Ремиковић: Казне за пописиваче и грађане који дају нетачне податке од 100-500€
1 min readПописивачи који не буду обављали свој посао на начин на који су обучени и грађани који не буду давали тачне податке у складу са пописом могу бити кажњени од 100-500 евра, казала је у емисији „Добро јутро Црна Горо“ помоћница директора Монстата Снежана Ремиковић. Како је рекла, пријаве за пописиваче су у току и за сада је мањак пријављених у девет општина. Истакла је да Управа за статистику не може одлагати попис, те да све за сада иде по плану, да се поштују сви рокови.
Ремиковић је објаснила да је казна од 100-500 евра иста и за несавјесне пописиваче и за грађане који не дају тачне податке. Нагласила је да се мора одговорити на сва питања.
„Када је ријеч о етничко-културолошким питањима одговор „лице се није изјаснило“ је тачан одговор. Лице може да се не изјасни када је ријеч о етничко-културолошким питањима и инвалидитету“, казала је она, преноси портал РТЦГ.
Ремиковић је саопштила да у појединим општинама има више кандидата за попис него што је потребно, док у другима као што су Котор, Шавник, Будва, Цетиње, Никшић, Бар, Подгорица, Тиват и Зета за сада нема довољно пријављених пописивача.
„Искористила бих ово гостовање да апелујем на младе људе, али и на запослена лица да се јаве“, казала је она.
Рад пописивача плаћа се по листићу и у зависности колико података прикупи, толико ће зарадити.
„Један пописни круг који је у градском дијелу, има око 100 домаћинстава и код којих се пописује стан и свако лице у стану. Стан има три члана у просјеку. Када се све то сабере за један пописни круг, пописивач може да заради 500-600 евра за тих 10 до 15 дана. Уколико то заврши раније, он има могућност да добије други пописни круг и заради додатно“, објаснила је директорица Монстата.
Када је ријеч о селима која имају мање од 50 становника, добија се фиксни износ како би се пописивач стимулисао.
Објашњава да није добро тумачење препорука Уједињених нација да у истој години не треба одржавати попис и изборе, већ да се то односи на кампању.
„Препорука је да се не преклапају кампање за изборе и попис како се грађани не би збуњивали шта је једно, а шта друго“, каже Ремиковић.
Објашњава да Управа за статистику не може да одлаже попис и да је то посао Владе.
„Управа за статистику је професионалан, независтан орган који свој посао ради на основу закона и подзаконских аката. Докле год су на снази ова документа, за Управу за статистику попис је од 1-15. новембра. И када питате да ли ће пописа бити, што се тиче Управе а статистику, хоће докле год се не промијене та документа. Уколико Влада донесе другачију одлуку, наравно да ће је Управа за статистику сходно томе и каналисати“, каже она.
На коментар да подаци пописа нијесу валидни и да су га неке земље укинуле, она је казала да је попис попис на који год начин да се прикупљају подаци.
„У земљама које не спроводе традиционалан попис, само се на другачији начин прикупљају податке. Они користе административне изворе, односно врше регистарски попис“, казала је она.
Пописне комисије су формиране у свим општинама. Оглас је каснио једино у општини Тузи.
„Наши рокови иду сви по плану“, казала је она.
Оптужује политичаре да својим несмотреним изјавама збуњују грађане шта је попис и шта он доноси.
„Информације које добијамо пописом доносе неко фактичко стање свидјело се оно неком или не“, истакла је директорица Монстата.
Методологија за спровођење пописа је усвојена и она ће наредне седмице бити предочена јавности.
„Слушајте поруке Управе за статистику и једино је то тачна информација“, закључила је она.
Извор: Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: