Референдум о НАТО је уставна обавеза
1 min read
Упркос томе што је врх власти саопштио да референдум о чланству није уставна обавеза, из опозиције су истакли да је питање чланства у међународним организацијама дефинисано највишим правним актом и да је референдум обавезан.
Средином прошле године, у оквиру афере „Депеша”, објављен је владин документ означен степеном тајности „интерно” о порукама које треба да доминирају у кампањи за чланство у НАТО. У том документу дата је констатација да у Уставу Црне Горе не постоји уставна обавеза расписивања референдума о чланству у НАТО, што би, како су његови аутори замислили, требало форсирати у јавности.
Међутим, члан 15 Устава садржи одредбу да Црна Гора може да постане дио међународних организација, о чему се, у вези са чланом 157 највишег правног акта, одлучује на референдуму.
Предсједник Политичког савјета Нове српске демократије Будимир Алексић каже да питање чланства у НАТО мора бити дефинисано на референдуму и да би то била основна политичка обавеза одговорне власти. Међутим, како је упозорио, иако народ већински не жели да буде дио те офанзивне војне алијансе, режим игнорише ту чињеницу.– Кључна ствар је испоштовати вољу народа. Истакао бих и да је велика већина грађана против продубљивање сукоба са Русијом, која је најавила економске санкције Црној Гори, али режим и то неће да уважи – оцијенио је Алексић за „Дан”.
Црној Гори је позивница за чланство у Западној алијанси упућена 2. децембра прошле године, иако је, по свим анкетама, већина грађана била против те интеграције.
Извршни директор Покрета за неутралност Црне Горе Марко Милачић казао је да је референдум о НАТО-у огромна обавеза, јер огромна већина народа то жели. Како је појаснио, Покрет за неутралност је у афери „Депеша” презентовао податак из истраживања јавног мњења, које је рађено за интерне потребе Владе, у којем се наводи да је чак 84 одсто грађана за расписивање референдума, и то са трендом раста.
– Још драстичнији податак – 65 одсто оних који јесу за учлањење у НАТО жели референдум. Имајући наведене факте у питању, онда нема ни трунке дилеме да се Уставом дата могућност одлучивања у Скупштини о овом питању мора занемарити у односу на другу остављену могућност – референдум. Све остало значило би неопјевану манипулацију, већу, чини ми се, од свих осталих раније. Референдум, али фер, сада представља циљ једне цијеле генерације грађана Црне Горе, нарочито младих. Уколико се Ђукановић – пајац НАТО-а, умишљени ситни аутократа са периферије атлантистичког царства – дрзне да о НАТО-у одлучује у Скупштини, неће добро проћи. Борба за референдум је борба за истинску демократију – казао је Милачић за „Дан”.
Из Покрета за неутралност раније је истицано да, према анкетама објављеним у оквиру афере „Депеша”, већина црногорских грађана подржава неутралност као спољнополитичку опцију.
Координатор Мировног покрета „Не у рат не у НАТО” Игор Дамјановић казао је да се, иако не жели да тумачи да ли Устав референдум о приступању НАТО пакту прописује као обавезујући, мора знати да је то историјско питање. Дамјановић каже да се, чак и да Устав не прописује ту обавезу, треба имати у виду историјски значај овог питања и реперкусије на живот будућих генерација које ова одлука носи са собом. Каже да питање слободног и демократског референдума не би смио да оспорава нико релевантан, а камоли врх државне власти.
– Постоји ли, или не уставна аномалија која не обавезује спровођење референдума било би потпуно периферно питање да је Црна Гора здраво друштво и та дилема могла би бити предмет евентуалног спора правних теоретичара, а никако најважних субјеката овдашњег политичког живота. Стога, субјекти који негирају право народу Црне Горе на слободни и демократски референдум о приступању НАТО-у најбоље говоре сами о себи. Да представници режима и приближно вјерују у истинитост анкета о галопирајућем расту подршке становништва учлањењу земље у НАТО, дозволили би референдум и тако додатно верификовали свој политички ауторитет – сматра Дамјановић.
Навео је да представници квазиопозиције, јединствене са режимом у негацији права грађана Црне Горе на референдум, овим чином демаскирају своју колонијалну свијест и показују колико им је заиста стало да Црна Гора постане здраво, слободно и демократско друштво.
Војни савез компромитовао себе
Игор Дамјановић је истакао да бланко позивницом режиму Мила Ђукановића, које унапријед не детерминише народни референдум као пожељан начин доношења одлуке, и сам НАТО још једном пред цијелим свијетом демонстрира своју тоталитарну природу.
– Показује колико им је самима стало до демократије и људских слобода, принципа на којима ова милитаристичка организација наводно почива – каже Дамјановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ako se desi da bez referenduma nas uvucu u nesto sto mi mislim na vecinu ne zelimo treba istog dana kada se to desi slozno napustimo ovu drzavu pa neka u njoj ostanu Milo Miras i ostali poput njih.
ма нема шансе да одемо у Нато, него само убаце неки цв у овај народ да би се дијелили, расправљали
pravda i demokratija su španska sela za CG, tako da se ni o ulasku u nato necemo pitat koliko li Vujanović sa ovom drzavom