Roboti dobijaju svoju verziju interneta (VIDEO)
Naučnici projekta „RoboEarth“ napraviće po prvi put internet mrežu za robote pomoću koje će oni moći da uče i među sobom dele informacije, piše BBC.
Naučnici ovog projekta planiraju da mrežu naprave u lažnoj bolničkoj sobi na Univerzitetu u Ajndhovenu. Četiri robota koristiće sistem kako bi obavili niz zadataka, poput otvaranja bočice s tabletama ili posluživanja napitaka pacijentima, ali i da bi sarađivali. Jedan od robota će aploudovati mapu sobe, kako bi ostali roboti mogli da se snađu u njoj i pronađu pacijente koje treba da usluže.
Roboti su se do sad razvijali isključivo za jednu svrhu, zbog čega nisu bili korisni u okruženjima koja se stalno menjaju jer su uvek morali da se reprogamiraju. Naučnici se sada nadaju da će “računarski oblak” u koji će se ubacivati informacije koje će svi roboti moći da koriste kad im zatrebaju, sve promeniti.
Potrošnja energije će se smanjiti smanjiti, kao i količina memorije, procesorske snage i drugih elemenata svakog pojedinačog robota. Ipak, slaba tačka je što će svi roboti zavisiti od sistema, pa ako on prestane da rade staju i svi roboti.
Procena sistema i softvera biće moguća tek kada se razvije više čvorišta, poboljša sopstveni softver i počne da ga deli sa drugim čvorištima.
Sistem „RoboEarth“ su razvili naučnici iz kompanije “Philips” i pet evropskih univerziteta, među kojima je i onaj u Ajndhovenu. Testiranje će biti vrhunac četverogodišnjeg projekta, koji je finansirala Evropska unija, a čiji je cilj stvaranje zajedničkog mozga za mašine u računarskom oblaku, na koji će roboti i ljudi moći da ubacuju informacije.
Procenjuje se kako bismo prve kućne robotske pomoćnike mogli da vidimo već u idućih desetak godina. Već postoje roboti usisavači, perači prozora i kosilice, a u razvoju su humanoidni roboti, koji mogu da pomažu starijim osobama i invalidima.