Раковић за Глас Српске: ЕУ клизи у тоталитаризам
Историчар Александар Раковић казао је за Глас Српске да Западна Европа улази у нови тоталитаризам а први одрази тог тоталитарног друштва могли видјети током мигрантске кризе, када су широм Европе подигнуте разне жичане ограде и бетонски зидови. Онда се, како каже, све наставило током пандемије вируса корона, када је ограничена слобода кретања.
Сада је на сцени трећи талас тоталитаризма због украјинске кризе. Ограничава се слобода говора, мишљења и удара по приватној имовини. Мислим да Европска унија клизи ка потпуном тоталитаризму. И можда је то чак нечији план. Некада отворена Европа сада постаје све затворенија и конзервативнија. Све ове поменуте кризе бриселски центри моћи искористили су како би се увеле разне репресивне мере. И они то правдају како раде због добробити својих грађана. Све то у ствари води ка потпуном затварању и стварању система контроле по орвеловском моделу. Они хоће од нас да ми мислимо да треба да мислимо како они мисле да треба мислити – нагласио је овај историчар.
Сматра и да је чак и у вријеме хладног рата било далеко више слобода него данас, јер оно што је тада изгледао као подијељени свијет у ствари била су, поред тога,.два блока која су била коректив један другом.
– Чак су и социјалистичка и капиталистичка друштва у неком ранијем периоду била хуманија према грађанима него данас. Истина, била су идеолошки репресивна, поготово на истоку, али је то и било време експанзије науке и културе, па чак и социјалне правде. Присетимо се само времена када смо са југословенским пасошима путовали широм Европе без икаквих административних или било каквих других ограничења. Данас то није тако. Ограничавају се путовања, дижу зидови и ограничава слобода говора и мишљења. Неко напрасно буђење народа није реално. Грађани Европе су већ одавно убијени у појам.
Они су годинама психолошки моделовани да једноставно нема потенцијала да дође до бунта или неке миротворне побуне против свега тога. Ако се нешто и деси, попут бунта у Француској прије пар година, бива брзо угушено. Да би такви процеси били успешни они морају да имају циљеве, па самим тим и стратегију и тактику. То не могу бити “Фејсбук” процеси. Од тога нема ништа – сматра Раковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: