Sa nama ili protiv nas: Sve prijetnje Niki Hejli
1 min readOd otvorenog maltretiranja drugih država da glasaju kako je Vašingtonu po volji pa sve do čuvene izjave da „SAD i Rusija nikada neće biti prijatelji“, ambasadorka SAD u UN, koja je juče dala ostavku na tu funckiju, Niki Hejli ostaće zapamćena je po oštroj i neučtivoj retorici.
Hejli se nije ustručavala da pritiska zemlje članice u Ujedinjenim nacijama kako bi izdejstovala volju Sjedinjenih Američkih Nacija. Jedan od najpoznatijih primjera je bilo iznuđivanje glasova da se Jerusalim prizna kao prestonica Izraela u decembru prošle godine.
„Dok razmišljate kako da glasate, želim da kažem da će predsjednik SAD vaš glas doživjeti lično. On će pratiti ovo glasanje pomno i, naredio mi je da mu raportiram ko je glasao protiv nas“, kazala je tada Hejli u obraćanju drugim članicama.
Prijetnje nisu uspjele i Generalna skupština je odbila jednostrano priznanje Jerusalima za glavni grad Izraela.
Rusija nikada neće biti naš prijatelj
Kada je riječ o odnosima sa Moskvom, američki diplomata počesto nije bila diplomatična. Naprotiv, njeni govori su odisali rusofobnom retorikom. Jedna od njenih izjava zapanjila je svijet.
„Mi jednostavno ne vjerujemo Rusiji. Ne vjerujemo Putinu. I nikada nećemo. Oni nikada neće biti naši prijatelji. I to je činjenica“, kazala je Hejli u Skupštini UN.
Umjesto da obeća dijalog, Hejli je odlučila da sa Rusijom razgovara prijetnjama i silom:
„Oni su agresivni i biće teško sarađivati sa njima u Savjetu. Oni pokušavaju da remete rad Savjeta, ali mi umijemo s njima i nastavićemo da ih podsjećamo gdje im je mjesto“, poručila je ona pred ostalim članicama.
Hejli je podržavala „teoriju“ o ruskom miješanju u predsjedničke izbore 2016. na kojima je pobijedio Tramp.
„Kada se jedna država umiješa u izbore druge države, to znači rat. Moramo se boriti dok ih ne uništimo!“, zaprijetila je ona.
Dvostruki aršini
Ambasadorka nije bila svjesna koliko su njene izjave o miješanju zvučale licemjerno i ironično, posebno kada su u pitanju intervencije koje SAD sprovodi širom svijeta.
„Uklanjanje Bašara al Asada je jedan od prioriteta Amerike“, kazala je u aprilu prošle godine komentarišući situaciju u Siriji.
Kada je Rusija ljetos objavila da bi moglo doći do isceniranog hemijskog napada za koji će biti optužen Damask, Hejli je dala čudnu izjavu, otkrivši ko stoji iza toga:
„Ako do toga dođe, mi znamo tačno ko će korisitti hemijsko oružje“, kazala je Hejli.
Nije krila ni američko miješanje u unutrašnju politiku Venecuele. Predsjednik ove zemlje Nikolas Maduro više puta je optužio SAD da pokušavaju da rat sa Bliskog istoka prebace u Latinsku Ameriku.
Prošlog mjeseca Hejli se pridružila venecuelskim protestantima ispred UN-a, vičući u megafon:
„Borićemo se za Venecuelu, i činićemo to dok Maduro ne bude srušen sa vlasti!“
Povukla SAD iz Savjeta za ljudska prava
Kada ne ide onako kako Vašington zamisli, Hejli preduzima i krajnje mjere. Tako je u julu ove godine povukla SAD iz Savjeta za ljudska prava UN.
„Savjet za ljudska prava UN je jedan veliki neuspjeh. On je ideju humanosti sveo na još jedan instrument međunarodne politike. Svi oni koji na najgori način narušavaju ljudska prava, diktature poput Kube, Kine i Venecuele svi oni imaju stolicu u UN“, tutnjila je Hejli.
Branila od Rusa nepostojeću državu Binomo
Na kraju, treba napomenuti da je Hejli bila žrtva ruskih prankera, u kojem je pokazala dokle je spremna da ide protiv Rusije.
„Imamo veoma bliske veze sa Ukrajinom i pokušavamo zajedničkim naporima da udaljimo Rusiju po pitanju Krima.
Ona je branila od ruskog uticaja čak i nepostojeće države, kao što je Binomo.
„Upozoreni smo na rusko miješanje u izbore i veoma pažljivo pratimo situaciju“, rekla je Hejlijeva.
U razgovoru sa prankerima odala je i da je američki predsjednik zatražio spisak zemalja koje nisu glasale protiv inicijative SAD.
„Te države će biti prioritetne za nas. Prije nego što neko bude od nas nešto tražio, predsjednik će, pre nego što donese odluku, gledati u taj spisak“, izjavila je Hejlijeva.