IN4S

IN4S portal

Raskidanje sa antiruskom politikom – narodna volja, ekonomska logika i istorijski imperativ

1 min read
"Za gotovo sedam mjeseci vlada Zdravka Krivokapića nije uradila ništa da se odnosi Rusije i Crne Gore poprave", poručio je analitičar Igor Damjanović

Lideri DF-a sa ambasadorom Ruske Federacije, arhiva

Vijest da je liderima Demokratskog fronta, Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, stigao poziv za posjetu iz Moskve – i to direktno od Državne dume Ruske Federacije, kao i izjava ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića, gdje je rekao da crnogorska Vlada ulaže maksimalne napore da se ponovo uspostave letovi sa Rusijom, ponovo su aktuelizovali odnos zvanične Podgorice prema Ruskoj Federaciji.

Međutim, rusko-crnogorske odnose opterećuje katastrofalna novija istorija koju je trasirao Milo Đukanović lično, a koju, shodno realnim pokazateljima, nova Vlada nije promijenila.

Katastrofalne posljedice Đukanovićeve rusofobne politike

Podsjetimo, Crna Gora je uvela sankcije Rusiji na ljeto 2014. godine. Odluku bivšeg režima mnogi su tumačili kao izraz bespogovorne servilnosti Briselu, iako nije postojala formalna obaveza da se spoljnopolitički kurs EU – formiran zbog situacije u Ukrajini – prati u cjelosti.

Ova odluka doživljena je u Rusiji kao izdaja.

„Glavna poruka za rusku javnost je da ih je još jedan prijatelj izdao, da su Amerikanci kupili čak i Crnogorce – mi smo im bili „braća 300 godina“,  a sad su nam oni odvratno odgovorili“, saopštio je tada urednik u ruskom servisu Radija Slobodna Evropa Andrej Šari.

U radikalni obračun sa osvjedočenim istorijskim prijateljem – Rusijom, Đukanović se uputio u trenutku kada je, shodno podacima Monstata, trećina (32,4%) od ukupnog broja stranih firmi koje su poslovale u Crnoj Gori bila u vlasništvu državljana Rusije ili vlasnika koji vode rusko porijeklo. Uz tačno 28% stranih firmi koje su u vlasništvu državljana Srbije, zaključujemo da je preko 60% inostranog kapitala rukso-srpskog porijekla, što, napomenimo, nije spriječilo Đukanovića da krene putem naglašene rusofobne i antisrpske javne politike.

Milo Đukanović, NATO

Suludost takvih poteza osjetile su ubrzo mnoge crnogorske prehrambene kompanije: „Goranović“, „Gradina kompani“, „Interprodukt“, „Mesopromet“, „Naniprom“ i „Pantomarket“, čiji su proizvodi vraćani sa granice po nalogu ruske veterinarske uprave.

Takođe, velike gubitke doživjele su i podgoričke „Plantaže“, koje su na rusko tržište godišnje plasirale preko 1,2 miliona flaša crnogorskog vina. Međutim, ruska služba „Rospotrebnadzor“ zabranila je uvoz u Rusiju proizvoda najvećeg proizvođača vina iz Crne Gore zbog, kako su istakli, lošeg kvaliteta i bezbjednosti, dok su uzorkovani materijali kod kojih su pronađeni persticidi i plastika predati nadležnom sudu.

Veliki izvor prihoda za Crnu Goru bile su i posjete ruskih turista. Prema određenim procjenama u Crnoj Gori je godišnje boravilo oko 300 000 ruskih turista, dok je svaki peti euro stranih i direktnih investicija dolazio upravo iz Rusije, iliti, konkretnije – za desetak godina Rusi su uložili u Crnu Goru preko 1 milijardu evra. S druge strane, ove godine je, zaključno sa podacima iz mjeseca oktobra, zabilježno samo oko 30 000 noćenja ruskih turista.

Crna Gora i Rusija (Foto: Shutterstock)

Međutim, spoljnopolitička agonija crnogorskih vlasti, posljednji put je potvrđena kroz još jednu „turu“ pridruživanja antiruskim sankcijama, i to svega nekoliko dana uoči parlamentarnih izbora – 24. avgusta, kada je, zajedno sa Albanijom, po ko zna koji put, zvanična Podgorica potvrdila svoje geostrateško opredjeljenje.

U Podgorici ništa novo

Prolongiranje antiruskih sankcija, vjerujemo, nije naišlo na dobar odjek i kod zvanične Moskve, tim prije što je, u intervjuu za IN4S  ambasador Ruske Federacije u Podgorici NJ.E. Vladislav Malsenikov, položio velike nade u novu izvršnu vlast kada je u pitanju popravljanje odnosa Rusije i Crne Gore.

NJ.E. Vladislav V. Maslenikov, Ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori (Foto: montenegro.mid.ru)

„Mnogi u Crnoj Gori žale zbog štete koju je nanijelo našim odnosima nepromišljeno pridruživanje Podgorice antiruskim sankcijama EU, koje nisu ni na korak približile vaš ulazak u ovu organizaciju, i pridruživanje NATO-u uz izazvanu glasnu rusofobsku kampanju… vjerujem da rusko-crnogorska saradnja ima samo jedan smjer kretanja – gore, jer dolje već skoro nigdje. Može se, naravno, tapkati na mjestu, ali to teško da odgovara vašim i našim interesima“, izjavio je ranije u intervjuu za naš portal ambasador Maslenikov.

Podsjetimo, Ambasador je, tada, istakao da su predstavnici novih vlasti izrazili želju za poboljšanjem bilateralnih odnosa Rusije i Crne Gore.

Nažalost, imajući u vidu pristup novog saziva Vlade Crne Gore prema Rusiji, možemo konstatovati da se iz perspektive zvanične Podgorice nije dogodilo ništa novo po pitanju popravljanja odnosa sa zvaničnom Moskvom.

Damjanović: Odlazak lidera DF-a u Državnu dumu – pozitivan iskorak ka normalizaciji odnosa sa Moskvom

O svemu ovome, razgovarali smo sa analitičarom Igorom Damjanovićem, koji je u izjavi za IN4S, istakao da za gotovo 7 mjeseci vlada Zdravka Krivokapića nije uradila ništa da se odnosi Rusije i Crne Gore poprave.

Damjanović
Igor Damjanović

„Odnosi nisu popravljeni, Krivokapićeva vlada je pored postojećih sankcija, uvela u martu i aprilu 2 nova seta antiruskih sankcija, a šef diplomatije Đorđe Radulović svojim izjavama provocirao je Rusiju čak i više od svojih prethodnika. Nedavni odlazak ministra Jakova Milatovića u Sankt Petersburg, na veliki i važan ekonomski forum, je svakako pozitivan korak, međutim ostalo je nejasno u kom mandatu je on tamo boravio. Nema informacija da je učestvovao no u jednom od 100 panel-diskusija koje su organizovane u Sankt Petersburgu, nema ni informacija da je imao bilaterlanih sastanaka. Štaviše, po dostupnim informacijama ministar Milatović nije se nalazio na spisku zvanično akreditovanih učesnika foruma. Iz Crne Gore na spisku se našao samo ambasador Milorad Šćepanović, a delegacija Srbije je, recimo, brojala zvanično akreditovanih 10 članova: predsjednik parlamenta Ivica Dačić, ministar Nenad Popović, predsjednik Privredne komore Marko Čadež i direktor Srbijagasa Dušan Bajatović sa saradnicima. Dakle, do danas je ostalo nejasno da li je ministar Milatović bio zvaničan učesnik foruma, ili je njegova posjeta Sankt Petersburgu bila nezvanična, turistička“, saopštio je Damjanović.

Rusija – Crna Gora, ilustracija

On je rekao da je odlazak lidera DF na poziv ruske Državne dume pozitivan momenat.

„Milan Knežević i Andrija Mandić sada u Moskvu odlaze kao lideri političke grupacije koja konstituiše novu vladu, dakle sa više autoriteta nego ranije, prepoznati kao političari koji prema Rusiji, za razliku od Krivokapićeve vlade, promovišu politiku prijateljstva. Njihova posjeta će privući značajniju pažnju ruskih političkih krugova nego ranije, pa može predstavljati i impuls za Crnu Goru životno važnog popravljanja odnosa sa velikom bratskom zemljom“, zaključio je Damjanović u razgovoru za naš portal.

Podjelite tekst putem:

14 thoughts on “Raskidanje sa antiruskom politikom – narodna volja, ekonomska logika i istorijski imperativ

  1. Krivokapić radi nato propagandu u Crnoj Gori mnogo bolje nego Milo i mogao bi Kentara da mu pozavidi

    16
  2. Otvorena podrška Rusiji je u ovom trenutku samoubistvo. Mala država kao CG nema suverenitet, to je iluzija. Postoji samo izbor, da li da nas odmah zgaze ili da nas dave u produženom periodu. Za politiku je potreban talenat, staloženost i jasno interesno usmjerenje, a ne panslavizam, pravoslavlje (ili bilo koja druga religija) i ostali ideološki zanosi, koji su Srbe koštali milionskih žrtava u 20. vijeku.

    7
    21
    1. Zašto si izvršio zamenu teza? Danas nije potrebna podrška Rusiji, bar ne od tako male države kao što je Crna Gora. Niti su Knežević i Mandić zbog toga pozvani/krenuli u Rusiju. Istina je da podrška i to samo ekonomska potrebna je Crnoj Gori. Zašto savremena Crna Gora nema sposobnost da na prvom mestu čuva i štiti svoje ekonomske interese, nego na prvom mestu vodi tuđe politike?

      10
  3. Rusija rezolucijom UN 1244 cuva cjelovitost Srbije,Rusija garantuje i nezvisnot Crne Gore,Rusija poziva svkoga na savjetovanje i na sastanak.Kako sacuvati Vlast u Srbiji a izdati Kosovo,narodski receno kako prdnuti da se ne cuje,sve to ce im se saopstiti i sta se o tome misli ,pa neka govore kada se vrate iz Moskve!

    3
    19
    1. NATO je osnovan 1949 da bude ubica Rusije (tada Sovjetskog saveza).
      Crna Gora je članica tog istog NATO-a od 2017, a Rusija da joj verno čuva nezavisnost 2021? To čuvanje nezavisnosti Crne Gore ispada da je čuvanje nevinosti prostitutke.
      E Rusija baš ima razlog zašto da čuva „nezavisnost“ Crne Gore.

      15
      1
    2. Druže Rezolucija 1244 je donijeta 1999. a Crna Gora postala nezavisna 2006. Kakve sve nepismene avetinje pišu komentare ovo je strašno…

    3. Crna Gora je zvanično priznala nezavisnost Kosova* još 2008 godine. Bez obzira na tu činjenicu „nevina“ i „nezavisna“ brine šta li će uraditi Srbija sa Kosovom.

      5
      1
    4. „Sve se čovjek bruka za čovjekom; gleda majmun sebe u zrcalo“.
      Vreme je pokazalo. Crna Gora je postala nezavisna 2006 ne sa ciljem iskrenog sticanja nezavisnosti, nego da bi 2008 priznala Kosovo* i 2017 ušla u NATO i čuvala zapadni bok natovskog protektorata Kosovo*, i to sasvim suprotno Rezoluciji 1244 i pratećim aneksima 1 i 2 iz 1999 godine. Sa ta tri poteza, posebno sa onima iz 2008 i 2017 Crna Gora se svrstala u neprijatelje Srbije.
      Da se Vlasi ne dosete na čemu se zapravo radi od 1999 do danas, Crna Gora perfidno glumata nekakvu uzvišenu savest Srbije.

      6
      1
    1. Kako je u Crnoj Gori zatajila ekonomska logika? Gde je bila pamet 2014 godine kad ste uveli sankcije Rusiji, a tada niste bili članica NATO-a? Bespogovorna servilnost Briselu da li postoji samo zbog ambicija da Crna Gora postane član EU, ili je ona lako iѕvodljiva zbog opasnih mrlja u biografiji čelnih ljudi?

      10
  4. Krivoglavi rastočanin je „rastočio“ sve ono što je svaki Crnogorac kroz stoleća nasledjivao u svom genetskom kodu od predaka – poseban sentiment prema „Majci Rusiji“ , dok se za svoju slobodu, duhovnost i osobenost borio protiv zla svih vrsta, od Vatikana , Osmanlija , Mlečana , Napoleona , Austrijanaca…a, sada daje podršku cirkuskoj družini u liku svojih istorijskih neprijatelja , koja je odavno izgubila svaki smisao svog postojanja , u isto vreme odričući se svojih vekovnih prijatelja ! Ništa bolje ne može da se očekuje ni od političkog statiste koji se pojavi u avgustu , ali koji nije morao da se ponaša kao popularni cirkuski lik ! Teško će zdravorazumski političari u Crnoj Gori popraviti sve ono što je unakazio i uništio rastočki destruktivac i postići sve ono što nije umeo , a ni hteo da uradi „avgustovski premijer “ !

    18

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net