ИН4С

ИН4С портал

САД и ЕУ сагласне у оцјенама: Приштина неизоставно да укине таксе

1 min read
"Нормализација односа између Србије и Косова* је једини пут ка стабилности и просперитету. Потребне су мирне главе и храбро вођство. САД и ЕУ су уједињене у увјерењу да тарифе треба укинути", навео је амерички амбасадор Скот на Твитеру.
Kajl Skot i Metju Palmer

Кајл Скот и Метју Палмер; фото: Tanjug/Dimitrije Goll

Амбасадор САД Кајл Скот разговарао је са предсједником Србије Александром Вучићем, који га је замолио да САД искористе свој политички утицај и упозоре Приштину да својим потезима угрожава мир и стабилност у региону.

„Нормализација односа између Србије и Косова* је једини пут ка стабилности и просперитету. Потребне су мирне главе и храбро вођство. САД и ЕУ су уједињене у увјерењу да тарифе треба укинути“, навео је Скот на Твитеру.

Најаву формирања косовске* војске, што Србија види као нову опасну мјеру на штету безбиједности и стабилности.

И замјеник помоћника државног секретара САД за југоисточну Европу, Метју Палмер, позвао је такође Приштину да укине таксе на робу из централне Србије и БиХ, и истакао да САД те таксе сматрају препреком наставку дијалога, јавља Б92.

Фена преноси да је Палмер, у интервјуу који за новинске агенције у БиХ дао у Сарајеву, поручио да „САД снажно подржавају процес који ЕУ води у рјешењу питања“ односа Београда и Приштине.

Вашингтон жели да види „постизање споразума о потпуној нормализацији односа, што би отворило врата за пут ка ЕУ и Србији и Косову*“, истакао је амерички званичник.

„То би допринијело безбједносној ситуацији на западном Балкану. Таквим споразумом промовисали би се стабилност и мир у цијелом региону“, оцијенио је Палмер.

Он је за одлуку НАТО да позове БиХ да поднесе Годишњи национални програм казао да би била „добродошла одлука у смислу ширег регионалног интереса када је у питању безбиједност, због чега ће САД подржавати БиХ у реформи одбране и у настојањима да ојача односе са НАТО“.

Палмер је навео да „Србија није против НАТО, него да, напротив, има продуктивне односе с тим војно-политичким савезом, који су тренутно и бољи и јачи од односа БиХ и НАТО с обзиром на чињеницу да је пред БиХ још много посла прије него што ниво сарадње са НАТО буде на нивоу који има Србија“.

Када је у питању руски утицај на земље западног Балкана, Палмер сматра да „Русија није та која треба одређивати било којој земљи како ће се повезивати с евроатлантским институцијама“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy