СДТ прибавио доказе: Документи потврдили прање 315 милиона еура
1 min readЧланове криминалне организације која се бавила прањем новца од 2016. године до данас одали су међусобни телефонски разговори, размјењене поруке, депозити, сертификати, путне исправе, фотографије и бројна финансијска документација многих банака.
То се наводи у рјешењу о продужењу притвора Миомиру Ђурашевићу са Светог Стефана, који је означен као организатор ове групе, која је дуже времена предмет истраге Специјалног тужилаштва.
Рјешењем Апелационог суда, Ђурашевићу, који се сумњичи за прање новца у продуженом трајању и стварање криминалне организације, притвор је продужен до 1. августа како не би побјегао или утицао на свједоке, од којих су многи у бјекству, пише Дан.
Досадашњом истрагом утврђено је да су осумњичени, међу којима је и један адвокат, дјеловали у Црној Гори, Србији, на Косову, у Аустрији, Турској, Гани, Швајцарској и Лихтенштајну, па су чланови криминалне групе ступали у контакт са клијентима који већ имају средства на банковним рачунима и онда их користила за прање новца. Новац је физички транспортован до тих људи, а они су га трансферисали преко својих пословних рачуна, путем СЕПА система. На тај начин, како сумњају у тужилаштву, опрано је око 315 милиона еура.
Сумња да је Ђурашевић организатор криминалне групе произилази из досад прикупљених доказа који се налазе у списима предмета СДТ-а, а нарочито из пословне и финансијске документације већег броја банака и Управе за некретнине, као и из комуникације остварене са осталим лицима, те материјалних доказа прибављених након заплијене његовог телефона и других материјалних доказа депозита, сертификата и путних исправа који су коришћени за извршење кривичног дјела за које су основано сумњиви, као и фотографија и видео-записа предметног новца за који се сумња да потиче из криминалне дјелатности.
“Из увида у један од тих сертификата произилази да је наведеног дана у финансијској институцији Г.С.Ф-Б.Y… у И. извршена од стране Н.Н. лица уплата депозита у износу од 1.260.000.000 туркаментанских маната у противвриједности 315.000.000 еура, који депозит је примио службеник финансијске институције А.М., а тај новац ј е даље стављен у легалне токове”, пише у рјешењу.
Специјални полицијски тим је увидом у катастар нашао велики број некретнина зграда и вила на ексклузивним мјестима на Црногорском приморју гдје је власник био, или је и даље уписан као власник, осумњичени Миомир Ђурашевић.
Како се наводи у рјешењу, окривљени Ђурашевић је оставио трагове телефонских контаката са осталим члановима са којима се договарао око отварања рачуна за друга лица у већем броју држава, полагању новца као депозита у банкама на различитим дестинацијама, уговарању процената и координирао пословима вези са транспортом новца, међусобном обавјештавању о документацији која је потребна да се отворе рачуни у банкама, о износима новца који потиче из криминалне дјелатности и који треба унијети у легалне токове на разним дестинацијама, како треба постизати договоре са клијентима…
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ja se obradovah umjesto Djurasevic procitah Djukanovic…slabo vidjeh nazalost