IN4S

IN4S portal

Rudnik uglja ušao u projekat sadnje ljekovitog bilja; Lekić: Ako bude sve teklo po planu, očekujemo stotine novih radnih mjesta

1 min read
Izvršni direktor Rudnika uglja, Milan Lekić, izrazio je veliki optimizam po pitanju ovog projekta.

foto: PV Informer

Drugi dan zaredom odvija se sadnja pet vrsta ljekovitog bilja (Timijan, Žalfija, Miloduh i dvije vrste Lavande) na parceli od četiri hektara u blizini Separacije – na odlagališnom prostoru nekadašnjeg lokaliteta Cementare.

Riječ je o projektu u koji je Rudnik uglja AD Pljevlja odlučio da uđe nakon posjete izvršnog direktora Rudnika uglja Milana Lekića sa pomoćnikom za korporativne poslove i razvoj ljudskih resursa Bojanom Krvavcem renomiranom preduzeću „LJbilje“ iz Ljubinja koje se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja.

U međuvremenu, izvršena su laboratorijska ispitivanja zemljišta u Instititu za rudarstvo i metalurgiju Bor, čiji su rezultati afirmisali odluku rukovodstva Rudnika uglja da pristupi realizaciji ovog projekta, dok su uzorci zemljišta poslati i nadležnom institutu u Kruševcu. Ugovoreno je da konsultantske usluge i usluge nadzora vrši Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ iz Beograda i Institut za voćarstvo iz Čačka.

Izvršni direktor Rudnika uglja, Milan Lekić, izrazio je veliki optimizam po pitanju ovog projekta.

„Riječ je o probnoj, jesenjoj sadnji, na osnovu koje ćemo donijeti odluku da li ćemo ući u posao sadnje ljekovitog bilja na površinama od oko 100 hektara. Ukoliko se ispostavi da su Pljevlja prikladan ambijent za ovaj posao, a na to su ukazala i određena ispitivanja klime i zemljišta, stvoriće se sve pretpostavke da se uđe u jedan širi poslovni zamah koji će rezultirati i otvaranjem destilerije za proizvodnju eteričnih ulja. Za ovaj posao mi imamo volju, imamo kapacitete, kao i adekvatne površine kao što su Jagnjilo sa oko 40 hektara, Kotu 810 površine 30-ak hektara i unutrašnje odlagalište Kutlovača koje ima 20-ak hektara. Koristim ovu priliku da izrazim nadu i uvjerenje da će Ministarstvo finansija, koje je vlasnik zemljišta na Koti 810, ustupiti Rudniku uglja zemljište za ove svrhe, jer je korist obostrana“, rekao je Lekić i dodao da je danas tu dvadesetak vrijednih radnika koji oplemenjuju površine Rudnika uglja ljekovitim biljem, poručujući da, ukoliko bude sve teklo po planu, u bliskoj budućnosti biće ih nekoliko stotina, čime se, kako je istakao, otvaraju u Pljevljima prijeko potrebna nova radna mjesta.

„Mi ovdje implementirano znanje i iskustva prestižne fabrike za proizvodnju ljekovitog bilja iz Ljubinja. Tu sam imao priliku da se upoznam sa jednom uspješnom poslovnom pričom koja podrazumijeva proizvodnju, otkup i preradu ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja, a koju ćemo nastojati da implementiramo i u Pljevljima“, naveo je on i poručio da je Rudnik uglja, shodno Zakonu o rudarstvu, u obavezi da izvrši rekultivaciju zemljišta te da je, kako je rekao, daleko bolje da se zemljište zasadi ljekovitim biljem nego djetelinom.

Radove na sadnji ljekovitog bilja danas su posjetili i predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) – državni sekretar za energetiku i rudarstvo Marko Perunović i generalni direktor Direktorata za energetiku i energetsku efikasnost Vladimir Durutović, koji su boravili u drugoj radnoj posjeti Rudniku uglja, gdje su sa izvršnim direktorom Milanom Lekićem i predsjednikom Odbora direktora Dušanom Janjuševićem, pregovarali oko realizacije investicije izgradnje Cementare.

Tim povodom, predstavnici MKI su izrazili veliki optimizam po pitanju ove, kako su istakli, investicije od vitalnog značaja za život Pljevalja i svih Pljevljaka, jer je riječ o fabrici za koju je planirano da osigura nova radna mjesta i osnaži privrednu snagu Pljevalja, ali i cijele države.

Oni su poručili da je pozicija Rudnika uglja, kada je u pitanju realizacija ove investicije, od vitalnog značaja i jedna od najbitnijih, ukazujući istovremeno na spremnost resornog ministarstva da ovu kompaniju delegira kao nosioca cijelog posla.

Perunović i Durutović su istakli da je osnovna zamisao da u Pljevljima, u srednjoročnom periodu zažive investicije koje će biti realizovane u skladu sa svim ekološkim standardima, posebno vodeći računa o postulatima „pravedne tranzicije“.

S tim u vezi, oni su izrazili zadovoljstvo i podržali ideju o uzgoju ljekovitog bilja, ali i svih projekata koji afirmišu ekološku revitalizaciju Pljevalja, od čega su posebno istakli neophodnost turističke valorizacije Ljubišnje.

S druge strane, Lekić i Janjušević su u više navrata pozdravili odluku Vlade Crne Gore o izgradnji Cementare i izrazili, u ime Rudnika uglja, apsolutnu spremnost da realizaciji ove kapitalne investicije pristupe krajnje profesionalno, angažujući maksimalne kapacitete kompanije.

PV Informer

Pročitajte JOŠ:

Određen pritvor za Telmana Ismailova

Podjelite tekst putem:

14 thoughts on “Rudnik uglja ušao u projekat sadnje ljekovitog bilja; Lekić: Ako bude sve teklo po planu, očekujemo stotine novih radnih mjesta

  1. Gajiti ljekovito bilje u gradu u kome je vazduh najzagađeniji u Evropi i na tome zasnivati viziju razvoja i otvaranja novih radnih mjesta mogu samo ovakv

  2. Ne smeta ništa,ali rekultivaciju zemljišta,kao spas za Pljevlja i stotine radnih mjesta je smješno. Sa Pljevljima se inače decenijama samo eksperimentiše i ništa više.

    2
    1
  3. Sličnost:
    Kada su komunisti zatvorili rudnik na Krivošijama ostao narod bez posla i pobunio se. Došao Blažo Jovanović da ih tješi i drži govor pa im, na pitanje od čega će mo življeti druže Blažo, kaže da drže kokoške. Čim će mo ih hraniti druže Blažo pita narod a Blažo kaže da ih gone u skakavce po krivošiskom polju koje je inače pjeskovito i neplodno. Njima je taj predlog bio smiješan pa od sprdnje zapjevaju – oćemo li moja Mace javit kome u skakavce. Drug Blažo se našao uvrijeđen i naredio hapšenje tih što su pjevali. Jedan Radojičić što je započinjao pjesmu odležao dva mjeseca u zatvoru.
    Te i ovo da se proizvodi ljekovito bilje u najzagađenijoj sredini u CG i šire je nebulozno, besmisleno. Bilje je ljekovito ako raste u čistoj prirodi a ovo će biti napunjeno otrovnim česticama koje dolaze od TE, rudnika i buduće cimentate pa neće biti ljekovito već otrovno.
    Volio bih da mi objavite ovaj komentar pa vam neću zameriti što ste mi sinoć obrisali malo bolji koji sam vam poslao.
    Sve što bi mnogo škodilo zdravlju naroda treba razobličavati bez obzira što dolazi iz aktuelne vlasti za koju sam se i sam borio.
    Sve najbolje vam želim.

    2
    1
  4. To će vas spasiti. To je ono što ministar Spaić reče 1000 radnih mjesta… Jadi i nevolja…

    5
    3
  5. SVAKA ČAST LEKIĆU !!! O’PRILIKE , KAD ČOVJEK OĐE OĆE NEŠTO DA POKRENE DA SE RADI , ODMA FRKA ! LEKIĆU , SAMO NAPRIJED , PSI LAJU , KARAVANI PROLAZE !!!

    10
    3
  6. Da vidimo može li od toga biti kakve koristi.
    Ali sve mi se čini da to može biti stvar za neki porodični biznis,a da je to sitno za kompaniju kao sto je Rudnik uglja Pljevlja.
    Najava je predimenzionirana sto se tiče prihoda koji može da donese,a onda i po pitanju broja novozaposlenih.

    5
    4
  7. Vi se to sprdate sa Pljevljima i Pljevljacima sa ovom sadnjom ljekovitog bilja. Ako Pljevlja nisu mogla da opstanu pored rudnika uglja i drvne industrije,neće opstati ni uz ljekovito bilje. Sad kada ste sve uništili i opljačkali u Pljevljima,budite im ljekovito bilje da se izleče.

    13
    6
    1. Jasno je to, ovdje se radi o rekultivaciji zemljišta pa ako se što može zaraditi tim bolje …

      10
      1
    2. Zemljište koje je uništeno mora se rekultivisati. Što smeta sadnja ljekovitog bilja? Niko ni ne misli da će se zaraditi velike pare, ali plate za određeni broj radnika da.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *