Руски експерт: Косово* је „токсична творевина“ од које се дистанцирају многи; Русија безрезервно уз Србију
1 min read
Вучић и Шојгу на Паради побједе у Москви; фото: espreso.rs
Јелена Пономарјова је једна у низу руских политичких аналитичара који сматрају Балкан за једну од стратешки најосетљивијих зона свјетске политике. Она оцјењује да су, данас, сви „рефлектори“ усмјерени на Србију, као средишњу и најзначајнију државу на западном Балкану и подсјећа да Србија, премда је евро-атлантисти желе у свом „јату“, стратешки партнер Руске Федерације.
У тексту „Косовски чвор се не смије пресјећи, већ развезати“ објављеном у ФОНДСК-у, а у свјетлу предстојећих преговора у Вашингтону, Пономарјова апострофира значај сусрета Александра Вучића и Владимира Путина, као и самог присуства српског предсједника Паради побједе у Москви, уочи наставка разговора са Приштином.

Она подсјећа да је косовско питање – најболнија рана Србије, као и да је Владимир Путин рекао да ће подржати свако рјешење које прихвати Београд, а које потврди Савјет Безбједности УН.
„И на овом пољу Русија је стратешки партнер Србије. За већину западних држава признање Косова* обавезан је услов за евроинтеграције Србије, без обзира на то што огромна већина Срба није спремна да у циљу приступања Европској Унији жртвује своју свету земљу…
Оваква настојања Европске Уније негативно утичу на самопоуздање српског народа, доводе до апатије и осјећаја скорог губитка. С друге стране, на овај начин се ствара плодно тле за ревизионистичка и шовинистичка расположења, прије свега међу омладином.
Српско национално биће додатно разара и Закон о слободи вјероисповијести који је усвојио црногорски парламент 28. децембра прошле године, а који се доживљава као нови удар на српску православну цркву и српско јединство.“, сматра она.

Пономарјова истиче да је Београд принуђен да вјешто балансира између више страна, док су приштинске власти су изабрале тактику којом су потпуно прецитале Брисел, и предале се Америци. Сигурно и због тога, сматра она, бивши премијер Харадинај изјављује: „Независно од околности САД ће увијек бити на страни Приштине, чак и уколико нарушимо и основе међународног права“.
„Процес постизања било каквог договора између Срба и Албанаца додатно усложњава чињеница да је тзв. Косово – центар криминала, не само на Балкану, а такође – и центар тероризма.
Читав низ земаља повукао је признање Косова, а све јаче одзвањају ријечи предсједнике Чешке Милоша Земана да „војни преступници не смију управљати ниједном државом у Европи“, потврђујући тенденцију дистанцирања од ове токсичне творевине на Балкану.“.

Пономарјова истиче да је Београд успио да смањи број држава које су признале косовску* независност, успјешно нарушавајући планове Албанаца да постану дио значајних међународних организација.
„На фону актуелних дипломатских битака око Косова, и имајући у виду нарастајућу опасност од терориста, који долазе баш из овог региона, притисак на Србију да призна Косово свакако је контрапродуктиван. Као оптимално рјешење намећу се дугачки, тешки, и необично важни преговори између Београда и Приштине. Москва ће, како је рекао Сергеј Лавров, задржати право да се сложи само са оним рјешењем које ће задовољити Београд.“, закључила је.
Прочитајте још:
(ВИДЕО) Идентификован силеџија у полицијској униформи: Божидар Кокотовић претукао Ђорђа Ђурашевића

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Siptari su zeljni bezviznih putovanja po evropi !.
Resenje moze biti : Rezolucija 1244 sa velikom autonomijom Kosovu !.
Pristup Srbije sa Kosovom do 2025 EU !.
Tako i Kosovo pod vodjstvom Srbije skracuje vreme svog pristupa za celih 10 godina, posto pre 2035 nikako nece samostalno uci u EU !.
Tako ce biti pritisak na Siptarskoj strani dali ce svojim mladima dati slobodu ili ih sledecih 10 godina drzati u podrumu !.
једина документа која цео свет неоспорно признаје су међ право ОУН, рез 1244 и Устав Србије, те од њих треба почети „развезивање“
рецимо бриселски споразум не признају гаранти тог споразума тј „међ зајед“ јер нису успели да примене тај споразум