Шћепановић: Абазовић види Уставни суд као неку владину службу
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/07/sudija-Budimir-Scepanovic1.jpg)
Шћепановић
Премијер Дритан Абазовић не види Уставни суд као самосталан и независтан орган од све три гране власти, већ као неку владину службу, оцијенио је предсједник тог суда Будимир Шћепановић.
Абазовић је у петак позвао Шћепановића да објасни грађанима зашто Уставни суд не засиједа, наводећи да је недоношење одлука неодговорно према држави.
Шћепановић је, у реаговању достављеном агенцији МИНА, навео да предсједник Владе, којој је већ одавно изгласано неповјерење, континуирано, у свом стилу, опањкава Уставни суд и на њега врши притисак.
– Очигледно он Уставни суд не види као самосталан и независтан орган од све три гране власти, већ као неку владину службу, казао је Шћепановић.
Он је истакао да је Уставни суд самосталан и независтан државни орган од све три гране власти, а не Владина служба.
– Нико не смије утицати на Уставни суд приликом одлучивања о питањима из његове надлежности, одредба је дефинисана чланом 3. Закона о Уставном суду, па је дужност сваког, а посебно предсједника Владе, да поштује уставне и законске одредбе државе чији је премијер, навео је Шћепановић.
Како је казао, Абазовић у најновијем притиску на Уставни суд, између осталог, пласира неистине да тај суд не засједа и не доноси одлуке, уз констатацију да је недоношење одлука неодговорно према држави.
Притом, додао је Шћепановић, Абазовић позива предсједника Уставног суда да „каже је ли Закон уставан или не“, не наводећи назив закона, као и да „објасни грађанима зашто Суд не засједа“.
Према ријечима Шћепановића, Абазовић није могао да одоли ни цинизму, па у том стилу поручује „Свака част, сретно трошили плате“ и „Шта чека, да се предају листе, па да се онда изјасни, чекају ли наредбу из Дубајија“.
– Овако обраћање Уставном суду једног од челника извршне власти је невиђена и нечувена дрскост у историји уставног судства, истакао је Шћепановић.
Он је казао да вјерује да такве непримјерене изјаве забрињавају цјелокупну црногорску стручну и лаичку јавност и доприносе стварању негативне перцепције јавности о раду Уставног суда Црне Горе.
– Умјесто да се уздржи од било каквог коментарисања рада Уставног суда и на тај начин да свој допринос независности тог суда, он, кроз наводну одбрану националних интереса, износи неистине, мотивисане његовом политичком немоћи, навео је Шћепановић.
Он је истакао да није тачно да Уставни суд не засједа и да не доноси одлуке.
Према ријечима Шћепановића, од почетка године одржано је шест сједница Уставног суда и 11 сједница Вијећа Уставног суда, на којима је донијето 514 одлука и рјешења.
Међутим, како је навео, те одлуке и рјешења не занимају Абазовића.
– Њега занимају само одлуке Уставног суда у појединим предметима који су за њега значајни. Још кад би могао да наручи одлуку која њему одговара, Уставни суд Црне Горе би тада био најбољи суд на свијету, казао је Шћепановић.
Он је рекао да не зна „ко му је у Дубајију и о каквој наредби Абазовић говори“.
– Али са сигурношћу могу да обавјестим господина премијера, као и домаћу и међународну јавност да не примам/о никакве наредбе ни са једне дестинације на кугли земљској, поручио је Шћепановић.
Како је навео, што се „чекања“ тиче, Уставни суд је чекао одговор Уставног одбора и послије 40-ак дана га је дочекао – достављен је Уставном суду у четвртак, 27. априла „што је премијеру вјерујем познато“.
– Међутим, не могу да не примјетим да није нашао за сходно да пожурује достављање одговора Уставном суду, већ пожурује Уставни суд да што прије одлучи. Шта више, он тражи да предсједник Уставног суда каже је ли Закон уставан или не, казао је Шћепановић.
Према његовим ријечима, Абазовићу је очигледно хитно потребна оцјена уставности Закона којег има у виду, па макар и усмено исказана и то од једног члана Уставног суда, што не би било сагласно са Уставом и Законом о Уставном суду.
– На овај начин, премијер показује елементарно непознавање и неопоштовање правног система државе коју води, истакао је Шћепановић.
Он је подсјетио да је Уставни суд колективни орган, који своје одлуке доноси већином гласова свих судија, па би, како је навео, било какво изјашњавање предсједника или судије у току трајања поступка пред Уставним судом водило у кршење уставних и законских одредби.
– На крају, истичем да је Уставни суд, и прије реакције премијера, планирао одржавање сједнице на којој ће се разматрати предмет, који га очигледно занима, а којем је Уставни суд на сједници свих судија, још раније, дао приоритет – закључује се у реаговању Шћепановића, преносе медији.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Od januara 2014. godine zakonom je bilo zabranjeno da Vladina komisija dodjeljuje stanove sudijama i tužiocima, kao i sudijama Ustavnog suda. Prvi je prekršio zakon sudija Ustavnog suda Budimira Šćepanovića kome poklonjen stan u maju 2016. godine od 90 kvadrata u Univerzitetskom centru u Podgorici, za koji je platio je nešto više od 13 hiljada eura. Radilo se o dodjeli koja se dešavala na tajan način bez bilo kakvih bodovnih lista, dokumentima koja su bila proglašena stepenom tajnosti interno i koja su se odnosila na poslušnike režima. Očigledno je da se davanjem mimo zakona stanova na ovaj način kupovala podršku određenih lica na položaju. Među onima koji su mimo zakona dobili kredite, stanove od države po povoljnim uslovima i druge pogodnosti su bivši predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković koji je dobio stan od 109 kvadrata, iako je u Nikšiću imao kuću od 110 i stan od 52 kvadrata. Zakon je kršila i Desanka Lopičić koju su častili stan od 75 kvadrata, a već je tada sa suprugom imala više nekretnina, uključujući i poslovne prostore. Korist je imala i Mevlida Muratović, sudija Ustavnog suda koja je dobila 40.000 eura, a nikad nije kupila stan, jer je njen suprug je već imao dva stana. Posebno je zanimljiv slučaj sadašnje sudije Ustavnog suda, članice OKGDRPS, bivše zaštitnice imovinsko pravnih interesa Crne Gore Dragane Đuranović koja je 2016. dobila stan od 74 kvadrata po povoljnim uslovima. Đuranovićeva je žižu javnosti dospjela kada je otvoren slučaj „Limenka“ kojom je bratu tadašnjeg premijera Acu Đukanoviću dosuđeno preko sedam miliona eura u sporu sa državom. Tada je Đuranovićka iz institucije Zaštitnika imovinskopravnih interesa u više navrata odbijala da radi svoj posao i štiti državu.Više poslanika je reagovalo na to i izričito zahtijevalo da im se dostavi kopija revizije koja je dostavljena Vrhovnom sudu, Đuranovićka je stalno odbijala da to uradi.