IN4S

IN4S portal

Ruski mediji: NATO ofanziva na Balkan direktna prijetnja Srbiji

1 min read
Još jedan korak ka konačnoj "NATOizaciji" Balkana je snabdijevanje režima lojalnih Sjedinjenim Državama američkom vojnom opremom. To je dio programa za eliminaciju višaka američke vojske. Pentagon se tako oslobađa smeća i istovremeno vezuje za sebe nove satelite.
vojska, šiptari, Kosovo

Teroristi i narko-dileri presvučeni u vojnike; foto: European Security Journal

Piše: Jurij Rubcov

Anti-srpske (ujedno i anti-ruske) snage na Balkanu i njihovi zapadni pokrovitelji ulažu sve napore da konsoliduju rezultate destruktivnog procesa započetog NATO bombardovanjem Jugoslavije 1999. godine. Ciljevi su sljedeći: potpuna legalizacija statusa Kosova* na čelu sa ratnim zločincem Hašimom Tačijem, lišavanje Srba na Kosovu* nade da će imati čak i minimalnu autonomiju, izgradnja vojnih baza za NATO, i konačno stavljanje Balkana pod potpunu kontrolu Sjevernoatlantskog saveza.

Posljednjih meseci preduzeto je nekoliko energičnih koraka u tom pravcu. Krajem decembra prošle godine, Tači je potpisao uredbe o stvaranju svoje vojske na Kosovu*. Snage bezbjednosti ovog nepriznatog separatističkog entiteta („Republiku Kosovo“ nisu priznali Srbija, Rusija, Kina, Izrael, Iran, Španij, Grčka i mnoge druge države) biće transformisane u vojsku od 5.000 vojnika, i koštaće svoje sponzore oko 100 miliona evra godišnje.

Ovo je flagrantno kršenje Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN, koja dozvoljava samo prisustvo multinacionalnih kontingenata pod međunarodnom kontrolom na teritoriji pokrajine. Međutim, Tačiija, koji je bio na čelu terorističke OVK, to ne uzbuđuje previše. Vjerovatno zato što kosovski Albanci nameravaju da nastave da primjenjuju silu u rješavanju kontroverznih pitanja, kao što su to činili i prije 20 godina, započinjući rat sa Srbijom.

Drugi korak na putu “NATO-izacije” Balkana je stvaranje novih vojnih baza tog saveza u regionu. Odmah nakon operacije Milosrdni anđeo (što je skaredno ime varvarskog bombardovanja Jugoslavije od strane Sjevernoatlantskog bloka u proljeće 1999), počela je izgradnja najveće američke vojne baze, Bondstil, u srpskoj autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija. Tokom narednih godina, na zemlji otetoj od Srbije, Sjedinjene Države pretvorile su „Bondstil“ u regionalno uporište svojih oružanih snaga i logistički centar za Istočni Mediteran.

Ovdje se obučavaju vojne snage Prištine. Prema navodima srpskog lista „Republika“, u bazi „prolaze obuku budući teroristi, a odavde se vrši i tranzit droge koja dolazi iz Albanije, Bugarske i Makedonije, a koja se kasnije distribuira na Zapad.“

Novinske agencije su 3. maja izvijestile o planovima Pentagona da finansiraju modernizaciju vojnog poligona Krivolak u Sjevernoj Makedoniji kako bi tamo izgradili bazu koja zadovoljava sve NATO standarde. Srpski vojni analitičar Miroslav Lazanski ukazao je na to da će se Krivolak pretvoriti u poboljšanu verziju Bondstila. Postoje podaci o izgradnji vazdušne baze u albanskom gradu Kučova. Nije isključena mogućnost izgradnje još jedne NATO baze u Sjevernoj Makedoniji, u regiji Kumanovo. NATO se čvrsto pozicionira na Balkanu.

A sve to direktno znači povećanje prijetnji po bezbjednost Srbije. Prošle sedmice u Berlinu, uz učešće njemačke kancelarke i francuskog predsjednika, na samitu zemalja zapadnog Balkana, po riječima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, njegova zemlja je dobila mnogo optužbi, zajedno sa zahtjevom da se prizna Kosovo*.

Još jedan korak ka konačnoj „NATOizaciji“ Balkana je snabdijevanje režima lojalnih Sjedinjenim Državama američkom vojnom opremom. To je dio programa za eliminaciju višaka američke vojske. Pentagon se tako oslobađa smeća i istovremeno vezuje za sebe nove satelite.

Pompeo, takse
Pompeo i Tači, foto: © AP Photo / Jose Luis Magana

Moskva je jasno izrazila svoje mišljenje o koracima koje je NATO preduzeo na Balkanu. Vladimir Putin je ocijenio da bi transformacija Kosovskih* bezbjednosnih snaga u punopravnu vojsku mogla ozbiljno da pogorša situaciju u regionu. Ruski predsjednik je bio iznenađen pasivnom reakcijom EU na odluku kosovskih* vlasti i grubo kršenje međunarodnog prava. „Uostalom, očigledno je da Srbi koji žive u ovoj pokrajini doživljavaju takav korak kao direktnu prijetnju njihovoj sigurnosti. I generalno, to je veliki i ozbiljan rizika za pogoršanje situacije u regionu“, rekao je V. Putin. On je naglasio da ruske vlasti smatraju politiku proširenja NATO reliktom hladnog rata, pogrešnom i destruktivnom strategijom.

Rusko Ministarstvo spoljnjih poslova je, sa svoje strane, izrazilo bojazan da bi stvaranje kosovske* vojske dovelo do novog rata na Balkanu. Zapadne zemlje ignorišu sve prijetnje po srpsko stanovništvo pokrajine.

Pažnji ruske diplomatije nisu promakli ni koraci koje preduzimaju SAD/NATO u cilju povećanja isporuka oružja Kosovu*. Upravo zato je i na sastanku Savjeta bezbjednosti UN, stalni predstavnik Rusije pri UN, Vasilij Nebenzja, istakao da Sjedinjene Države i zemlje NATO direktno pomažu vojsku kosovskih Albanaca. Ne postoje nikakve garancije da oružane snage Kosova* neće napasti srpsko stanovništvo, ocijenio je Nebenzja.

Izvor: fondsk.ru

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Ruski mediji: NATO ofanziva na Balkan direktna prijetnja Srbiji

  1. šta rade za to vrijeme srpski kvislinzi poput vučića? pomažu nato paktu da srbiju stave pred svršen čin. grade koridore a najvažniji koridor beograd-sevastopolj ili soči dunavom ni ne spominju. dunav je međunarodna plovna rijeka I direktna veza srbije I rusije bez prelaska drugih granica nato država. 80% je srba za vojnu saradnju srbije sa rusijom a oni proglasili vojnu neutralnost a onda dozvolili nato paktu da se kreće srpskim putevima. ako srbija ima američku vojnu bazu na kosovu zašto ne ponude bazu rusima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net