ИН4С

ИН4С портал

Радуновић: Тобојка је константа, а апликације су се мијењале

1 min read

РТЦГ

Актуелна Влада је испунила очекивања, а питање реконструкције треба пажљиво размотрити, указали су представници власти у емисији „Аргументи“ вечерас на Првом програму ТВЦГ, док су представници опозиције истакли да очекивања нијесу испуњена.

Гости Иване Поповић су Тонћи Јановић из ПЕС, Славен Радуновић из НСД, Јевто Ераковић из ДПС и Дамир Гутић из БС.

Како је рекао Тонћи Јановић, резултати владе у првих 100 дана су били револуционарни, а најважније је да су одблокиране институције. Он је рекао да је попис становништва професионално спроведен, што је важно достигнуће. Створен је, каже, основ за стварање услова да се почне са програмом Европа сад два.

„Имамо подршку наших међународних партнера, а посебно бих издвојио избор врховног државног тужиоца“, рекао је Јановић.

„Тробојка је константа, апликације су се мијењале“

По оцјени Славена Радуновића, достигнућа у парламенту су импресивна, посебно по питању ВДТ-а, Судског савјета и судија Уставног суда.

„Има наговјештаја заиста, да грађани Црне Горе имају разлога да буду оптимистични“, рекао је Радуновић.

Он је рекао да је и безбједносна ситуација боља, те да у посљедње вријеме нема убистава која су везана за сукоб криминалних група.

Осврћући се на кривичну пријаву дијела опозиције против предсједника парламента Андрије Мандића „због истицања заставе друге државе у свом кабинету“; Радуновић је рекао да се ДПС никако не сналази у позицији опозиције.

„Покушавају неким старим стазама да отварају подјеле и мотивишу, хомогенизују своје бираче, па се опет позивају на те ствари. Много би више требало да будемо забринути зашто једна јака и велика групација толико бјежи од традиционалне заставе Црне Горе, под којом су извојеване побједе, под којом смо постали суверена држава на Берлинском конгресу, под којом је краљ Никола крунисан и која нам је до јуче била држава застава, а данас је зову заставом друге државе. Црвено-плаво-бијела застава присутна је у Црној Гори од 1847. године, када је Петар други Петровић Његош увео Обилића медаљу која је била на црвено-плаво-бијелој траци“, казао је Радуновић, истичући да је тробојка константа, а да су се апликације мијењале.

Он је рекао да је то застава Црне Горе.

„Правосудне институције да реагују“

Јевто Ераковић рекао је да Радуновић покушава да релативизује ствари, те да се у кабинету предсједника парламента десио скандал. Наводи да се у кабинету челника парламента стране делегације дочекују уз заставу друге државе. Нада се да ће правосудне институције све то процесуирати.

„Ово је баналан примјер, али сликовит, како ДФ улази у власт и диктира како ће се владајућа већина понашати. То је и сликовит примјер како можемо коментарисати првих сто дана рада Владе“, рекао је Ераковић.

„БС остаје вјерна програму“

Дамир Гутић је казао да се вјеродостојност кривичне пријаве коју је дио опозиције предао против Мандића не мјери бројем потписа, већ снагом аргумената. Нагласио је да одсуство БС са преса на којој је представљена пријава не значи ништа јер БС остаје вјерна свом програму.

Он је рекао да је за првих сто дана доста тога урађено посебно у парламенту, у вези са именовањима у правосуђу. Казао је да нијесу правили компромисе са већином већ су се држали програмских принципа.

„Опозиција жели Црну Гору у ЕУ и спремна је да подржи оне кораке који ће убрзати тај пут“, рекао је Гутић.

Он је рекао да немају ништа против повећања пензија, али имају забринутост од чега ће се то финансирати. Брине га и шта ће влада радити у наредном периоду, и одакле јој средства за финансирање пројеката.

„То видимо по буџету, гдје није предвиђено довољно развојних пројеката. Наше стопе раста пројектоване су испод три одсто а БДП од десет милијарди је веома далеко. Нема довољно инвестиција“, рекао је Гутић.

Он је навео да лично сматра да је Бинали Чамгоз требало да буде изручен Турској и да је то наша пријатељска, партнерска земља, те да није послата добра порука.

„Не мора да значи да реконструкције неће бити до љета“

Осврћући се на реконструкцију владе, Радуновић је рекао да то неће бити у априлу, „могу то да кажем што се тиче моје политичке групације“.

„Јер до сад би о томе морало бии говора, али то не мора да значи да неће бити до љета“, поручио је он.

Казао је да ће видјети да ли ће то бити парцијално или у потпуности.

„Ми смо парламентарна већина која функционише одлично. Све ће то бити производ договора и политичких прилика. Можемо да кажемо да су ствари ишле боље него што смо оставили споразумом у односу са међународном заједницом, макасимум што је могло да се испуни у овако кратком периоду, и међународна заједница је задовољна, самим тим то олакшава спровођење ове политичке реконструције и да због тога може доћи прије ње, али најкасније као што смо рекли до усвајања буџета“, казао је Радуновић.

„Немам ништа против да дио владе буду и они који нијесу потписали споразум“

На питање да ли му је прихваљиво да и партије које нијесу потписнице споразума постану дио извршне власти, Радуновић је одговорио да нема ништа против тога.

„Ако се уклопе са нашим плановима што да не, простора има, министарстава има више него икад“, казао је он.

Мјеста ће, каже он, бити за свакога ко жели Црну Гору помири, и да ствара Црну Гору као бољу државу.

„УРА нудила ДПС-у формирање већине са ДФ-ом“

Ераковић је казао да по представљеном плану Радуновића закључује се да има доста министарстава, те да ће бити и фотеља колико год треба.

„Будите сигурни да ДПС никад не би пристао да уђе у такву Владу. Уочи формирања ове владе прије него је изгласана, конкретно од политичке групације УРА добили могућност да формирамо владу заједно са бившим Демократским фронтом и ГП УРА, и на тај начин у том тренутку изађемо из политичког ћорсокака“, казао је Ераковић.

Нагласио је да им није нам падало на памет да газе моралне и политичке принципе.

Радуновић га је упитао да ли је у питању неки лапсус, и упитао да ли је рекао да му је Абазовић нудио коалицију са њима.

Ераковић је одговорио да је отворено казао шта им је нуђено.

„Налазимо се у тешком тренутку, не само економском него и политичком. Мора нам бити фокус економска стабилност. Мора да се зна на чему влада почива, мора почивати на принципима антифашизма“, рекао је он.

„Црна Гора треба да припада оним земљама и погледима гдје се итекако признаје геноцид на овим просторима“, казао је Ераковић.

„Раније постојала спрега државе и организованог криминала“

Радуновић је поручио грађанима да не доживљавају трагично расправе на сједницима Одбора за безбједност.

„Нисмо навикли на овакве преносе, били су раније преноси када је ДПС владао и када је била страшна спрега државе и организованог криминала, и нисте могли да очекујете да ДПС критикује Вељовића. Сада је дошло вријеме када се више партија пита, онда долази до ових исхитрених реакција“, обајашњава Радуновић.

Казао је да је можда боље што имамо прилику да видимо како ствари стварно стоје у сектору безбједности.

„То су и даље репови старом система, није лако то сад прмијенити“, казао је Радуновић.

Стање безбједности много боље него што се види на сједницама

Нагласио је да сматра да је стање безбједности много боље него што се шаље слика са Одбора за безбједност.

„Ово како ће бити ријешено, искрено не знам, слажем се ако смо неког дали одријешене руке као Нововићу, да се усагласи о томе ко ће бити шеф СПО, онда му се таква могућност мора обезбиједити

Казао је да је примијетио благо промијењену нијансу у ставу Владимира Нововића према Предрагу Шуковићу.

Ераковић је казао да је сједница Одбора за безбједност уставри права слика стања међу конституентима власти након 30. августа 2020. године.

„Мислим да констатација коју је изнио актуелни министар правде да је стање у безбједносном сектору катастрофална. Мислим да је то закључак који су могли и грађани да стекну након те сједнице“казао је Ераковић.

Поручио је да се уочи, током и након сједнице, видјело да су се формирале бројне афере које треба да потресају комплетно црногорско друштво.

„Схватили смо да једна групација, а показаће вријеме која, заједно са ГП УРА, покушавала хапшење Спајића, постоје спекулације о томе. Па можете мислити у којим условима је формирана та влада и у каквим ситуацијама су били парламентарни избори“, казао је Ераковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net