Sajam knjiga: Predstavljena monografija manastira Kom
1 min readNjegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije, 25. oktobra imao je glavnu riječ na predstavljanju dvije knjige na beogradskom Sajmu knjiga. U podne je govorio o nerazdvojivoj utemeljenosti srpske književnosti sa bogoslovskim nasleđem, pohvalivši trud autora doc. dr Boška Milovanovića, dekana Učiteljskog fakulteta u Prizrenu – Leposaviću koji je u monografiji Tumačenje književnog dela sa hrišćanskom tematikom u nastavi književnosti dao dragocjenog doprinosa u naučnom i pedagoškom pristupu ovoj temi.
U 19 časova je bila promocija monografije Manastira Kom na kojoj je izneo razvojnu putanju obnove zlatnog lanca manastira Zetske svete gore i među njima Manastira Uspenja Presvete Bogorodice na Komu. Posebno je istakao duhovno zajedništvo ovčarsko-kablarskog i fruškogorskog jata manastira sa zetskim a svi zajedno sa Atosom i dalje manastirima judejske i egipatske pustinje odakle je i poteklo monaštvo.
Uz Mitropolita govorili su i protojerej stavrofor doc. dr Velibor Džomić i monah dr Pavle Kondić.
Prota Velibor je koncizno predstavio strukturu monografije istakavši da je ona djelo timskog rada naučnika pod uredništvom g. Jovana Markuša. Po svojoj saznajnoj vrijednosti i estetskom dometu ide u sami vrh naučnih monografija i kao takva, uzor je za potonje knjige ovoga tipa.
Monah Pavle je govorio o njenom mjestu u savremenoj srpskoj crkvenoj istoriografiji rekavši da je po svom saznajnom i estetskom kvalitretu dostojna reprezentacija crnojevićkog duhovnog nasleđa a time i jedan od znakova našeg raspoznavanja na kulturnoj mapi Evrope. Napravio je dvije paralele: proslavljajući 600 godina Manastira Kom, zadužbine i počivališta Crnojevića, Mitropolija nastavlja njihovo duhovno nasljeđe objavljivanjem ove divot knjige koja ide rame uz rame sa Oktoihom i Psaltirom štamparije Đurđa Crnojevića iz 1493. Druga paralela je briga Mitropolita Danila Dajkovića u ona skudna vremena poratnog bogoborstva, sedamdesetih godina 20. vijeka, da se očuva i obnovi ova drevna svetinja u kojoj je i počeo svoju svešteničku službu 1920. god. o čemu su u monografiji objavljena potresna svjedočanstva – fotografije i faksimili dokumenata.
Obilazeći izložbeni prostor Sajma knjiga Mitropolit je, uz episkope šumadijskog Jovana i dalmatinskog Nikodima, imao brojne susrete sa izdavačima, autorima naučnih djela, književnicima i pjesnicima a posebno je bilo dirljivo vidjeti mnoštvo djece i mladih koji su prilazili da ga pozdrave i uslikaju se sa njime za uspomenu.
Izvor: http://www.mitropolija.com
Prijedlog da se izmjeni ime pa da se zove primorsko-crnogorski mitropolit a ne cg-primorski,jer primorsko skednerijsko ime je tu bilo ranije,a kasnije krajem 18.v. je dodato i cg ime!
U tituli mitropolita Danila se ne spominje crnogorsko ime, samo skenderijsko i primorsko. Povjesničar Andrija Luburić u knjizi Porijeklo i prošlost Dinastije Petrović navodi više njegovih pisama i u svima titula je ista. Tako u pismu iz 1704. godine, između ostaloga piše: Danil, božijeju milostiju mitropolit skenderski i primorski [1]. I Johann Georg Kohl u knjizi Putovanje u Crnu Goru opisuje zvono koje je izliveno u Mlecima u vrijeme mitropolita Danila. Na zvonu je pisalo: Daniel Mitropolita di Scanderia ed oltra Marina… anno 1718. [2]
ja dodao na hr viki
https://hr.wikipedia.org/wiki/Danilo_Petrovi%C4%87_Njego%C5%A1
a vidim u nekom Svetigoruinom izdanju da je Danilo Petr bio cg mitr. a to ne stoji po tituli,jeste on bio mitr Cetinjski i mitr i Crnogorcima ali nije bio cg no skend,primorski.Tek kasnije Sava i Vasilije tu uvode i cg ime.
Titula mitropolita Save[uredi VE | uredi]
U tituli mitropolita Save ranije se ne spominje crnogorsko ime, samo skenderijsko i primorsko. Tek od 1777. godine se pored skenderijskog i primorskog spominje i crnogorsko ime
https://hr.wikipedia.org/wiki/Sava_Petrovi%C4%87_Njego%C5%A1
https://library.hungaricana.hu/en/view/CroatianStateArchives_AV_I_16_1914/?pg=234&layout=s