Sarajevo prikriva istorijske činjenice: Uklonjena tabla o protjeranim Srbima
Reakcijom vlasti Kantona Sarajevo jutros je uklonjena tabla s natpisom „Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”.
Uklanjanju table prisustvovao je ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Almir Bečarević, koji je istakao da se tabla nalazi na području Federacije BiH.
„Ova tabla je postavljena u zoni zaštićenih područja KS, postavljena je nelegalno. Nikakvih dozvola nema, a u proteklih sedam dana smo sve provjerili i skinuli koordinate, inspekcije i MUP KS su utvrdili da se tabla nalazi unutar zone kantona. Ovakvim objektima ovdje nije mjesto“, rekao je Bečarević za Kliks.ba.
Podsjećamo, tabla je postavljena odlukom gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića. Na šest ključnih ulaza u Istočno Sarajevo 30. juna su postavljene table sa nazivom i područja grada na srpskom i engleskom jeziku, na kojima je istaknut podatak da je 157.000 Srba moralo napustiti Sarajevo, piše Glas srpske.
Nakon toga je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić podnijela krivičnu prijavu protiv Ćosića za, kako je navela, “izazivanje ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje”.
Istorijska činjenica
Njoj je Ćosić odgovorio da se smiri i uživa u lijepim danima. Sve je, kako je tada kazao za “Glas Srpske”, urađeno u okviru redovnih aktivnosti na polju saobraćajne signalizacije. On je istakao da su postavili oznaku, uz ispunjenje onog što je obećao ranije, a to da će pisati da se radi o gradu koji je grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo.
„To je istorijska činjenica“, rekao je Ćosić i podsjetio na egzodus Srba iz dijelova Sarajeva gdje su bili u manjini zbog straha za život 1992, a zatim u martu i februaru 1996. godine kada se desio najveći egzodus ikad viđen na ovim prostorima.
Tih 157.000 Srba je, kaže, otišlo i u Banjaluku, Bijeljinu, Zvornik, Brčko, Beograd, Novi Sad i druge zemlje širom Evrope i svijeta.
„Nekih 50.000 je ostalo ovdje i odlučilo da u svojoj Republici Srpskoj gradi grad koje se prvo zvao Srpsko Sarajevo, a potom Istočno Sarajevo. Zbog tih 157.000 Srba smo stavili da je ovo njihov grad i da im pripada. Što se tiče gradonačelnice Karić, i meni veoma smetaju table na kojima piše 1.425 dana pod opsadom jer znamo da je bilo drugačije“, kazao je Ćosić.