Raković iz Sočija o Putinu: Svim sredstvima zaštiti tradiciju
1 min readdr Aleksandar Raković za Politiku
Dvadeset prva godišnja konferencija Valdaj diskusionog kluba održana je od 4. do 7. novembra 2024. u Sočiju. Valdaj klub, koji se smatra „ruskim Davosom”, okuplja profesore, naučnike, diplomate i ekonomiste iz čitavog sveta. Ponovo sam imao čast i privilegiju da kao ekspert Valdaj kluba postavim pitanje predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, na sesiji 7. novembra 2024, kada je diskutovao s učesnicima konferencije, a razgovor ubedljivo moderirao osnivač Valdaj kluba Fjodor Lukjanov.
Da podsetim, 5. oktobra 2023. postavio sam pitanja o rusko-srpskim odnosima, položaju Srba na Balkanu i o tome da li su Srbi i Rusi meta zbog pravoslavne vere. Putin je na to, pored ostalog, odgovorio da Srbe niko ne može da slomi i potčini. Protekle godine smo čuli Putinove stavove kad je reč o snazi srpskog naroda i oni još snažno odzvanjaju srpskim zemljama. Stoga sam ove godine za temu izabrao odbranu identiteta, koja je aktuelna zbog izazova s kojima se suočavaju tradicionalne vrednosti ogromne većine čovečanstva.
Moje pitanje Putinu 7. novembra 2024. glasilo je: „Koji su državni i individualni mehanizmi koje Rusi, Srbi i ostali narodi moraju da koriste kako bi odbranili naše tradicionalne vrednosti i zaštitili nas i naše identitete od invazivne i nametljive zapadne ideologije koju smo ove godine videli na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu?” Time sam na konferenciji Valdaj kluba hteo da skrenem pažnju na nesvakidašnje uvredljiv događaj koji je veoma podsećao na demonistički ritual.
Putin je odgovorio da nije uživo gledao otvaranje Olimpijskih igara u Parizu, ali da je naknadno pogledao kad su mu skrenuli pažnju na taj događaj. Kazao je da ne shvata zašto je takva ceremonija uopšte prihvaćena u Međunarodnom olimpijskom komitetu. S tim u vezi, Putin je naglasio da je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu bila uvreda za milione hrišćanskih vernika i da ne razume zašto je postojala potreba organizatora da se hrišćani na taj način povrede. Uporedio je to sa spaljivanjem Kurana i karikaturama proroka Muhameda, koji su na isti način vređali islamske vernike. Putin je naglasio da sloboda izražavanja ne podrazumeva povređivanje drugih ljudi. Stoga je zaključio da se tradicionalne vrednosti „moraju štititi svim sredstvima koja su na raspolaganju”. A to je i najdirektnija poruka na moje pitanje šta bi Rusi, Srbi i ostali trebalo da urade da bi se zaštitili od invazivne zapadne ideologije koja se ponajviše zloslutno ukazala na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu.
Na zaključnoj sesiji naše konferencije predložio sam da Balkan bude jedna od tema naredne godišnje konferencije Valdaj kluba. Dok smo osnivač Valdaj kluba prof. dr Andrej Bistricki i ja zagrljeni držali mikrofon, imao sam potrebu da kažem kako je moje srce srpsko, ali da je i na Dnjepru, gde je krštena Rusija. Pored mene, na 21. godišnjoj konferenciji Valdaj kluba učestvovali su iz Srbije dr Miša Đurković i dr Ivona Lađevac, a s našeg prostora bila je i prof. dr Biljana Vankovska iz Severne Makedonije. Na jednoj od sesija Đurković je predstavio veoma zapažen referat „Kako razumeti ’civilizaciju’ u 21. veku”. Đurković je takođe ekspert Valdaj kluba, što nas Srbe čini još vidljivijim u ovom prestižnom društvu.
*Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd