ИН4С

ИН4С портал

РС нуди струју за подгорички КАП

1 min read

KAPПредсједник Републике Српске Милорад Додик понудио је да Српска снабдијева електричном енергијом Комбинат Алуминијума Подгорица.

Предсједник Српске, како преносе данашњи подгорички медији, предложио је да Република Српска снабдијева КАП струјом по цијени од 36 евра за мегават-сат, уз потписивање уговора на пет година. КАП тренутно струју плаћа 42 евра по мегават-сату.

Додик је, како се наводи, о тој понуди разговарао са представницима Владе Црне Горе и могућим инвеститором у КАП-у, њемачком компанијом ХГЛ.

Тренутна цијена алуминијума на берзи је 1.820 долара за тону, али се очекује да наредне године она премаши 2.000 долара. Када би КАП производио више од 100.000 тона, производња са понуђеном цијеном струје била би веома исплатива.

Привредни суд Црне Горе прогласио је 9. октобра банкрот КАП-а, чиме је настављена агонија те некада највеће црногорске фабрике.

„Банкрот, односно спровођење класичног стечаја, значи да ће се имовина КАП-а продавати у цјелини или ће се обавити продаја фабрике као правног лица. То је нови институт у закону који омогућава да се дужник прода као правно лице. У том случају, стечајни поступак се обуставља“, казао је раније предсједник Привредног суда Драган Ракочевић.

Укупна потраживања повјерилаца КАП-а, према ријечима Ракочевића, износе готово 460 милиона евра, од чеге је неспорно 360 милиона.

За преузимање производње КАП-а без наслијеђених дугова интересују се инвеститори из Индије, Њемачке, Пољске, Турске и Хрватске, али за сада нема конкретних понуда прихватљивих за Владу Црне Горе.

Разлог за продају имовине кроз банкрот су, осим високих дугова, и неповољни трендови на тржишту алуминијума, због чега није могућа ни подршка било које комерцијалне банке. Књиговодствена вриједност КАП-а нешто је већа од 180 милиона евра.

Највећих пет повјерилаца КАП-а су Министарство финансија Црне Горе, које потражује 148,1 милион евра, руска компанија ЦЕАЦ са око 50 милиона, црногорска Електропривреда са 44,9 милиона, Ен плус група са 43,4 милиона и руска ВТБ банка са 25,8 милиона евра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *