ИН4С

ИН4С портал

Реконструкција 44. Владе (не)ће зауставити њен пад!

1 min read

Влада Црне Горе

Пише: Др Момчило Д. Пејовић

Да ли је на помолу нова 45. црногорска или тзв. друга Дританова влада? Хоће ли (не)избор директора управе полиције (с)рушити 44. Владу? Да ли ће (не)завршена афера са До Квоном и његовим (не)извјесним (не)изручењем додатно оптеретити „стабилност“ парламентарне већине? Да ли ће изјава Министра правде у вези ње, уз додатно његово „удаљене“ из чланства ПЕС-а, убрзати реконструкцију или расписивање нових избора због наглог пада рејтинга 44. Владе, јер они из опозиције једва чекају и обећавају да је то „била работа“ односно с(а)вршена ствар?

Да ли се реконструкцијом спашава пад 44. Владе или се само привремено одлаже на неколика мјесеца? Да ли је то управо појас за спашавање оних који политички плутају тражећи да их неко са другога брода прихвати и спасе потопа који је на видику односно у политичкој кризи која је парламентарну већину захватила и то поприлично, иако Премијер и његови политички миљеници и уједно сарадници неће, да за сада, признају реалност у којој се налазе? Да ли су политички фактори у владајућој парламентарној већини сасвим сигурни да ће обећењима о реконструкцији, а која је „предвиђена у њиховом политичком Споразуму“, спасити пад њихове тек започете владавине?

Колико је напуштање неколико одборника и важних чланова посланика ПЕС-а, као и формирање посебног њиховог одбора, пореметило (ск)ладне политичке односе у тој парламентарној већини? Да ли је напуштање те партије од стране Предсједника државе Црне Горе, господина Јакова Милатовића, уздрмана њихова политичка монолитност односно (не)јединство о којему се прича већ више од пола године, а сада је све видљивије за оне који знају то боље све њихове међупартијске прилике као и оне односе са опозицијом, а која ће једва дочекати и тај тренутак па да се распишу нови парламентарни избори? Наравно, „најјача и најбројнија“ опозициона парламентарна већина Д(р)ПС-оваца је „сигурна“ да ће се опет домоћи политичког пријестола и државног управљања укупним чланством у црногорској скупштини?

Може ли парламентарна већина наћи спас у реконструкцији своје 44. Владе питање је свих питања? Наш одговор би био, а сходно политичким приликама и нагомиланим проблемима, да је ријеч о само привременом ријешењу односно одлагању на које се неће дуго чекати са расписивањем парламентарних избора?

In Flagranti
Др Момчило Д. Пејовић

Једни говоре да има кризе код политичке структуре парламентарне већине као и инстутционалне кризе на државном нивоу, посебно у судству и АНБ-у, као безбједоносном сектору и Управи полиције! Наравно, они на власти за сада то негирају и одолијевају неким (не)очекиваним потезима од стране својих чланова, који упорно говоре да унутар ПЕС-а увелико владају подјеле и нетрпељивост!? Указују на неодмјерене и непромишљене изјаве Пемијера и Министра правде и још неких, који и не маре за то што изјављују и што се одмах покаже да је у нескладу политичком и чињеничним стањем! С(а) друге стране, судске инстанце другачије доносе ријешења односно дају одговоре који нијесу унисони, нити епилог који јасно ставља до знања укупној црногорској јавности да нешто не штима ни на страначком, а ни на државном институционалном нивоу! Потпуно је јасно да су заговорници нових избора и претходног пада 44. Владе добрим дијелом, ипак, у праву када кажу да се очекује или све израженије назире убрзан пад те Владе!?

Додатно, још би се могло рећи и да се очекује и формирање једне или двије странке које би искористиле могућност да на расписаним будућим изборима и оне узму своје учешће и тиме би се увелико разводнило ионако слабо политичко-страначко биће као пиће, а са којим би се „напијали“ један извјестан период пипадајућег мандата, ако би ушли у Скупштину односно испунили политички цензус за парламенат!

Неко би могао рећи да (ни)је преурањено писати о могућим подметањима или наговјештајима за формирање ове односно 45. Владе црногорске? Они из УРА-је једва чекају промјене на нивоу нестабилности постојеће владе, а увелико не само да калкулишу већ и не губе вријеме да окупе политичке истомишљеника и сруше постојећу Владу, а уједно да се распишу већ у септембру, ако не и прије, нови парламентарни избори! Хоће ли се моћи издржати до тада или ће прије бити расписани парламентарни избори односно хоће ли бити већ постојећа влада оборена на политичка плећа?

Реконстукцијом се може донекле нешто мијењати, али не толико битно да заустави силазну политичку линију парламентарне већине у 44-ој Влади црногорској! Наравно да нерадо тако нешто очекујемо, али све оно што се до сада дешавало односно догађало и оно што се у наредних пар мјесеци очекује на политичком небу црногорском указује да је њена реалност ту пред носем, ако је ко (не) види или (не)ће да призна да је то цијена претходних политичких догађаја и исхитрених појединачних изјава!

Одмах да те критичаре демантујем(о) изјавом бившег премијера и премијера дуге техничке владе др Дритана Абазовића када је рекао нека се што прије формира 44. Влада да би он започео са радом на рушењу и формирању (н)ове најевропскије 45. Владе! Он је чак и торту донио када се формирала 44. Влада, сва да би убрзао њен пад када се „стекну политички услови“ на којима се неуморно ради(ло)! Сви изгледи су да ће до тога доћи ако се договоре опозиционе политичке партије и ударе свом снагом да (с)руше ову постојећу нову парламентарну већину, у чему би им добро дошли сви они који формирају своје политичке независне одборе на локалном нивоу у Шавнику, Андријевици и Будви. Послије свега наведеног, зар остаје и зрно сумње да је влада толико (не)стабилна да (не)ће услиједити њена реконструкција нити да ће бити пољуљано њено већинско стабилно парламентарно крило или (у)дио?

„Прегаоцу Бог даје махове“, стихови из Горскога вијенца, неумрлога Његоша, не остављају дилему на оно што неко изјављује, као: „Мислимо (ли) ми у ПЕС-у да је Влада стабилна? (…) Ко год био у Влади (…) она ће бити стабилна (Лековић) реконструкција Владе нам је предвиђена Споразумом, који ће бити (…) прије или касније!?

Самохвалисање Предрага Дрецуна, бившег високог функционера и члана у некадашњој Народној странци у изјави за јавност, да га је радно, политичко, стручно, „на(р)учно“ експертско „искуство ме препоручило за предсједника Борда директора у ИРФ-у, а посао у Првој банци сам обављао занатски (…) ни најмање неће ојачати укупну стабилност у 44. Влади, већ управо супротно, добрим дијелом ће је ослабити и унијети бројна неслагања међу чланством ПЕС-а око његовога (ре)активирања и намјештања у фотељи ИРФ-а! Његово постављење је велики политички минус, да не кажем политички камен о врату, онима који су га делегирали и то као пензионера кога препоручује „експертско“ искуство и обашка политичко чланство у Народној странци?

 

Подгорица, субота, 30. март 2024. године

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Реконструкција 44. Владе (не)ће зауставити њен пад!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *