Сакс: САД мора да престане да руши и дестабилизује владе у свијету
1 min readСАД треба да прекину са тајним операцијама ЦИА чији је циљ свргавање и дестабилизација влада било гдје у свијету, истакао је професор на Универзитету Колумбија Џерфи Сакс, у ауторском тексту посвећеном Блиском истоку.
„Амерички предсједник може и мора, извршном наредбом, да прекине тајне операције ЦИА-и самим тим оконча наслеђе нежељених посљедица и злочина које су оне одржале, прије свега на Блиском истоку“, истакао је Сакс.
У одговору на питање шта урадити на Блиском истоку, он навео да САД морају своје понекад оправдане спољнополитичке циљеве да спроводе преко Савјета безбједности Уједињених нација.
„Тренутни приступ изградње ‘коалиција вољних’ предвођених Америком не само што је неуспјешан, он такође значи да чак и исправни амерички циљеви, какав је заустављање Исламске државе, бивају блокирани геополитичким ривалствима“, додао је Сакс.
Према његовим ријечима, када је Савјет безбједности 2003. одбио рат у Ираку, Америци би било паметније да се уздржала од напада, а када се Русија успротивила рушењу сиријског предсједника Башара ел Асада, било би паметније да су се САД уздржале од тајних операција за његово свргавање.
„Сада би се читав Савјет безбједности ујединио око глобалног (али не америчког) плана борбе против Исламске државе“, оцјењује Сакс.
Он, такође, истиче да САД и Европа треба да прихвате реалност да ће демократија на Блиском истоку произвести многе побједе исламиста на изборима.
„Многи изабрани исламистички режими ће пропасти, као што се то дешава са многим лошим владама. Они ће бити промијењени на сљедећим изборима, или на улици, или ће то чак учинити локални генерали. Али нови покушаји Британије, Француске и САД да држе све исламисте подаље од власти само онемогућавају политичко сазревање у региону, док заправо не доносе успјех нити дугорочну корист“, сматра Сакс.
Поред тога, он наводи да „домаће гајени“ лидери треба да признају да је најважнији изазов с којим се исламски свијет данас суочава-квалитет образовања.
„Регион заостаје далеко иза земаља са средњим приходима у науци, математици, технологији, иновацијама, предузетништву, развоју малог бизниса и самим тим стварању радних мјеста. Без образовања високог квалитета, слаби су изгледи за економски просперитет и политичку стабилност било гдје“, указао је Сакс.
Коначно, истакао је он, регион треба да нађе одговор на своју изузетну рањивост према деградацији животне средине и на своју претјерану зависност од угљоводоника.
„Регион са муслиманском већином од Западне Африке до Централне Азије је најмногољуднији сушни регион на свијету, суочен са исушивањем, претварањем земље у пустиње, порастом температуре и недостатком хране“, напоменуо је Сакс.
Према његовим ријечима, то су истински изазови за Блиски исток, а подјеле између сунита и шиита, политичка будућност Асада и доктринарни спорови су од далеко мање дугорочне важности за регион.
Сакс је професор одрживог развоја, здравствене политике и управљања и директор Еартх Института на Универзитету Колумбија. Такође је директор Мреже за рјешења одрживог развоја при УН.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Амерички предсједник може и мора, извршном наредбом, да прекине тајне операције ЦИА-и самим тим оконча наслеђе“
Избацити реч наслеђе,
Додати речи „шансу да остане у Белој кући или, уопште, остане међу живима“
Чекај, уместо „криминал“ рекао је „наслеђе“!!
Па није живот компјутер па кликнеш на дугме UNDO.
Сви нормални то разумеју
Тешко је да човек нешто схвати ако му повољан друштвени статус зависи од НЕразумевања!
САД мора да престане да руши и дестабилизује владе у свијету
Mora ,ali kada i kako,kada ste svi koruptni do balcaka,nema nijedog predsjednika
kojeg ne finasiraju Arapi,da li iz Saudiske Arabije Katra ili odnekle drugo svi su politicari koruptni,jedino se do sad u kampanji Tramp drzi podalje,sve sto govori treba uzeti sa velikom dozom opreza ,jer jedno je predizborna kamapnja a drugo stvarnost.
U ove nase krajeve Alkaide i sve posati te organizacije nebi bilo bez Amerike,na Kosovo i Metohuju nema koje bande nije bilo,a kao se cin bice ih jos,zasto je Tramp bas pomenuo beduine ostaje da se vide ,izgled ada su mu dosli do pod samo prkno,jer oslili se beduini ,kamile drze kao suvenire a sokolove bolje paze od svojih zena,a nasi politicari poludjese za istima,ne cudi sto smo mi Srbi najbolji Turci,vidi se to dobero.
tako ovoga terete tek sda za terorizam ,a dok je setao Kosovom i ubijao bio je borac za ljudska prava,ali oslililo se to pa sada prijeti citavom svijetu.
Ko vjetra sije zanje orkan ,a Vi amerikanci ste zasluzili kataklizmu ,koja nazalost nije moguca parcijalno neg globalno.
Nije se mnogo opirao kada su u ratovim profit izvlacili e sada jedan sa berze hoce i u Bijelu kucu,prepali se oligarsi da mozdato ne iskoristi za ukalnjanje protivnika,jer kazu neki i ovdje u Njemackoj nije dobro da jedan berzijanac vodi USA,mozda i nije,samo nevidjesmo dobra od Demokratije koju vodjahu pioni sa Volstrita,mozda se odlucili da ih poskidaju posto ovo sto su uradili nije sigurno cilj oligarije lopovske , njima trebaju ljudi i sredstav jedino oni gore tako mogu zadovoljavati svoje hedonisticke ideje.
Sad ovo pricati moze svako,a gdje si ti bio profesore prije 30 godina,ili 20 ,kada se ovo sve znalo ,ili bar neko kao sto je profesor,ocekivati od beduina u pustinji da on svoju kozu pokloni drugom plemenu u toj istoj pustinji nije moguce,jer za njega je i koza i kamila izvor zivota,ali dovesti jednog beduina da on gospodari svijetom mogu samo ovakvi naucnici koji podrzavse takve politicare koji ovo svima nama priredise.