Raković: Zapad kršio međunarodne sporazume da bi relativizovao i umanjivao elemente srpske državnosti u Srbiji
1 min read„Zapadna imperijalna politika, posebno Sjedinjene Američke Države, nisu želeli da se na miran način razreše međuetničke prilike na Kosovu i Metohiji. Stoga je Slobodanu Miloševiću i u Dejtonu 1995. skrenuta pažnja da će se pitanje Kosova i Metohije rešavati narednih godina“, počinje razgovor za portal IN4S istoričar Aleksandar Raković, odgovarajući na naše pitanje šta je prethodilo 24. martu, 1999. godine, kada je NATO agresor udario na tadašnju SFRJ.
On je istakao da je usledila destabilizacija SR Jugoslavije 1996. i 1997. unutrašnjim političkim protestima u Srbiji i od 1997. separatističkim namerama rukovodstva u Crnoj Gori.
Zaplet kosovsko-metohijskog pitanja 1998. godine
„U stanju takve krize, Srbiji je 1998. nametnut rat sa terorističkom UČK na Kosovu i Metohiji, gde su se Vojska Jugoslavije i MUP Srbije herojski borili i potukli su albanske teroriste. Pošto su Sjedinjene Američke Države i politički Zapad zaključili da će srpske snage do kraja poraziti albanski terorizam, u jesen 1998. uputili su pretnje i namere da se bombarduje SR Jugoslavija“, navodi Raković i dodaje da pritom, jugoslovenska i srpska delegacija nije prihvatila američki ultimatum u Rambujeu, u februaru i martu 1999, da se naše oružane snage povuku s Kosova i Metohije, da NATO zaposedne čitavu SR Jugoslaviju, a albanski separatisti dobiju pravo na referendum o secesiji u roku od tri godine.
Zbog toga je, kako kaže, nakon zapadne političke fabrikacije događaja u Račku, NATO pakt 24. marta 1999. pokrenuo agresiju protiv SR Jugoslavije, kako bi okupirao Kosovo i Metohiju, rasturio SR Jugoslaviju i razbio Republiku Srbiju.
Zapad kršio međunarodne sporazume
U tom ratu SR Jugoslavija nije poražena, ističe Raković, već su se jugoslovenska vojska i srpska policija povukli s Kosova i Metohije, uz garancije NATO i UN da će biti očuvan teritorijalni integritet naše zemlje.
Međutim, kako smatra, Zapad je – kao i u Bosni i Hercegovini – kršio međunarodne sporazume da bi relativizovao i umanjivao elemente srpske državnosti u Republici Srpskoj i Republici Srbiji.
„Dakle, Zapadu se uopšte ne može verovati. Zapad i dalje ima veliki problem da razbije srpsku državnost na Kosovu i Metohiji, jer većina država u svetu priznaje suverenitet Republike Srbije u našoj južnoj pokrajini“, zaključuje za naš portal dr Aleksandar Raković.