Рат против „Хуавеја“: Како је Америка убедила Европу да не купује кинески 5Г
1 min readЕвропске земље у почетку су се опирале америчком притиску да одустану од опреме за 5Г мрежу коју производи „Хуавеј“, али су касније многе донеле прописе који ограничавају или чак забрањују њену употребу.
Када је администрација бившег америчког председника Доналда Трампа почела рат против кинеског технолошког гиганта, један од важних фронтова био је да убеди европске савезнике како опрема „Хуавеја“ представља безбедносну претњу и да је не смеју користити у изградњи 5Г мреже, преноси Спутњик.
Једно од кључних оружја Вашингтона била је претња савезницима да ће их избацити из програма размене безбедносних података уколико склопе сарадњу са „Хуавејем“, који је водећи у изради опреме за 5Г мрежу.
Амерички приступ наишао је, међутим, на отпор код савезника, као што су Немачка, Француска и Велика Британија. „Хуавеј“ је склопио чак 91 уговор о испоруци опреме, од којих је готово половина била у Европи.
Чак и када су европске безбедносне службе изразиле забринутост у вези са 5Г опремом „Хуавеја“, европске земље су наставиле са отпором Трамповом рату против кинеског гиганта и било је очигледно да приступ Вашингтона не успева, открива Кит Крах, бивши амерички државни подсекретар, који је водио „анти-Хуавеј“ политику САД у интервјуу за „Политико“.
„Наш приступ је био да лупимо шаком о сто и кажемо „не купујте Хуавеј“. То је био стил сукоба“, објаснио је Крах.Бивши дипломата открива да су САД у једном тренутку омекшале приступ, те да су почеле да третирају стране партнере као „муштерије“ и да им износе „вредне понуде“.
Крах је објаснио да је тада Америка почела директно да преговара са провајдерима, прескачући представнике влада, и да их убеди да избегну „Хуавеј“ опрему.
„После неког времена, могли смо да видимо да је тиме створена критична маса, била је то прекретница“, каже Крах.
Потом су европске земље, једна по једна, пристајале на захтев Вашингтона, међу њима и неки од највећих опонената, као што су Британија или Француска, додаје бивши државни подсекретар САД. Чак је слична иницијатива покренута и у Бриселу, на нивоу ЕУ.Прописи против „Хуавеј“ разликовали су се од земље до земље, неке су потпуно забраниле 5Г опрему кинеског гиганта, док су друге ограничиле њену употребу.
Доласком на власт нове администрације Џоа Бајдена, није изгледно да ће се ситуација променити. Бела кућа већ је обзнанила како планира да се конфронтира са Кином по бројним питањима.
Ђина Рајмондо, Бајденова кандидаткиња за трговинског секретара, рекла је како нова администрација неће променити америчко становиште које је донео Трампов тим у вези са учешћем „Хуавеја“ у глобалном развоју 5Г мреже. То значи како ће САД наставити да оптужују кинеског технолошког гиганта како кроз своју опрему омогућава Пекингу да шпијунира клијенте „Хуавеја“, те да ће наставити да убеђују друге земље да је не користе.
„Хуавеј“ и кинеске власти, са друге стране, наставиће борбу против америчких оптужби, тврдећио да су неутемељене и лажне.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: