера у Фонду за развој и Асима Телаћевића као бившег директора у том фонду.

Радуловић је кривичну пријаву поднио и против бившег градоначелника Подгорице, Миомира Мугоше као, бившег генералног директора КАП-а, Данила Вуксановића, као и против Михаила Бањевића као бившег генералног директора и предсједника Борда директора КАП-а и бившег директора Фонда ПИО.

Кривична пријава је поднијета и против бившег члана Борда директора КАП-а, Бранислава Радоњића, бившег декана Економског факултета и савјетника у пружању консултантских услуга у дијелу праћења испуњавања обавеза из уговора о купопродаји акција, Вујице Лазовића, као и против Анђелка Лојпура као руководиоца експертског тима за праћење испуњавања обавеза из уговора.

Кривична пријава је поднесена и против Олега Дерипаске као власника Централно-европске алуминијумске компаније (ЦЕАЦ), Ен плус групе, Саломон Ентерприсес и Еагле Цапитала, Вјачеслава Крилова као бившег предсједника Борда директора КАП-а и Рудника боксита и Џоа Казадиа као бившег предсједника Борда директора КАП-а“, казао је Радуловић.

Међу 32 особе против којих је поднесена кривична пријава нашли су се и власник компанија Вектра и Анотецх, Драган Брковић, власник Унипрома, Веселин Пејовић, стечајни управник КАП-а, Веселин Перишић, бивши предсједник Привредног суда и стечајни судија за КАП, Драган Ракочевић и садашњи предсједник Привредног суда, Блажо Јованић.

Кривична пријава је поднијета и против бивших врховних државних тужиоца, Весне Меденице и Ранке Чарапић.

Осумњичене особе су, као саучесници, имајући свијест о заједничком дјеловању и предузимајући дјелатности којима су изазвали штетне посљедице, зависно од временског периода и противправне радње, договорно и умишљајно дјеловали са многим другим особама, стварајући тако криминалну организацију“, тврди Радуловић.

Он је додао да је Ђукановић за цио тај период био и јесте главни креатор противправних радњи.

Радуловић тврди да се штета која је настала у претходном периоду огледа у пословној политици која је спровођена почетком 1990-тих година у КАП-у, као и у уговору и анексима о купопродаји станова и пословног простора између КАП-а, Вектре и црногорске Владе из 1996. године, склапаним, како тврди, на противзаконит начин, без поштовања процедуре и по знатно већим цијенама од тржишних.

Радуловић је навео и уговор о управљању Гленцоре-а са КАП-ом, који је склопљен у октобру 1998. године, као и низ комерцијалних уговора са том компанијом.

Штета се, како је навео, између осталог огледа и уговорима о купопродаји акција и о поравнању.

„У периоду важења Уговора о поравнању, из новембра 2009. године, реализовале су се све огромне обавезе и давања која је држава преузела, активирале су се гаранције, док ЦЕАЦ није реализовао ниједну од уговором преузетих обавеза“, навео Радуловић.

Он је подсјетио и на проглашење банкрота у КАП-у и тужбу Ен плус групе против црногорске Владе и стечајног управника КАП-а, Веселина Перишића упућеној Окружном суду у Никозији и Привредном суду у Подгорици.

Радуловић је подсјетио и на непоступање Врховног државног тужилаштва према седам кривичних пријава од 2004. године до данас, против бројних одговорних особа за противправна дешавања у КАП-у које је доставила невладина организација (НВО) Група за промјене, касније политичка партија Покрет за промјене.

„Врховни државни тужиоци у том периоду су били Весна Меденица и Ранка Чарапић“, казао је Радуловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Радуловић поднио 32. кривичне пријаве због КАП-а: На списку Ђукановић, Лукшић, Вујовић…

  1. Радуловићу, заборавио си да као члана „криминалне организације“ оптужиш и ВДТ Ивицу Станковића.
    Не тестирај га већ под хитно тражи његово изузеће из случаја „32 к“ док ДФ не дође на власт и изабере тебе за ВДТ-а.
    А и Срђа Милић је сумњиво лице – често је пролазио поред Алуминијског комбината.

  2. Ko iole ozbiljan i upućen pročita imena 32 osobe, među kojima su i ugledni profesori sa Univerziteta Crne Gore, koje je Radulović nazvao članovima kriminalne organizacije, može samo da se zapita:“Jeli ovaj normalan“?
    Slažem se sa Obaviještenim i Milošem. Boks je učinio svoje pa Radulović ne vidi da je nasamaren.

  3. Бокс је учинио своје. Посљедице – поремећај у расуђивању и утјеха у алкохолу.Овај трагикомични мућак од кривичних пријава и блаћења Милића бокс.проф. Радуловићу припремили су невладини активисти СОА Коче и Земун Меда.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy