Санација корита Мораче коштаће стотине милиона, потребан новац ЕУ
1 min readСанација корита ријеке Мораче коштаће десетине, па чак и стотине милиона евра, зато је посјета представника Зелених Европе изворишту Боље сестре важна како би се овај проблем чуо на сједници Европског Парламента. То је саопштио предсједник Одбора директора Регионалног водовода Црногорско приморје, Зоран Лакушић. Он је поручио да ово питање међународног карактера и да су нам потребне донације из Европске уније.
Представници Регионалног водовода Црногорско приморје угостили су представнике Зелених Европе.
“Обилазећи санитарне зоне, видјели су мјесто гдје се обавља нелегалне експлоатације шљунка, мјеста нелагалног одлагања отпад, те су се међународни партнери непосредно увјерили у све изазове који утичу на квалитет водоснабдијевања црногорског приморја и напорима које предузима Регионални водовод Црногорско приморје на пословима заштите водоизворишта Боље сестре”, саопштено је из Регионалног водовода.
Предсједник Одбора директора Регионалног водовода Црногорско приморје, Зоран Лакушић казао је да је екоцид у кориту ријеке Мораче огромних размјера и он није само проблем Црне Горе, већ и шире.
“Надам се да ће се након овога чути глас у Европском Парламенту гдје ће се заузети да рјешавање овог проблема добије једну другачију димензију, јер ово питање није локалног и националног карактера, већ међународног, из једноставног разлога што нам је потребан огромна свота новца. Санација корита ријеке Мораче коштаће десетине, па чак и стотине милиона евра. Зато су нам потребне донације из Европске уније,” саопштио је Лакушић.
Управо из тих разлога значајно је што су представници европских зелених партија посјетили извориште ,,Боље сестре“ са којег се путем регионалног водоводног система водом снабдијева црногорско приморје, те и сами увидјели са каквим еколошким проблемом се суочава Црна Гора.
“Морам рећи да мислим да је изузетно важно заштитити природне ресурсе какви су вода и водоснабдијевање. Оно што сам видјела данас, колико разумијем, је нелегално кориштење локалитета које уништава могућност водоснабдијевања у одређеном нивоу. Дефинитивно подржавамо Регионални водовод Црногорско приморје у борби против ове експлоатације, како би заштитили природне ресурсе,” истакла је Карен-Мари Паг Нилсен, представница партије Гоин Лефт (СФ) из Данске.
Како би се дошло ближе рјешавању овог великог проблема, потребно је снажније и одлучније дјеловање надлежних државних органа, али и већа освијештеност шире јавности о важности очувања оваквих природних ресурса, сматрају гости из Данске.
“Током већег дијела деценије се дешавало мноштво нелегалних и врло сумњивих радњи, стога у потпуности подржавам борбу за бољи приступ води и очувању извора воде, како због еколошког система, тако и због становништва у Црној Гори. Осјећам се јако инспирисано видјевши сву борбу, мобилизацију и активизам који се дешава као подршка ове сврхе, јер је ово веома важна сврха,” казао је Магнус Флеснборг из партије Yоунг Греен Лефт (СФУ).
Он је савјетовао да наставимо борбу.
„Да тражите промјене, да наставите да осигуравате да имамо чист и добар извор воде, те да тако осигурамо бољи свијет за будућност,” казао је Флеснборг.
Регионални водовод Црногорско приморје уз овакво охрабрење и подршку страних партнера ће наставити борбу за рјешавање овог проблема, а важну улогу у том процесу ће наставити да имају еколошки активисти. Еколошки активиста и новинар, Вук Вујисић каже да су странимпартнерима објаснили да је Регионални водовод практично жила куцавица или артерија Црне Горе када је у питању водоснабдијевање црногорске обале и неизоставна претпоставка туристичке привреде.
„Са санитарне зоне коју смо данас обишли, која је имала проблеме и протеклих година, чак двије трећине воде у љетним мјесецима долази управо из тог базена подземних вода. Оно што је кључно јесте да упознамо и међународне партнере са дешавањима у кориту ријеке Мораче, надам се да ће се у наредном периоду чути више о томе шта се дешавало у санитарној зони и да ће нова Влада наставити са акцијама када је у питању нелегална експлоатација шљунка, те да ћемо покренути санацију обале ријеке Мораче у овом појасу,” истакао је Вујисић.
Представници Регионалног водовода и активисти се надају да ће посјета резултирати проналажењем одрживиог рјешења на трагу најбољих европских пракси И искустава кроз ангажовање медјународних експерата учешће ЕУ фондова.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: