Сарадњом институција културе Црне Горе и Мађарске биће конкретизовани заједнички пројекти
Мађарска има инфраструктуру и кадар, али су природне љепоте Црне Горе значајан додатак понуди иностраним продукцијама, због чега би двије земље требало заједно да наступају како би унаприједиле кинематографију, а сарадњом представника институција културе биће конкретизовани заједнички пројекти.
То је поручено током посјете министарке културе и медија др Тамаре Вујовић Мађарској гдје се састала са министром културе и иновација Мађарске Балазас Ханком у оквиру Самита Западног Балкана о култури и образовању, у Будимпешти.
Вујовић сматра да је важно да регион наступа заједно и заједничке вриједности представи свијету.
– Можемо да учимо једни од других, размјењујемо знања и искуства. Желим да захвалим Мађарској на подршци Црној Гори на путу ка Европској унији, посебно у периоду њеног предсједавања. Мађарска нам је значајан партнер и велики пријатељ – казала је Вујовић.
Ханко је истакао да Мађарска снажно подржава интеграцију земаља Западног Балкана у ЕУ и жели да унаприједи процес проширења.
Навео је да је важно јачање културног идентитета, као и да сви његују традицију и насљеђе јер ће то допринијети да регион буде снажнији и конкурентнији на свјетској културној сцени.
Вујовић је рекла да је успостављен оквир за сарадњу у области културе, а као важне аспекте сарадње истакла је културну баштину и кинематографију.
– Можемо много тога научити од Мађарске, јер сте у посљедњих неколико година постигли много и значајно унаприједили сектор културе инвестирајуци 1.5 милијарду еура у изградњу објеката културе – примијетила је Вујовић.
Договорено је успостављање директне сарадње између представника инститиција културе како би се дефинисали и конкретизовали пројекти који се могу заједно радити.
Вујовић је у Будимпешти разговарала и са владиним комесаром за унапређење мађарске кинематографије Цсаба Каелом о успостављању сарадње у тој области.
– Желимо да учимо из вашег примијера, јер Мађарска има велико искуство у овој области. Црна Гора има потенцијал и услове да постане значајна филмска дестинација, али нам је потребна подршка у првом реду у обучавању и образовању младог кадра – рекла је Вујовић.
Каел је казао да желе успоставити сарадњу са Филмским центром Црне Горе, предложио потписивање меморандума о сарадњи, наглашавајући да Мађарска има инфраструктуру и кадар, али да су природне љепоте Црне Горе значајан додатак понуди иностраним продукцијама.
– Због свега овога, заједнички наступ двије земље у овој области значајно би унаприједио наше секторе кинематографије – вјерује Каел.
Истакли су да је за земље као што су Црна Гора и Мађарска важно да развијају копродукционе пројекте, шире публику и омогућавају да њихова кинематографска дјела стигну до сто већег броја људи.
Саговорници су закључили да би успостављање регионалне платформе за дистрибуцију кинематографских садржаја био важан корак, који би омогућио филмским ствараоцима да се представе региону и свијету.
Исказано је интересовање за успостављање директне сарадње факултета који се баве образовањем у области кинематографије.
Каел је показао интересовање и за сарадњу националних телевизија двије земље, размјену кинематографских дјела у првом реду филмова и тв серија.
Током званичне посјете Мађарској, министарка Вујовић састала се са Атилом Ледењијем, директором Арт Маркета у Будимпешти, са којим је разговарала о могућностима и моделима за учешће црногорских умјетника на овом престижном међународном сајму савремене умјетности.
Директор Ледењи представио је концепт и значај Арт Маркета, истичући да је ријеч о једном од најважнијих догађаја у области савремене умјетности у Европи, који окупља умјетнике, кустосе, галеристе и колекционаре из цијелог свијета. Посебан фокус сајма је на промоцији умјетника из Југоисточне Европе, с циљем да се мање афирмисаним умјетницима пружи прилика да представе своја дјела међународној публици, успоставе контакте са реномираним галеријама и створе нове могућности за професионални развој.
Министарка Вујовић истакла је важност јачања међународне видљивости црногорске савремене умјетности и изразила спремност Министарства да подржи учешће црногорских умјетника на овогодишњем издању Арт Маркета. Нагласила је да ће Министарство, у сарадњи са релевантним институцијама, радити на стварању услова који ће омогућити квалитетно представљање црногорске умјетничке сцене на овом значајном догађају.
Учешће црногорских умјетника на Арт Маркету у Будимпешти значајно је за јачање културне дипломатије и међународне сарадње, као и допринос развоју савремене умјетничке сцене Црне Горе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: