IN4S

IN4S portal

Sačuvaj me Bože pravnog tumačenja Tee Gorjanc Prelević

1 min read

Predrag Savić

Piše: Predrag Savić, član Pravnog  savjeta IN4S

Sačuvaj me Bože od pravnika i eksperata što pročitaju samo po jednu normu iz Konvencije ili zakona, pa onda na osnovu toga donose konačne sudove i nameću svoje mišljenje celom građanstvu i državi, verujući da su najpametniji i najnačitaniji!

To važi i za direktorica HRA Teu Gorjanc Prelević, koja upozorava da bi svaku osuđujuću prekršajnu presudu istoričaru Bobanu Batrićeviću, zbog stavova iznetih u kolumni, Evropski sud za ljudska prava „našao“ (sankcionisao) kao kršenje slobode izražavanja!

Verovatno bi kod ovavkih procena i Tea bila odmerenija da je, kojim Božjim čudom, pročitala ceo član 10. Evropske konvencije koji  glasi:

„1. Svako ima pravo na slobodu izražavanja. Ovo pravo

uključuje slobodu posedovanja sopstvenog mišljenja, primanja

i saopštavanja informacija i ideja bez mešanja javne vlasti i

bez obzira na granice. Ovaj član ne sprečava države da zahtevaju

dozvole za rad televizijskih, radio i bioskopskih preduzeća.

  1. Pošto korišćenje ovih sloboda povlači za sobom dužnosti

i odgovornosti, ono se može podvrgnuti formalnostima,

uslovima, ograničenjima ili kaznama propisanim zakonom i

neophodnim u demokratskom društvu u interesu nacionalne

bezbednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbednosti,

radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili

morala, zaštite ugleda ili prava drugih, sprečavanja otkrivanja

obaveštenja dobijenih u poverenju, ili radi očuvanja autoriteta

i nepristrasnosti sudstva.“

Nema nikave sumnje da sloboda izražavanja nosi obavezu i odgovornosti i poštovanja sloboda i prava drugih. I naravno, podrazumeva poštovanje ugleda drugih. Ta sloboda nije neograničena. Naprotiv, u slučaju Bobana Batrićevića njegove tvrdnju su bile na ivici krivične odgovornosti zbog izazivanja verske i nacionalne mržnje. Tužilaštvo je našlo solomonsko rešenje u vidu prekršajnog progona.

U kolumni pod naslovom „Torokanje po Metodologiju i Đaonikiju”, objavljenoj na portalu Antena M 11. avgusta prošle godine, Batrićević analizira političku scenu i, između ostalog, navodi:

 

„Popovi Crkve Srbije u Crnoj Gori ne propovijedaju vjeru Hristovu, torokaju srpski nacionalizam, indoktriniraju, šire mržnju i ksenofobiju. Dakle, oni nijesu popovi i kaluđeri, oni su torokuše i propovjednici mržnje”.

U posljednjem pasusu Batrićević piše, između ostalog:

“Iz ponuđenoga se jasno vidi da popovi Crkve Srbije imaju samo jednu misiju – da zagađuju Crnu Goru, da zapišavaju njenu istoriju i teritoriju, da šalju uznemirujuće poruke svim nesrbima ove zemlje…”.

Svi medija i NV koji podržavaju Batričevića i vrše pritisak na Sud za prekršaje u Podgorici morali bi da  znaju da postiji i član 9. Evropske konvencije o slobodi misli, savesti i veroipovesti ,koji glasi:

„1. Svako ima pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti;

ovo pravo uključuje slobodu promene vere ili uverenja i

slobodu svakog da, bilo sam ili zajedno s drugima, javno ili

privatno, ispoljava veru ili uverenje molitvom, podučavanjem,

običajima i obredom.

  1. Sloboda ispovedanja vere ili ubeđenja sme biti podvrgnuta

samo zakonom propisanim ograničenjima neophodnim u

demokratskom društvu u interesu javne bezbednosti, radi

zaštite javnog reda, zdravlja ili morala, ili radi zaštite,

prava i sloboda drugog… “

Oni kojima ove odredbe nisu jasne i koji sumnjaju da je Batričević ( kroz uvrede i mizerne kvalifikacije, i zlonameri pokušaj da promene ime SPC ) —  širio versku netrpeljivost i mržnju, tj. kršio zagarantovanu slobodu verispovesti, preporučujem da pročitaju Priručnik Savet Evrope na sledećem linku https://rm.coe.int/zastita-prava-na-slobodu-misli-savesti-i-veroispovesti-u-okviru-evrops/1680933a72 . Poznati profesor Jim Murdoch, iz Glazgova, u pomenutom već kultnom Priručniku pod nazivom „Zaštita prava na slobodu misli, savesti i veroispovesti u okviru Evropske konvencije o ljudskim pravima“ sve potanko pojašnjava!

I potpisnik ovih redova kao čovek koji ima zavidne uspehe i iskustvo pred Evropskim sudom za ljudska pravu u Strazburu sa punom odgovornošću ističe da je izjava gospođe Gorjanc Prelević sa početka ovog teksta poltički obojena i da nema utemeljenja u sudkoj praksi, niti u Evropskoj konvenciji, jer Evropski sud u Strazburu od 300 hiljada predstavki (tužbi) koje godišnje primi odbaci barem 90 odsto.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net