Ruski Marko Kraljević – Ilja Muromec najjači bogatir i zaštitnik ruskih vojnika
1 min readLik Ilje Muromca je verovatno poznat svakom Rusu – on je najsnažniji i najhrabriji od svih ruskih junaka. Paralizovani sin seljaka, narodni ideal heroja ratnika, bogate fizičke i duhovne snage, bogatir Ilja Muromec je jedan od glavnih junaka staroruskog i ruskog epa. Ceni mirne bratske odnose, hrišćansku ljubav čak i prema neprijateljima. Ko je zapravo Ilja Muromec?
Kako je pralizovani sin seljaka postao glavni knežev ratnik
Prve 33 godine života Ilja je bio paralizovan. Stalno ležao na peći, o njemu su brinuli njegovi stari roditelji. Jednog dana su došli starci hodočasnici, dali mu Svetu vodu, i ne samo što su ga izlečili, nego su mu dali i nadljudsku snagu i poslali ga da služi kod kneza Vladimira Crvenog Sunašca (čijim se prototipom smatra knez Vladimir Svjatoslavič koji je doneo hrišćanstvo u Rusiju). Muromec je otišao u Kijev gde se pridružio odredu kijevskog kneza i ne znajući za poraz, čuvao je granice Rusije od brojnih neprijatelja.
Nepobedivi ratnik, poput Herakla, Ilja može da pokori svakog protivnika. Iako, za razliku od našeg Marka Kraljevića, postoji više činjenica i veza sa stvarnošću, najzaslužniji za verodostojno vizuelno predstavljanje Ilje Muromeca je slikar Viktor Vasnjecov koji je njegov lik ovekovečio na čuvenoj slici „Bogatiri“.
Ilja Muromec je prikazan u sredini i izgleda veći i jači od svojih drugova. Čak i njegov konj izgleda moćnije od ostalih.
U epovima, Ilja Muromec je bogat narodnim znanjem i dubokom mudrošću. Govori istinu u oči svima, pa i prinčevima, uvek spreman da pomogne siročadi, udovicama, siromašnima, spreman da služi domovini.
Koja stvarna ličnost se krije iza lika Ilje Muromeca
Dok se istoričari i nauka još raspravljaju o tome ko je bio prototip epskog junaka, za vernike on je zaista postojao. Na prvi pogled, junak ruskog epa ima zajedničke osobine sa stvarnim istorijskim likom.
Bogatiru je najbliža ličnost svetog Ilije Muromskog (Pečerskog), koji se najčešće smatra za prototip Ilje Muromeca.
U epskim varijantama bogatir je negde skamenio, negde je dobrovoljno legao u grob, a negde otplovio u nepoznate daljine. Veruje se i da je Ilja umro prilikom zauzimanja Kijeva od strane kneza Rjurika Rostislaviča kada su polovske trupe osvojile Lavru. Međutim, događaji upisani u istorijske spise odigrali su se, prema procenama, negde u X-XI veku. Rodom iz Muroma, bio je monah Kijevsko-Pečerskog manastira. Moguće je da je pre nego što se zamonašio služio kao vojnik kod kijevskog kneza.
Sovjetska istraživanja njegovih moštiju pokazala su da je bio snažne građe, visok oko 177 cm, što je za 12. vek bilo iznad proseka. Pronađeno je i oštećenje kičme, što ukazuje na moguću paralizu u mladosti, a njegovo telo je bilo prekriveno tragovima brojnih rana. Veruje se da je smrt nastupila od udarca koplja ili mača u grudi, što potvrđuje pretpostavku o ratničkoj prošlosti monaha.
Zato se ovaj svetitelj smatra pokroviteljem različitih vidova vojske, a na mnogim ikonama i skulpturama prikazan je sa mačem ili s kopljem i na konju.
Osim toga, u pravoslavnoj svesti folklorni Ilja Muromec se često povezivao sa biblijskim prorokom Ilijom. Kada je grmelo i sevalo, u Rusiji se verovalo da se Ilja vozi preko neba u svojim kolima.
Animirani film „Tri bogatira i centar sveta“ ostvario je neverovatan uspeh u istoriji ruske filmske distribucije, zaradivši više od milijardu rubalja u ruskim bioskopima, saopštila je pres-služba filmske kompanije „Volga“ na početku ove godine.
Koliko ovaj junak uživa poštovanje u ruskom narodu govori i činjenica da je ledolomac nove generacije, sagrađen za Severnu flotu Rusije, dobio ime Ilja Muromec.
Legendarni lik Muromca bio je toliko poznat da je prodro čak i u skandinavski i nemački epos, gde se Muromec pojavljuje kao ruski junak.