Регионални водовод Црногорско приморје од визије до реализације
1 min readРегионални водовод Црногорско приморје тежи да буде најбољи пружалац одрживих услуга водоснабдевања на Црногорском приморју путем своје посвећености људима, иновацијама, клијентима, заједници и животној средини. Мисија и изазов је да пружи одрживо, сигурно и непрекидно снабдијевање водом свим постојећим и новим клијентима у складу са важећим законодавством.
Регионални водовод Црногорско приморје основала је Скупштина Црне Горе у складу са Законом о регионалном водоснабдијевању Црногорског приморја. Главна дјелатност овог предузећа је снабдијевање водом Црногорског приморја са изворишта Боље сестре, чиме су обухваћене општине Будва, Тиват, Котор, Бар, Улцињ и Херцег Нови.
Овај пројекат је, по вриједности, трећа највећа инвестиција у Црној Гори у посљедњих неколико деценија, одмах иза изградње бране на Мратињу и ауто-пута „Принцеза Ксенија“. Његова реализација била је изузетно захтјевна. Снови грађана Црногорског приморја о стабилном и поузданом водоснабдијевању постали су стварност када је Скупштина Црне Горе 1976. године донијела одлуку о оснивању међуопштинског предузећа за водоснабдијевање и канализацију. Ово предузеће је укључивало шест приморских општина, као и тадашњу пријестоницу Цетиње.
Четрдесет година је требало да прође да би се почела реализовати идеја изградње регионалног водовода. Расправе су трајале све до 2007. године када је Влада Црне Горе донијела одлуку да се извориште Боље сестре користи за водоснабдијевање Црногорског приморја. Након четири деценије безуспјешних расправа, регионални водоводни систем је изграђен за три године. Прве литре воде стигле су у јула 2010. године општинама Будва, Котор и Тиват, односно Бару 2011. и Улцињу 2012. године.
Општина Херцег Нови, одлучила је да се искључи из регионалног водоводног система. Ова ситуација је трајала све до 2013. године, када је тадашњи градоначелник Дејан Мандић, без подршке локалног водоводног предузећа, потписао споразум са Регионалним водоводом, омогућивши Херцег Новом да постане дио система.
Данас је Регионални водовод Црногорско приморје један од највећих инфраструктурних пројеката у Европи, у контексту величине државе. Међутим, многи инострани партнери тешко разумију како је у овај пројекат уложено преко 138 милиона еура, док се од основне дјелатности зарађује само око три милиона еура годишње.
Посљедњих дана, из нашег система се општинама Будва, Котор, Тиват и Улцињ испоручује укупно723 литра у секунди, што је за 15% више у односу на исти период 2023. године када смо испоручивали 629 л/с, односно 42% више у односу на уговорене количине од 510 л/с. Иначе, капацитет регионалног система водоснабдијевања је 1100 л/с, што значи да је максимални степен искоришћења око 70% у љетним мјесецима, док је у зимским мјесецима негдје око 10%.
Иако финансијски аспект пројекта може изгледати необично, вриједност Регионалног водовода Црногорско приморје не огледа се само у финансијском профиту. Овај пројекат доноси стабилно и поуздано водоснабдијевање за цијело Црногорско приморје, што је кључно за туризам и квалитет живота локалног становништва.
Улагање у инфраструктуру оваквог обима представља дугорочни допринос развоју Црногорског приморја, побољшању еколошких стандарда и повећању атрактивности Црне Горе као туристичке дестинације. Овај пројекат је примјер како инфраструктурни пројекти могу имати шири друштвени и економски утицај, далеко изван пуког финансијског профита.
Регионални водовод Црногорско приморје није само технолошки и инфраструктурни подухват, већ симбол одлучности и дугорочног планирања. Он осигурава кључне ресурсе за становништво и туристе, подстиче економски развој, те значајно доприноси заштити животне средине. Инвестиција у овај водовод показује како визионарски пројекти могу обликовати будућност Црне Горе, пружајући стабилност и просперитет генерацијама.
С обзиром на све наведено с правом се каже да је то ,,Пројекат који је промијенио Црну Гору“. Не само да је унаприједио инфраструктуру, већ је допринио укупном развоју и просперитету наше земље.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Свирај,свирај, па за пас зађени!!!