IN4S

IN4S portal

Scila i Haribda

1 min read

Brodolom brika „Pierino“, ulje na platnu, Vasilije Ivanković, 1883.

U „Politici“ (uz koju je nacionalna elita ustala do sada nedovoljno), reče prošle sedmice jedan profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, ovo: „Srbija je pokazala da se ne ponaša kao Buridanov magarac, koji se opredeljuje čas na jednu, čas na drugu stranu, već se trudi da vodi balansiranu politiku između Moskve i Brisela, odolevajući uspešno Scili i Haribdi“.

Priča o magarcu nazvanom po filozofu Buridanu govori o magarcu koji je krepao od gladi zato što se dvoumio između dva jednako ukusna plasta sijena.

U tom smislu, metafora sa Srbijom može i da stoji, jer se, po profesoru, Srbija opredijelila za Carstvo evropsko, ne i za rusko tj. evroazijsko, no je nastavak profesorove rečenice problematičan.

Niko ne može odolijevati i Scili, i Haribdi pa ostati živ. Tako ni Srbija.

U mitološko vrijeme ono, Odisej je, da bi se vratio kući na Itaku, morao da prođe moreuzom između strašnih čudovišta, Scile i Haribde.

Drugog prolaza, naprosto, nije bilo.

Preužasna Scila imala je 6 glava na dugim vratovima, dok je preužasnija Haribda usisavala more i gutala brodove sa sve posadom.

Odisej je pragmatično izračunao da je bolje žrtvovati 6 mornara i zadovoljiti Scilinih šest čeljusti, nego Haribdin vakuum, u kome bi postradali deboto svi. Pa je tako prvi priložio šest kolateralnih žrtava i za sva vremena zaradio stalni epitet – Lukavog Odiseja.

Gradeći mitološkog lukavca, Homer je izgradio protolik političara. Svi Odisejevi nasljednici žrtvovaće druge, sebe radi.

I sada, sa saznanjem da se ne može uteći i Scili i Haribdi, nego ili Scili a Haribdi ne, ili Haribdi ali Scili ne, sklon sam da ponovo pročitam prvi dio profesorove rečenice: „Srbija … se trudi da vodi balansiranu politiku između Moskve i Brisela“. Ah, krasne li balancete vješte nam majčice, zlatnoga li njenoga truda da, kao u onom vicu sa tri lika od kojih je treći Srbin – sve na kraju nadmudri!

Hodeći putevima svoje posestrime Crne Gore, Srbija sve brže sa đavolom tikve sadi. Delegacija Srbije, na čelu sa ministrom odbrane prisustvovala je samitu NATO-a u Varšavi, na kojem je skupu odlučeno da se pošalju četiri međunarodna bataljona u Poljsku, Estoniju, Letoniju i Litvaniju. Sajt „Blumberg“ objavio je kartu odnosa snaga NATO (4.000 vojnika) – Rusija (30.000), na kojoj se zarad alarmiranja zapadnog javnog mnjenja vidi ruska nadmoć, ali je Russia Today objavila istu kartu s brojkama koje uključuju ne samo 4 x 1.000 međunarodnih vojnika na istoku Zapadne Evrope, nego i 120.000 uniformisanih Poljaka, i svih pride soldata iz baltičkih vazalstava (31.500) koji – zarezujemo li šta je prije nekoliko dana rekao Gorbačov – faktički učestvuju u eskalaciji hladnog u vrući rat.

Naša generacija sada razumije kako je to bilo moguće da pred Prvi svjetski rat niko ne povuče ručnu na vrijeme; danas razumijemo kako pred Drugi svjetski rat nije bilo komande: Punom snagom nazad!

Nego je naše pretke u usudu vodila struja vremena, sve brža što je bila bliža smrti. Dok zapadni svijet navija, bludi i opija se poradovan dugim toplim ljetom, zidaju se ubrzano novinski stupci generisanih vijesti pred nama.

Do juče uvjereni da smo na putu ka boljem i pravednijem sutra, eto nas u tjesnacu. I Scila i Haribda podigle su obrve.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Scila i Haribda

  1. Pisac neka piše ono što treba da piše, i što, najzad, dobro piše! A ova tematika ne ide dalje od retoričkog odlaganja! Lijepo je podsjećanje na mitsko predanje, ali osim toga ovdje jedva da je išta konkretno rečeno.

    P. S. Urednik portala neka već jednom angažuje nekolika lektora.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *