Rat oko vojno-obavještajnog sektora prelazi u Skupštinu: Milo jača ingerencije
1 min readVlada Crne Gore utvrdila je Predlog izmjena Zakona o odbrani, kojima se predsjedniku države Milu Đukanoviću povećavaju ingerencije, prije svega kada je u pitanju vojno-obavještajni sektor.
Predloženo je proširenje nadležnosti vojno-obavještajenog sektora. Do sada je bilo propisano da vojni obavještajci mogu da prikupljaju podatke od građana, ali samo uz njihovu izričitu saglasnost.
Međutim, sad se taj dio oko saglasnosti briše u novom zakonu što praktično znači da vojni obavještajci mogu da propituju građane bez njihove saglasnosti, što je skandalozno.
U članu 41d stav 1 riječ „Odjeljenje“ zamjenjuje se riječima: „Obavještajno bezbjednosni direktorat”. U stavu 2 riječ „odjeljenje“ zamjenjuje se riječima: „Obavještajno bezbjednosni direktorat”, poslije riječi „građana“ zarez se zamjenjuje tačkom, a riječi: „uz njihovu izričitu saglasnost“ brišu se.
Dosadašnje zakonsko rješenje je glasilo: „Radi vršenja poslova iz člana 41 ovog zakona, odjeljenje može prikupljati podatke i tražiti pomoć u vezi sa prikupljanjem podataka od građana, uz njihovu izričitu saglasnost“.
U pitanju je, dakle, očigledno prebacivanje dijela nadležnosti sa ANB na vojnu obavještajnu službu, što se može tumačiti time da Đukanović nema kontrolu nad službama bezbjednosti, a treba mu.
Za razliku od ANB, Đukanović vjeruje da u Skupštini Crne Gore ima dovoljan broj glasova da izgura novi zakon i napravi paralelni sistem plus dodatne ingerencije koje mu se daju kao predsjedniku države.
Ovo posebno, jer su godinama insistirali da su nadležnosti obavještajnog sektora u Ministarstvu odbrane strogo ograničene na Vojsku Crne Gore.
Indikativno je i da će vojni obavještajci, po prvi put, moći da koriste lažne isprave. Takođe, imaće pravo da imaju legitimne špijune, odnosno lica sa kojima je uspostavljena tajna saradnja.
Predloženi zakon uvodi nove članove: „U primjeni sredstava i metoda iz stava 1 ovog člana mogu se koristiti isprave za prikrivanje identiteta ovlašćenog službenog lica, kao i identiteta lica sa kojim je uspostavljena tajna saradnja.
Isprave iz stava 4 ovog člana izdaje organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove, na zahtjev ovlašćenog službenog lica iz stava 4 ovog člana, uz saglasnost ministra.
O ispravama iz stava 4 ovog člana organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove vodi posebnu evidenciju. Po prestanku razloga zbog kojih je odobreno korišćenje isprava iz stava 4 ovog člana, organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove ih poništava i dostavlja na čuvanje Obavještajno bezbjednosnom direktoratu“.
Pored svega ovoga, Đukanoviću se proširuju nadležnosti kada je u pitanju saradnja sa NATO.
U članu 38b stav 1 riječi: „saradnji sa članicama“ zamjenjuju se riječju „okviru“. Poslije stava 2 dodaje se novi stav koji glasi:
„Predsjednik Crne Gore, na predlog ministra, donosi odluku o upotrebi vojnih vazduhoplova i protivvazduhoplovnih sredstava članica Sjevernoatlantskog saveza u vazdušnom prostoru Crne Gore protiv civilnih vazduhoplova koji se koriste kao oružje za izvršenje terorističkog napada i vojnih vazduhoplova koji predstavljaju prijetnju po
bezbjednost Crne Gore.“
Ova oblast bi, međutim, morala da bude ingerencija Vlade Crne Gore ili makar Savjeta za bezbjednost, a ne predsjednika države da odobrava borbena dejstva.
Pročitajte još:
Crna Gora živi od kredita: Vlada se lani zadužila 1,1 milijardu evra
Rat oko vojno-obavještajnog sektora prelazi u Skupštinu: Milo jača ingerencije.
Bolji je naslov rat u DPS klanu ili kalnovima.Smjenom Milice Pejanovic Djurisic sa mjesta na koje je doveden Beli orao Boskovic je pokazalo stanje u DPS nazovi stranci,koja je podijeljena vise od Narodne stranke iz doba Novaka Kilibarde.Drze se jos zajedno od strah zajednicke propasti,i od straha ludaka koji njome vladaju.Bitak u policiji i obavestajnim sektoreima nema nikakve veu sa drzavaom kao takvom ili zbog neke prijetnje od nekoga sa strane, kao se po obicaju naucilo govorit,sve jeto unutar partisku rat izmedju Predsjednika i Premijera.
Vojska i policija su savim razlicite moci i to je svima poznato,jacina Vojske je minorna i minimalna ,ako se i to uopste smije reci,do skora se vjerovalo da nije krimainalna,medjutim od dolaska starog i novg Predsjednika stanje se promijenilo i u njoj,tako da je savko koristio ono sto mu je na raspolaganju,greska koja se desila na Jadrnu nesmije se vise ponoviti,ili ponovo zaplijeniti nesto sto nije za plenidbu,u tom odnosu je i ovaj nazovi
sukob ili mali rat sluzbi.Vojna Obaestanja sluzba treba da radi vojne spijunaze ,sto mozda i radi u Srbiji ,ali se pozabavila i svojim ljudima koje treba kontrolisati,e to je bila greska,sada se to nesmije ponoviti,u tome je citav problem ,ili bolje reci da se problemi nesmiju iznositi van sitema kontrole ,ili kojim slucajem u Skupstini na Odboru za sigurnost ili odbranu.
Mozda vojska kao takva dobije i vece povlastice i primanja sve zavisi kakve su procjene onih koji njome vladaju,da li ce se staviti na stranu ovga ili onaoga klana ,na strni drzave koja ih placa sigurno nece.
Put u Evropu doveo je Crnu Goru do trećerazredne azijsko-afričke diktature i regionalne integracije mafije koja zloupotrebljava državu i države!
Baš me briga i za njih i za njihove ingerencije.Neka se time bave njihove sluge i ulizice.