Savez zlih: Na današnji dan 1936. stvorena osovina Rim – Berlin
Na današnji dan, 1. novembra 1936. godine italijanski fašistički diktator Benito Musolini objavio je stvaranje osovine Rim – Berlin.
Sile Osovine ili Osovina je neformalni naziv koji se upotrebljava za savez država koje su bile suprotstavljene Saveznicima, odnosno pobjednicima u Drugom svjetskom ratu. Osnovu saveza su činile Njemački Rajh, Kraljevina Italija i Japansko Carstvo, a svoju osnovu je imao u ugovoru o prijateljstvu koji je nacistička Njemačka na čelu sa Adolfom Hitlerom sklopila sa fašističkom Italijom.
Italijanski premijer Benito Musolini je bio prvi koji je za taj savez iskoristio izraz Osovina. Japan je našao zajednički interes sa Njemačkom i Italijom te je 1937. godine sa njima sklopio tzv. Antikominternski pakt, čija je navodna svrha bila suprotstavljanje širenju komunizma i prijetnje Sovjetskog saveza.
Uprkos tome što je Italija savez sa Njemačkom u proljeće 1939. godine učvrstila tzv. Željeznim paktom, Njemačka je u rat, koji je otpočeo napadom na Poljsku ušla sama. Italija se Njemačkoj pridružila tek za vrijeme pada Francuske. Nekoliko mjeseci kasnije, Antikominternski pakt je obnovljen kao tzv. Trojni pakt 1940. godine. Trojnom paktu su krajem 1940. i 1941. godine pristupili Mađarska, Rumunija, Bugarska i Kraljevina Jugoslavija. Nakon puča uperenog protiv Pakta, sile Osovine su napale Jugoslaviju, zbog navodno prekršenoga Trojnoga pakta. Kraljevska jugoslovenska vojska je kapitulirala, a članice Trojnog pakta su razdijelile njenu teritoriju. Silama Osovine – članicama Trojnog pakta se 1941. godine pridružila novostvorena Nezavisna Država Hrvatska, a prilikom Operacije Barbarosa i Finska. Već ranije je kao neformalni saveznik Sila Osovine djelovala i višijevska Francuska. Iako je Trojni pakt predstavljao daleko čvršći savez između sila Osovina, zbog niza okolnosti njegove članice nijesu imale volje niti sredstava da koordiniraju svoje aktivnosti. Tako Japan nije objavio rat Sovjetskom Savezu, iako je objavio rat zapadnim silama.
Sile Osovine su dobile težak udarac kada je 1943. godine Italija kapitulirala, a kasnije prešla na stranu Saveznika. Godinu dana kasnije je iskrcavanjem Saveznika u Francusku prestao je da postoji višijevski režim, a prodorom Crvene armije sa istoka su Finska, Rumunija i Bugarska prisiljene da napuste Sile Osovine i pređu na stranu saveznika. U proljeće 1945. godine su kapitulacijom Njemačke prestala da postoje Sile Osovine u Evropi, a nekoliko mjeseci kasnije kapitulacijom Japana i Sile Osovine u Aziji.
A,i ubrzo i Staljin i Hitler – Rusija i nacisti, koje su pomagali i novčano i materijalno.