Rakočević za IN4S: Uništavanje porodice Petrović je vrh sistemske diskriminacije i opšte nesigurnosti
1 min read„Uništavanje porodice Petrović je vrh sistemske diskriminacije i opšte nesigurnosti. Stotine pljački, krađa, provokacija, verbalnih pretnji, šikaniranja, uzurpacija imovine, uvredljivih grafita i otvorenih poruka mržnje, nelegalne gradnje dogodilo se u proteklih par godina u Velikoj Hoči i Orahovcu“, rekao je za portal IN4S Živojin Rakočević, novinar i pisac, direktor Doma kulture Gračanica i predsednik UNS-a.
U tom getu, kako navodi Rakočević, jedan čovek je napravio relativno uspešan biznis, ostvario je dobre veze čak i sa svetom.
„Dolazio mu je nobelovac Peter Handke, učestvovao je u odličnom dokumentarnom filmu Gorana Radovanovića o slavnom piscu, našli su mu deset boca vina na čijim etiketama piše Metohijsko crveno, Kosovo i Metohija, Srbija. Zbog svega toga surovo je kažnjen da posluži kao primer za sve koji se usude da se razvijaju i slobodno misle. Petrovićima se mora hitno pomoći, jer ako se to ne uradi Velika Hoča i Orahovac biće teško ranjeni i bez perspektive“, jasan je on.
Rakočević dodaje da je represija način života i već 20 godina ima različite oblike, pojave i realizacije, kao i to da su sada u specifičnom obliku administrativne represije i etnokratije.
„Institucije iz Prištine nastoje da apsolutno kontrolišu naš život, naš doživljaj slobode i da na taj način preuzmu sve ono što pripada našoj kulturi, duhovnosti i državi. Sličan ali ne ovako drastičan, oblik represije kosovski Srbi su prošli u periodu od Ustava SFRJ iz 1974. pa do 1989. Kombinacijom brižljivo planiranog haosa i hiljadama sitnih prepreka administracija vam razara život i integritet. To se teže podnosi od surove i brutalne represije“, smatra on u izjavi za IN4S.
Živojin Rakočević jasno orazlaže da je jedino objektivno rešenje za izlaz iz trenutne krize u južnoj srpskoj porkajini da “ostave svakome svoju slobodu, dopuste da se razvijamo i gradimo svoja geta, onako kako nam odgovara“.
„Kako je moguće da 100 posto Albanci hoće da budu odvojeni od nas, i kako je moguće da 1% neće i ne mogu da budu sa nama i 1% povezani sa Beogradom? Radi se potpunom totalitarizmu i odsustvu pogleda na druge i drugačije i jednom neodrživom stanju i odsustvu demokratije. Dok se ne razviju kapaciteti i mogućnosti prihvatanja, makar tih 1% ostaćemo u svojim getima, sa svojim svetinjama i čekati normalan život i slobodu“, zaključio je Rakočević za IN4S.