Rusija razvija do 2030. godine kvantni internet – otporan na napade
1 min readRuska državna korporacija „Rosatom“ objavila je da planira da do 2030. godine napravi internet zasnovan na kvantnim kompjuterima, odnosno da će im glavni zadatak u periodu od 2025 – 2030. biti objedinjavanje prvih kvantnih procesora u zajedničku mrežu i stvaranje kvantnog interneta. Kako su najavili, njihovi naučni saradnici će da predstave Vladi Rusije nacrt razvoja kvantnih proračuna do kraja 2022. godine.
Kvantni internet otkriva „prisluškivanje“
Pošto je uspostavljanje kompletne kvantne infrastrukture još daleka budućnost u bilo kojoj zemlji, predsednik „Oupenlink grupe“ dr Miloš Jovanović predočava da kvantni internet o kom se danas govori podrazumeva komunikaciju između kvantnih računara koja se odvija pomoću kvantne kriptografije, koja se koristi za složene operacije poput šifrovanja, dešifrovanja i obrade velikih količina podataka.
„Kvantna kriptografija koristi kvantnu mehaniku, odnosno kvantnu fiziku, kako bi omogućila bezbednu komunikaciju. U suštini, ona omogućava dvema stranama da kreiraju zajednički bit, odnosno string, neku sekvencu koja je poznata samo njima i koja se može koristiti kao ključ za enkripciju i dekripciju poruka. Važno jedinstveno svojstvo kvantne kriptografije je sposobnost korisnika koji komuniciraju da uoče prisustvo treće strane“, objašnjava on za „Sputnjik“.
Uočavanje „prisluškivača“ u komunikaciji koja se odvija pomoću kvantne kriptografije je moguće zato što on mora da meri taj, jedinstveni ključ da bi „prisluškivao“, što stvara nepravilnosti u komunikacionom kanalu koje otkrivaju njegovo prisustvo. U komunikaciji koja se odvija pomoću konvencionalne kriptografije nije moguće uočiti „prisluškivača“ na taj način, zbog čega je ona dosta nebezbednija od kvantne.
„Postoji i postkvantna kriptografija. Izuzetno je značajno to pomenuti. To je grana kriptografije koja se bavi dizajniranjem i analizom kripto-sistema koji bi bili otporni i na napade koje bi realizovali kvantni računari. Postkvantna kriptografija predstavlja posebnu oblast kriptografije čiji je cilj da doprinese analizi mogućih pretnji na sisteme koji su zaštićeni kvantnom kriptografijom“, napominje Jovanović.
Osim Rusije, razvijanjem kvantnog interneta bave se i SAD, pojedine zemlje EU i Kina, a prognoze su da bi u budućnosti tom tehnologijom mogle da se pozabave i Iran i Indija. Ipak, Jovanović smatra da to ne znači da će te zemlje da naprave potpuno nove internet infrastrukture, ali da bi na postojećoj mogle da uspostave svoje sisteme i standarde u kojima će da primenjuju kvantnu kriptografiju.
Decenije do svakodnevne upotrebe
Kao što je i do sada bio slučaj s novim tehnologijama, izvesno je da će kvantnim internetom prvo da rukuju vojske i državne institucije, a da će građani moći da ga koriste eventualno za 20, 30 godina, što znači da komercijalni računari neće da se drastično promene u bliskoj budućnosti.
„Mislim da će suština primena ove tehnologije biti u industriji, odnosno u kritičnoj infrastrukturi država i da je ključna stvar svega ovoga pouzdana komunikacija i bezbednost informacija, ali u prvoj fazi ne za krajnjeg korisnika, nego kao element sajber-ratovanja, odnosno sajber-odbrane“, rezonuje Jovanović.
O razvijanju kvantnog interneta u Rusiji saopšteno je tokom diskusije „Kvantni proračuni kao odgovor na globalne izazove“ u okviru Svetske izložbe „Ekspo 2020“, koja se trenutno održava u Dubajiu, gde su se čak 192 zemlje sveta okupile da bi razmenile svoje ideje i tako pokušale da iznađu rešenja za probleme koji potresaju današnjicu.
Pročitajte JOŠ:
prepuna bespilotnih letelica „apokalipse“ dizajniranih da izazovu radioaktivni cunami, spremna je da uđe u upotrebu.
Podmornica Belgorod je dvostruko veća od napadačkih podmornica Kraljevske mornarice klase Astute – hvaljena je kao „promena igre“ za Putinove snage.
Ratna mašina od 14.700 tona je napravljena još duža kako bi mogla da nosi nova razorna torpeda Posejdon sa nuklearnim vrhom vođena veštačkom inteligencijom.
Takođe ima tajne odeljke za lansiranje mini podmornica i dronova za tajne sabotaže i špijunske operacije – kao što je sečenje podmorskih kablova .
Strašni Belgorod je tiho izašao na more po prvi put prošle godine usred pretnji da će potopiti britanske i američke ratne brodove u Crnom moru.
Navodno će služiti u pacifičkoj floti – direktno preteći američkim pomorskim bazama na zapadnoj obali i velikim gradovima kao što je Los Anđeles.
A njegov prikriveni dizajn i neograničena nuklearna snaga znače da bi potencijalno mogao da plovi bilo gde u svetu neotkriven.
Kažu da će nositi do osam Posejdona.
Za autonomna torpeda se kaže da imaju nuklearni pogon.
Snimci takođe pokazuju kako bi Posejdon dugog dometa mogao da se iskoristi za uništavanje čitavih američkih grupa nosača aviona.
Jedan napad bi mogao da osakati Zapad, uključivao bi prisluškivanje ili presecanje podmorskih telefonskih kablova pomoću robotskih ruku mini-podmornice.
Oni nose 97 odsto internet saobraćaja sa 10 triliona dolara finansijskih transakcija svakog dana.
Šef vazduhoplovstva ser Stjuart Pič upozorio je da bi takvo kršenje moglo biti „katastrofalno“.
To bi moglo da ugasi internet, odseče Britaniju od ostatka sveta, parališe finansijske transakcije i ošteti komunikaciju sa vojskom u inostranstvu.
Strahuje se da bi Rusija takođe mogla da ukrade tajne prisluškivanjem kablova, na koje se SAD oslanjaju da komuniciraju sa NATO saveznicima.
Stručnjak za odbranu Rob Klark iz Društva Henri Džekson rekao je da je „pretnja veoma realna“ od tajnih ruskih podmornica.
Rekao je: „Njihov cilj je da zadrže kredibilnu sposobnost bilo da prekinu ili unište kablove na koje se oslanjaju ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva i njene celokupne komunikacije.
Čak i malo oštećene koje mogu izazvati neopisivi haos i poremećaj u Velikoj Britaniji.
Kremlj veruje da je džinovska podmornica prava „promena igre“.
Njime će upravljati Ruska mornarica, ali će njegove misije kontrolisati tajna grana vojske koja odgovara direktno Putinu .
https://www.thesun.co.uk/news/17443619/belgorod-submarine-putin-city-killer-nuclear-drones/