IN4S

IN4S portal

Rusko-srpski odgovor na američko naoružavanje Hrvatske

1 min read

ruski-vojni-avioni-reuters_f

Piše: Miroslav Lazanski

Hrvatski mediji danima su raspravljali o tome kako će Pentagon darovati Zagrebu 16 višecevnih bacača raketa kalibra 240 milimetara, plus nekoliko lansera balističkih raketa dometa do 300 kilometara. „Taman do Niša”, spekulisali su hrvatski mediji.

I tako je to trajalo danima, sve dok Aleksandar Vučić nije izjavio da će Srbija voditi računa ko u komšiluku ima balističke rakete i da će Srbija u tom kontekstu preduzeti sve mere radi odbrane svoje državne teritorije.

Premijer Vučić, zbog političke korektnosti, nije odmah imenovao i potencijalne vlasnike i korisnike balističkih raketa, ali je spomenuo i američke helikoptere tipa „kjova”. Kako hrvatski mediji javljaju da će Hrvatska svoje helikoptere ruske proizvodnje „Mi-171” dati Ukrajini, a zauzvrat od Amerikanaca dobiti jurišne helikoptere „kjova”, jasno je na koga je premijer mislio kada je pre nekoliko dana govorio o naoružavanju nekih. Uostalom, u Moskvi je naglasio da Srbija neće napadati Hrvatsku.

Vojna parada BG priprema3

Ipak, hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić je na novinarska pitanja oko moguće prodaje ruskog oružja Srbiji odmah odgovorio da je Hrvatska članica NATO-a i da će NATO braniti Hrvatsku u svakom slučaju. Samo nije rekao od koga?

Dakle, prvo su hrvatski mediji mahali „balističkim raketama do Niša”, gde se, gle čuda, nalazi srpsko-ruski centar za vanredne situacije, dok bi pojam „balistička” raketa neki Srbi mogli da shvate i kao albanska raketa. Koja nas je izgleda baš i pogodila, pošto je Priština lepo izjavila da je Briselski sporazum u pogledu osnivanja Zajednice srpskih opština na Kosovu, koji je Priština potpisala, uopšte ne obavezuje. I sve to samo dan nakon što je EU sa Prištinom potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Moskva- parada 2015-01

Zato nisam baš siguran koje su to hrvatske balističke rakete koje bi oni eventualno ispaljivali do Niša. I ko će im isporučiti te rakete? Mogu jedino Amerikanci. Onda da njih priupitamo zašto bi oni jednoj zemlji članici NATO-a, koja je praktično, sem Srbije, sa svih strana okružena državama NATO-a, Crnu Goru i BiH da ne računamo, dakle zašto bi Vašington isporučio Zagrebu balističke rakete?

Da neće možda Hrvatska tim projektilima da gađa Ruse na Krimu, ili Ruse kod Staljingrada, odnosno Volgograda? Pa SAD i NATO nisu isporučili takve rakete nijednoj novoj članici NATO-a. I sada će da ih daju Hrvatskoj? „Za krepat od smijeha”, rekla bi bivša braća. Možda im isporuče i neku atomsku podmornicu. Predizborna kampanja u Hrvatskoj očito je puna „ložača” i mašte. A novine treba prodavati.

Autor teksta je novinar „Politike“.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Rusko-srpski odgovor na američko naoružavanje Hrvatske

  1. Bilo, kako bilo, zbog tog njihovog laprdanja, Srbija od Rusije dobi i migove i S-300!
    A „dećki“ nek se češu…
    A jadni ne bili, džaba vam „američka strojnica o rvackom ramenu“, kad su vas srpski čobani „tomsonima“ razjzrivali, ka mačke s je**lišta!!!

    1. Srboljube, Srbija ne dobija ništa. Sve će to morati platiti.
      Ako će mo tehnički da pogledamo istini u oči avioni iz MiG-ove game polako se povlače iz Ruskog naoružanja. Njihovo mjesto zauzimaju neke bolje mašine i sistemi. Takođe S 300 ustupa mjesto nekim novim i ubojitijim protiv avionskim sredstvima. Stoga, moglo bi se reći, Rusija prodaje ono što joj više ne treba. E, druga je stvar što je i to veoma dobro i veoma upotrebljivo oružje.
      Samo sam pokušao objasniti da Srbija ne može kupiti toliko oružja da bi parirala bilo kojoj članici NATO-a. NATO je udruženje gotovo svih nabogatijih država svijeta. Svaka njena članica će dobiti pomoći koliko god bude potrebno ukoliko ih neko, ko nije članica ovog saveza, napadne. Do you understend me!!!

    1. Četnik@ ajde pročitaj moj post još jednom. Koliko god Srbija izdvoji iz budžeta (čitaj, od već osiromašenih građana) okolne države i NATO će dati, ako bude trebalo, 100 puta više nekoj njenoj članici da bi se uspješno odbranila od iste.
      Pametnije joj je da taj novac uloži u sopstveni razvoj. To sam htio da kažem.

  2. Srbija bi, za rad napretka svojih građana, trebala u vojsku ulagati što je moguće manje sredstava. Uskoro će sve države oko nje biti članice NATO-a. Znači da, koliko god Srbija uložila novca u svoje naoružanje, uvijek će okolne države (ne daj Bože nekih novih sukoba) biti jače i naoružanije od nje.
    To kaže logika a politikanti govore drugo. Samo ih treba prepoznati i ne nasjesti na njihove populističke govorancije. Sredstava umjesto u vojsku treba uložiti u povećanje proizvodnje i novu tehnologiju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *