Шахман: Од како је Ибрахимовић преузео управљање БС-ом другачија је диоптрија Бошњака
1 min readПредсједник новоосноване странке Бошњачког демократског покрета Сеад Шахман реаговао је на интервју Ервина Ибрахимовића дат Радију ТВ Рожаје, истичући да оно што чује и види сопственим ушима и очима, не би рекао да је тако, али од како је он преузео управљање БС-ом свакако се другачијом диоптријом гледају једне те исте ствари.
– Немушт покушај одбране ставова предсједника Бошњачке странке Ервина Ибрахимовића (у даљем тексту по старом добром акрониму приватно лице Е.И.) чак и на унапријед режираном интервјуу на приватној Радио-телевизији Рожаје, на којем је уредница емисије и директорица, уједно и дописница и извјестилац РТЦГ-а који би требало да буде јавни сервис свих грађана, потпуно пристрасно, рекао бих више у својству функционерке Бошњачке странке што она заправо и јесте као чланица Главног одбора те партије, постављала питања свом уваженом госту и партијском колеги – казао је Шахман.
Но, у овом тексту бих се више посветио садржају интервјуа који је „и те како важан како би се разлучила истина од неистине, те разобличила прича која се пласира под плаштом “одбране бошњачких интереса”.
– Једина партија која расте” по мјери Е.И. је његова приватна БС, чије органе је учинио дисфункционалним и непостојећим, а оне који макар још увијек засједају проточним бојлером за своје личне и породичне интересе представљајући их као интерес бошњачког народа у Црној Гори – каже Шахман.
Истиче да су чудна та мјерила о расту партије ако се узме у обзир чињеницу да ових дана БС напуштају одборници у Скупштинама општина, чланови општинских одбора, као и функционери партије, ако поједини општински одбори из неколико покушаја не могу да одрже сједницу због недостатка кворума, итд.
– На таквом експанзивном расту и квалитету рада партије би му позавидјеле многе коалиционе колеге из структуре актуелне владајуће већине – навео је Шахман.
Каже Е.И. никада више подршке и испружених руку грађана и дијаспоре није добио него након одлуке да постане члан најгломазније реконструисане Владе од 32 члана, гдје се не зна ко је коме надређени и шта су чије активности.
– Оно што чујем и видим сопственим ушима и очима, не бих рекао да је тако, али од како је Е.И. преузео управљање БС-ом свакако се другачијом диоптријом гледају једне те исте ствари – каже Шахман.
Како је написао на свом фејсбук профилу Шахман, Е.И. увјерава Бошњаке да он разговара са људима и да одлуке не доноси “преко кољена”, па се јавност ових дана пита како је могуће да је, по његовом наређењу искључена могућност коментарисања фацебоок објава на званичном БС налогу.
– Ако је одлука тако добро поздрављена, зашто је онда толики покушај цензурисања и гушења слободе говора међу чланством и симпатизерима, зашто се мир у партији настоји “купити” обећаним директорским позицијама и управним одборима, а гласови удружења из дијаспоре покушавају приказати небитним иако су лично Е.И. и његови партијски сарадници бивали гости тих истих удружења у САД-у и земљама Западне Европе.
Изјавио је да ће број гласова БС-а бити повећан на изборима који слиједе у Главном граду и да ће та партија одлучивати о будућној власти у Подгорици. Које повећање гласова у односу на које локалне изборе у Подгорици? Када је то БС наступила самостално на изборима у Главном граду и зарадила мандат, па макар то било и по принципу афирмативне акције? Никада. Увијек кроз предизборни коалициони аранжман је имала једно одборничко мјесто у локалној Скупштини – наводи Шахман.
Да Е.И. говори на нивоу принципа свједочи и његово очекивање да дуплира резултат у Гусињу већ 15. септембра текуће године. Вјероватно мисли на предизборни коалициони савез који је већ направљен са СД-ом и СДП-ом у тој општини, наравно све на “нивоу принципа”. Те принципе прати велика диструбиција саопштења и оштрих реакција у јавном дискусру којима данима уназад свједочимо на релацији функционери БС- функционери СД и СДП. Него, занима ме који је то инструмент за мјерење политичке тежнине једне партије у оквиру трочлане предизборне коалиције?
Интереси грађана су му на првом мјесту, није се каже водио фотељама већ искључиво инфраструктуриним пројектима. Реченица након тога из уста “бошњачког вође” која је кључно обећавајућа са невјероватним примјесама оптимизма јесте да “реализација тих пројеката ће најмање зависити од Бошњачке странке”! Вјероватно је и за то добио сигурност и гаранције приликом уласка у Владу у којој су добијени доскорашњи директорати, одјељења и управе, преточене у министарства, само да би “најбољи могући кадрови” били министри.
Поручио нам је да су биографије министара јавно доступне, међутим покушавајући да приступим сајтовима новоформираних и исцјекпаних ресора како бих се увјерио у квалитет људских ресурса, квалитет програма рада и планираних активности, на исте нисам наишао. Но, није ни чудо што wеб портали не раде, у Влади је већи проблем гдје смјестити толику количну људи и наћи “столицу више”.
Убјеђује нас Е.И. да је развој Рожаја и комплетног сјевера важан, прича нам о акутним проблемима грађана које теба рјешавати, о проблематици која се тиче мање развијених средина, и то ни мање ни више говори човјек који је до само прије девет мјесеци покривао позицију потпредсједника Владе за регионални развој и министра капиталних инвестиција. Опет на “нивоу принципа”. Сада ће му то бити знатно лакше да реализује јер има широк коалициони капацитет који му даје политичку снагу за тако нешто.
Његова доскорашња позиција у 43. Влади -потпредсједника Владе за регионални развој (ППВ) и министара капиталних инвестиција која је суштински требала нешто да уради по свим овим питањима данас је подијељена на: ППВ за регинални развој (еx ДФ-ДНП), Министарство саобраћаја (еx ДФ-ДНП), Министарство енергетике (ПЕС), Министарство поморства (ПЕС), Министарство рударства, нафте и гаса (БС) и добрим дијелом ресор који предводи кадар Демократа г. Ћулафић чије министарство у свом називу има дио који се односи на “развој сјевера”. На основу свих ових чињеница, питам грађане Рожаја, али и свих средина на сјеверу Црне Горе који очекују конкретну активност на овом плану, како ће Е.И. све ово да умрежи, споји непромостиве политичке разлике и интересе између хетерогених субјекта и испуни обећања које је предвидио Споразумом који нам је пласирао као лајтмотив за улазак у Владу?!
Прича нам Е.И. о потенцијалима сјевера Црне Горе и како их је здушно промовисао код турских званичника приликом његове посјете Републици Турској. Ово је добра прилика да га јавно питам да обијасни зашто је прошле године уочи парламентарних избора, са позиције ППВ за регионални развој и министра капиталних инвестиција, у Рожајама дочекивао одређене турске инвеститоре и промовисао потенцијале Рожаја, користећи то искључиво као ресурс у изборној кампањи, а да ни дан данас- годину и по након тога није доставио нити један једини пројекат том истом инвеститору. Дакле, све је остало празна прича, као и увијек без икаквог конкретног завршетка.
На фингиране констатације уреднице емисије које се односе на протоколарне и куртоазне посјете амбасадора, а које се у овом интервјуу настоје приказати као недвосмислена подршка лично Е.И. и БС-у на уласку у 44. реконструисану Владу, оне који ово читају увјеравам да ако мало боље истраже могу се и сами увјерити да су прве радне дане на ранијим позицијама министара вањских послова Филип Ивановић, Ранко Кривокапић, Ђорђе Радуловић, али и скоро сви ранији министри провели у скоро истовјетним околностима, и скоро па по истом распореду састанака са представницима дипломатског кора и међународне заједнице.
И на крају, од толике бриге за народ и општине за које каже да су мање развијене, не знам је ли испратио изјаву његовог коалиционог партнера из парламентарне већине Милана Кнежевића који је гостујићи у Клуб А плус изјавио да “уласком БС-а у Владу падају приче да су људи из ДНП и НСД националисти и четници”. Сада им преостаје да заједнички развијају сјевер и мање развијана подручја са бројних владиних позиција, у нади да неће доћи до преклапања министара током пресијецања врпци приликом отварања свих ових мега најављених инфраструктурних пројеката.
И да, како је на десетине пута током интервјуа подцртао Е.И. дајући савјет младим људима, увјеравамо га да: Радимо и радићемо оно у шта вјерујемо и наравно да знамо да ћемо стићи до циља- а то је истински и суштински бољитак бошњачког народа у Црној Гори, али и свих грађана који у њој живе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: