ИН4С

ИН4С портал

Рак плућа сваког дана у Србији однесе 13 живота

1 min read
У Србији од рака плућа годишње оболи око 6.000 људи, а умре више од 4.600, што Србију сврстава на друго место у свету по смртности. 

Илустрација

У Србији од рака плућа годишње оболи око 6.000 људи, а умре више од 4.600, што Србију сврстава на друго место у свету по смртности. 

Неславна статистика каже да од рака плућа дневно умре 13 људи, односно на свака два сата једна особа. Један од главних разлога високе смртности је што се болест открије касно у одмаклој фази.

Карцином плућа је један од најчешћих карцинома у свету. Како болест препознати на време и како је лечити, само су неке од тема Првог националног онколошког форума који се у Београду одржава у петак 19. априла под слоганом „Рачунајте на нас“.

На скупу ће се говорити и о другим најчешћим карциномима, као што су рак дојке, рак јајника – како их препознати и лечити.

Организују га Удружење медикалних онколога Србије, Удружење за борбу против рака плућа „Пуним плућима“, Удружење за борбу против рака јајника „Проговори“ и Форум Пацијената Србије.

Члан председништва Удружења медикалних онколога Србије др Даворин Радосављевић каже да је важно чути глас удружења оболелих од малигних болести.

„Све је више пацијената који данас живе са малигном болешћу, јер напредак свих видова онколошког лечења води продуженом преживљавању ових пацијената, те је разумљива њихова заинтересованост да им буду доступни савремени начини лечења“, каже Радосављевић, а наводи се у саопштењу организатори Форума.

Он је нагласио да се у лечењу малигних болести користи мноштво молекуларно циљаних лекова и имунолошких лекова у свету, али и окружењу, а да је циљ лекара у Србији да пацијентима омогуће што већи број иновативних лекова, али и свих других који се користе у тој тешкој борби за претварање малигних болести у хроничне.

„Овакви састанци су корисни јер се са представницима пацијената разговара о савременом лечењу, али и о могућностима нашег здравственог система да се што већи број иновативних лекова, доступних за сада само кроз донације или клиничке студије, надје на Листи лекова, на терет здравственог осигурања“, истакао је Радосављевић.

Представница удружења за борбу против рака плућа Оља Ћоровић нагласила је да се као удружење боре да се лечење рака плућа иновативним терапијама системски реши, а не да се пацијенти лече уз помоћ донација и клиничких студија.

Она наводи да су се за помоћ осим РФЗО, обратили и председнику Србије, премијерки, Министарству здравља.

„Надамо се да ће сви препознати проблем и помоћи нам како би се и у Србији, оболели од најмасовнијег карцинома данашњице, лечили савременим лековима“, нагласила је Цхоровић, а наводи се у саопштењу.

Један од организатора онколошког форума је и Удружење за борбу против рака јајника „Проговори“, а о борби са најсмтоноснијим женским раком Горица Дјокић каже да је само заједничким снагама могућа борба против рака и да само тако постоји шанса за победу.

„Зато и иницирамо овакав скуп, на једном месту биће пацијенти, лекари и држава. Да добре ствари додатно унапредимо, али и да надјемо нова решења како бисмо статус оболелих подигли на виши ниво. Рак јајника је најсмртоноснији гинеколошки канцер који годишње однесе више од 450 живота“, истакла је Дјокић.

На скупу ће осим представника удружења пацијената говорити проф. Даворин Радосављевић, председник Републичке стручне комисије за цитотоксичне лекове, проф. др Лидија Кандолф Секуловић ВМА, Проф. др Сузана Васовић-ИОРС, др Горан Стојановић из Института у Каменици, а очекује се и учешће представника Министарства здравља и РФЗО

Извор: Танјуг

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net