Saslušanje Đuruvijinih ubica završeno noćas u dva sata
1 min readSaslušanje Milana Radonjića i Ratka Romića, osumnnjičenih za učešće u ubistvu novinara i vlasnika lista Telegraf Slavka Ćuruvije, završeno je u dva sata, a danas bi trebalo da bude donijeta odluke o predlogu da im se odredi pritvor.
“Saslušanje je trajalo oko devet sati i bilo je korektno”, kazala je Tanjugu branilac obojice osumnjičenih Zora Dobričanin Nikodinović.
Prije podne će biti održana sjednica u vezi sa predlogom tužilaštva za organizovani kriminal da im se odredi pritvor, dodala je ona.
Kako je u utorak saopštio tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, za ubistvo Ćuruvije 1999. godine osumnjičen je i tadašnji šef Državne bezbjednosti (DB), Radomir Marković, koji je u zatvoru u Požarevcu, kao i pripadnik posebne službe obezbeđenja u u DB-u Miroslav Kurak, nedostupan pravosudnim organima i za kojim će biti raspisana međunarodna potjernica.
Ključni svjedok u ovoj istrazi je nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu od 40 godina zatvora, kao i još dvije osobe čiji identitet nije saopšten iz bezbjednosnih razloga.
Ulemek je o ubistvu Ćuruvije progovorio tek prošle sedmice i istražnim organima dao podatke koji su pomogli rasvetljavanje tog slučaja.
Marković i Radonjić se terete kao nalogodavci a Romić i Kurak kao izvršioci ubistva.
“O povezanosti vrha tadašnje vlasti sa ubistvom i eventualnim nalogodavcima ubistva, čiji je motiv politički, pokazaće istraga”, rekao je Radisavljević na konferenciji za novinare.
Ćuruvija ubijen je na Vaskrs, 11. aprila 1999, u jeku NATO bombardovanja Jugoslavije. Ubistvo je izvršeno oko 17 sati u Beogradu, u Svetogorskoj ulici u prolazu ispred broja 35, gdje su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa, a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živeo.
Ubice su u Ćuruviju ispalile 17 metaka, a zatim ga „ovjerile“ i pucnjem u glavu. Sa njim je tada bila njegova nevjenčana supruga, istoričarka Branka Prpa.
Na vlasti u Srbiji je u to vrijeme bila koalicija SPS, JUL i SRS.
Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na lidera SPO – Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. godine.
Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine.
Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i naloženo je novo suđenje.