IN4S

IN4S portal

Referendumom o podizanju Njegoševe zavjetne kapele do suštinskog pomirenja Crne Gore i njenih građana

1 min read

Foto: Ilustracija IN4S

Crna Gora je dužna da podigne/obnovi zavjetnu Njegoševu kapelu na Lovćenu. Ipak, kako je Crna Gora duboko podijeljena zemlja, sudbinu Njegoševe kapele, valjalo bi razriješiti na referendumu. „Vox populi, vox Dei“ – glas naroda je glas Boga. Naime, referendumsko izjašnjavanje građana Crne Gore o podizanju kapele na Lovćenu je najpošteniji način rješavanja problema obnavljanja crkve i ispunjenja Njegoševog amaneta ukoliko imamo situaciju da pobornici i protivnici njenog podizanja ne mogu doći do dogovora.

Još vi preporučujem i amanet predajem kad umrem kopajte me na Lovćen kod nove crkve“. Nakon smrti Njegoš je privremeno sahranjen u Cetinjskom manastiru, da bi nakon četiri godine njegovi posmrtni ostaci bili preneseni u kapelu Svetog Petra na Lovćenu, koja tek tada postaje grobna Njegoševa crkva. Njegoš je ostavio amanet Crnoj Gori, a i mitropolit Amfilohije je ostavio amanet.

„Moja duša neće imati mira, sve dok Njegoš ponovo ne usni svoj večni san na mestu koje je sam izabrao – u kapeli na Jezerskom vrhu. To je moj amanet, poslednja volja i zakletva narodu Crne Gore“ – poručio je blaženopočivši mitropolit.

U zemlji koja želi biti demokratska, ništa prirodnije niti logičnije ne bi bilo, nego pitanja od najvećeg društvenog značaja riješiti putem referenduma. Pa, i pitanje Njegoševe kapele. Ali, sadašnja opozicija, tokom trodecenijskog uništavanja Crne Gore, uvela je prakse ignorisanja istorije, činjenica i volje većine. Tako je, silom tadašnje vlasti, Crna Gora priznala Kosovo*, ušla u NATO… A, jedini referendum koji su organizovali, vjerovatno će se u dogledno vrijeme izučavati kao primjer izrugivanja sa svim demokratskim principima. Bijela knjiga opširno je, i ubjedljivo, svjedočanstvo beščašća i surovosti diktatorskog režima, od kojeg danas mnogi, koji su mu „aplaudirali“, „peru ruke“. Ipak, danas su društevnopolitičke okolnosti drugačije i pravi bi bio trenutak da se svim građanim da jednako pravo i mogućnost izbora.

Njegoševa zavetna kapela

Naime, jasnim referendumskim pitanjem dali bi se nedvosmisleni odgovori:

1) Obnavlja se izvorna Njegoševa a ne Karađorđevića Kapela;
2) Ne ruši se ništa, ni Mauzolej;
3) Ispunjava se Njegoševa poslednja volja (zavjet);
4) Odluku o svemu tome ne donosi neki komitet ni Vlada ni Skupština, već građani direktno.

Kao što je IN4S i ranije pisao, građanima treba postaviti jasno, jednostavno i direktno pitanje:

Da li ste za Obnovu izvorne Njegoševe kapele u koju je sahranjen 1855. i premeštaj njegovih moštiju iz Mauzeleja u Kapelu po Njegoševoj poslednjoj volji (bez rušenja Mauzoleja)?

1 Da
2 Ne

Pred sam referendum svakako bi trebalo organizovati javne tribine i kroz dijalog najuticajnijih društvenih aktera, pobornika i protivnika podizanja lovćenske kapele, izbjeći polarizovanu referendumsku atmosferu koja bi ostavila ukus pobjednika i pobijeđenih.

Kako smo ranije apelovali – kapela treba da bude zajednički napor zainteresovanih i onih koji su protivnici njenog podizanja kapele, ispravka istorijske nepravde koja bi označila simbol pomirenja građana i vraćanja Crne Gore sebi – a nikako još jedan razlog za dodatne podjele.

Podjelite tekst putem:

16 thoughts on “Referendumom o podizanju Njegoševe zavjetne kapele do suštinskog pomirenja Crne Gore i njenih građana

  1. Pošto svi tvrde da vole Njegoša možda bi za početak Skupština Crne Gore trebala izglasati zakon o odlikovanjima gdje bi se ustanovio Njegošev orden prvog, drugog i trećeg stepena za zasluge kao najviša odlikovanja države Crne Gore. Mislim da bi svi bili za i to bi vodilo ka pomirenju ali i prema referendumu o izgradnji kapele. Ovako imamo dvije grupe u Crnoj gore i obadvije grupe tvrde da vole Njegoša. Jedna grupa je oko Predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića koja kaže da voli Njegoša i zalaže se za izgradnju kapele a druga grupa je oko Grka Andreja Nikolaidisa koja također tvrdi da voli Njegoša ali se bori dase sačuva mauzolej na Lovćenu hrvatskog kipara Ivana Meštrovića. Tako da mislim da bi ovo bio idealan početak na putu prema pomirenju

    3
    12
    1. Podrška za tvoj predlog. Svi koji se odrekoše Njegoša,protiv su Kapele i Krsta. Ispuniti želju Vladike NJEGOŠA. Referendum je nepotreban.

      3
      13
  2. Nema potrebe za referendumom. To je želja Vladike SPC i Vladara CG NJEGOŠA. Naravno da će montegrini,bošnjaci,albanci i hrvati biti protiv.

    5
    23
    1. Njegoševa zavetna crkva je prvi put srusena 1916.godine to je vise od 100 godina, Konačno rušenje crkve-kapele je obavljeno 1972. godine, da bi se oslobodio prostor za podizanje mauzoleja, 1974. godine.

      Koliko je dusmanin snage ulozio da bi sad dozvolio obnovu, imamo primer velicanstvenih litija I sta je bilo posle.
      Crna Gora je jos uvek Montenegro, ko svadja narod, napisao je Gojko Perović protojerej-stavrofor Srpske pravoslavne crkve
      Prvo treba izvrsiti ankete pa kako one pokazu Ili sacekati novu Jaltu.

      Sa druge strane Referenduma su USa, GB I njihovi sateliti.

      1
      10
  3. Naravno referendum, jer bilo koja Odluka Vlade ili Skupstine ne bi bila dobra za mir i buducnoat Crbe Gore. Svaka odluka Skupatine bi bila Podgoricka Skupatina, Cetnicka Mandiceva, Spajiceva ili Ruska ili Velikoaroska osluka Vlade. Zato je jedino djelotvoran i legitiman REFERENDUM.

    17
    11
  4. To je najdemokratskiji moguci nacin uz krajnju toleranciju bez radikalizma. To je sustinski put ppmirenja, drugog nema.

    36
    10
  5. Ako cemo pravo ja sam protiv referenduma, jer ne moze sada narod da govori u ime Njegosa, kada je Njegos jasno i nedvosmisleno rekao sve o njegovoj kapeli. Znaci, Njegos nije imao svoju licnost i on nije znao sta radi a ovaj danasnji narod je vlasnik njegovih djela misli i zelja i on bolje zna sta je Njegos htio i zeleo!!! To su gluposti, KAPELA MORA DA BUDE OBNOVLJENA!!!!!

    14
    36
    1. Bio bi flupost da komunisti nisu sagradili onaj monumentalni mauzolej i tamo u podrumu smjestili Njegoševe posmrtne ostakte. A Kapelu mu seušili. Sada nema drugog izbora, jer ne možemo bez legitimne i legalne odluke upadati silom u Mauzolej i uzimati Njegoševe mošti i uz nadilje graditi Kapelu. Vaš stav nema ni pravni ni logički ni smisleni ni civilizacijski rezon. To bi bilo divljaštvo što vi predlažete. U stvari vi ništa ne predlažete nego samo mislite šta bi bilo da bi bilo da su komunisti ispoštovali Njegošev zavjet. Ali OK, na lsnovu koje odluke i pravnog akta liše krampa i sjekire i na koji način mislite da izvedete vaše misli?

      20
      11
  6. …njegos je bio kosmopolita i njemu pripada vjecni pocinak u mauzoleju….kapelu treba postaviti na orlovom krsu i u njoj konacno sahraniti petra prvoga kome je kapela i namijenjena…

    11
    29
    1. Njegoš nije bio monah i vladika, Bogu život posvetio, nije pjevao o Karađorđu, Obiliću i Kosovu, ni o srpstvu, poturicama nego je bio globalista? Ni Gorski vijenac nisi pročitao a daješ sebi za pravo da sudiš Njegošu, sramota!

      23
      10
      1. Hhahahah slatko me nasmija nijesi ti nista procitao o njemu vec samo laprdas onako kako zelis ovo je napisao i samo dio toga, Srpski pisem i zborim, svakom gromko govorim, narodnost mi srbinska,, um i dusa slavjanska, 1833 godine. Nesto si preskocio u zivotu..

        1
        7

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *