IN4S

IN4S portal

Senat SAD i prošle godine upozoravao: Zaustaviti proruski portal IN4S u Crnoj Gori

1 min read
Izjava otpravnice poslova ambasade SAD u Podgorici Džudi Kuo  da su portali “IN4S i Borba su povezani sa direktivama iz Kremlja” samo je nastavak hajke na naš portal koja dolazi od strane aneričkih senatora.

Izjava otpravnice poslova ambasade SAD u Podgorici Džudi Kuo da su portali “IN4S i Borba povezani sa direktivama iz Kremlja” samo je nastavak hajke na naš portal koja dolazi od strane aneričkih senatora.

Tako je, da podsjetimo,  naše čitaoce prošle godine u izvještaju o uticaju Rusije na evropske zemlje koji su za Senat SAD pripremile Demokrate navodi se da je „propaganda protiv NATO u Crnoj Gori išla preko Sputnjika i proruskog portala inf4.net, a Rusija je davala resurse nevladinom organizacijama Ne u rat, ne u NATO i Pokretu za neutralnost“.

Da „proruska meka sila“ djeluje u Crnoj Gori preko „proruskog portala IN4S“ sigurni su američki senatori iz redova Demokrata, iako u paušalnom izvještaju koji će predstaviti Senatu, pored ostalih netačnih podataka, navode čak i pogrešno ime našeg portala.

 

izveštaj

Izvještaj, kako prenose Vijesti, upozorava na „meku moć Rusije u Crnoj Gori“ i ističe da država „treba da ostane na oprezu jer se pritisak i uticaj Moskve može nastaviti i nakon punopravnog članstva u NATO“.

Izvještaj je senzacionalistički naslovljen “Putinov asimetrični napad na demokratiju u Rusiji i Evropi: Posljedice po nacionalnu bezbjednost SAD”, a predstavio ga je u ime Demokrata senator Ben Kardin.

 

„Izvještaj“ se ne oslanja na podatke već na subjektivnu ocjenu sastavljača, koji izražavaju mišljenje da je „nakon članstva Crne Gore u NATO manje vjerovatno da će Rusija prema Crnoj Gori koristiti grubu i otvoreno nasilnu taktiku“.

Militantni tonovi tzv. izvještaja

Militantan ton uperen protiv slobode medija posebno je vidljiv u dijelovima izvještaja gdje se poziva na jačanje odbrane protiv „meke moći kojom raspolaže Rusija“.

“Ali Moskva bi mogla da nastavi da pritiska i utiče na sličan način kao što je to viđeno u Bugarskoj. Međunarodna zajednica ne smije spavati na lovorikama sada kada je Crna Gora članica NATO-a, već treba da aktivno pomogne vladi da ojača svoju odbranu protiv ‘meke moći’ kojom raspolaže Rusija”, citat je iz izvještaja.

Sve što nije proameričko – mora da da je maligno?!

Antiruska histerija jasno je vidljiva u dijelovima gdje se svaki neamerički kurs tumači ne kao opredjeljenje naroda ili slično već kao „maligni uticaj Rusije u Crnoj Gori“.

„Maligni uticaj Rusije u Crnoj Gori prisutan je već duže vrijeme, ali je intenziviran 2016. sa ciljem da se spriječi ulazak u NATO“, piše u izvještaju, a dodaje se da je takav uticaj uključivao propagandu, finansiranje NVO i političkih partija i da je kulminirao navodnim pokušajem Rusije da zbaci vlast na parlamentarnim izborima 2016.

„Plan prost, ali razarajući“

“I dok je se Rusija snažno protivila želji Crne Gore da se učlani u NATO, nije pribjegavala konvencionalnim vojnim taktikama koje je koristila u Ukrajini i Gruziji, već se oslanjala na hibridnu mješavinu dezinfomisanja i prijetnje silom kako bi poslala poruku da je integracija sa Zapadom neprihvatljiva. Prijetnja silom došla je u obliku navodnog pokušaja puča, koji je pripremljen negdje sredinom 2016, kada su se bivši oficiri ruske obavještajne službe Eduard Šišmakov i Vladimir Popov u Srbiji sastali sa antizapadnjačkim srpskim nacionalistom Aleksandrom Sinđelićem, gdje su navodno diskutovali o planu da zbace crnogorsku vlast na izborima u oktobru”, navodi se u izvještaju.

Izvještaj se poziva na svjedočenje izvršnog potpredsjednika Atlantskog savjeta Dejmona Vilsona, a u njemu se navodi da je plan za državni udar “bio prost i da bi, u slučaju da je uspio, bio razarajući”.

“Prvo je proruski Demokratski front (DF) napravio okupljanje ispred crnogorskog parlamenta tokom izbornog dana, onda bi grupa u policijskim uniformama sa plavim trakama na ramenima, kako bi se razlikovali od pravih policajaca, otvorila vatru na masu, ušla u parlament i zarobila ili ubila premijera Mila Đukanovića”, navodi se u izvještaju.

Dodaje se da je Rusija željela da destabilizuje Crnu Goru „na isti način kao što je to učinila u Ukrajini i Gruziji“, kako bi je prikazala nesposobnom da se integriše sa zapadnim demokratijama.

“Ovaj pokušaj puča nije bio jednokratni događaj, već kulminacija neprekidne propagande i kampanje miješanja da bi građani Crne Gore ubijedili da se usprotive članstvu u NATO”, navodi se u dokumentu, bez navoda konkretnih podataka ispitivanja javnog mnjenja, koje velikom većinom ne podržava priključenje Crne Gore NATO paktu.

izveštaj

Rekao im Edi da je Železnjak finansirao IN4S

Izvještaj, između ostalog, daje lažne navode da je Sergej Železnjak, bivši potpredsjednik Ruske dume „otputovao u Crnu Goru da radi sa članovima DF-a“. Antiruske sankcije koje je uvele crnogorska vlast koje između ostalog podrazumijevaju i zabranu ulaska Sergeju Željeznaku u Crnu Goru, nije onemogućilo, po procjenama američkih senatora, ovom ruskom funkcioneru da postane najuticajniji ruski faktor u Crnoj Gori, bez obzira na to što nikada nije kročio na njeno tlo!

Železnjak

Prilikom jedne takve posjete, Železnjak je pokušao da unapredi ideju neutralnosti Crne Gore, nazivajući ih ‘Balkanskom Švajcarskom’ i ohrabrio aktiviste DF-a da to koriste kao sredstvo za odbijanje članstva u NATO“, kaže se u tekstu.

U narednom pasusu govori se o navodnim sredstvima koje je Rusija usmjerila u propagandu protiv NATO.

„Propaganda i slobodno tekla preko Sputnika i proruskog veb-portala inf4.net i resursa koje je Rusija usmjerila na nevladine organizacije NE rat, NE u NATO i Pokret za neutralnost Crne Gore, kako bi se potisnula podrška NATO u Crnoj Gori“, kaže izvještaj.

Dokument se osvrće i na građanske proteste u organizaciji DF-a, nazivajući ih nasilnim.

„DF je bio veoma aktivan tokom debate o NATO, što je ponekad rezultiralo nasiljem. Na primer, aktivisti DF stajali su iza demonstracija u oktobru 2015, što je dovelo do sukoba sa policijom“, navodi se u dokumentu.

Rusija reagovala: Paranoidni strah SAD-a ne pogoduje razvoju bilaterale

Zvanična Rusija reagovala je na objavu ovog dokumenta, kazavši da je riječ o „paranoidnom strahu SAD“ od navodnog ruskog miješanja u izborni proces.

rusija

Kako je rekao sekretar za štampu ruskog predsjednika Dmitrij Peskov, ovaj američki paranoidni strah ne stvara povoljne uslove za bilateralne odnose, kao i za same SAD, dok je navode dokumenta nazvao neosnovanim.

„Takav paranoidni strah naudiće ne samo bilateralnim odnosima Rusije i SAD, već je on štetan i za same SAD, jer, naravno, kada nešto postane opsesija, ona ne stvara povoljne uslove za normalan društveni razvoj i život“, kazao je Peskov.

 

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Senat SAD i prošle godine upozoravao: Zaustaviti proruski portal IN4S u Crnoj Gori

  1. Ma ne samo da mediji pišu po nalogu Kremlja, nego i narod čita po nalogu Kremlja!
    Bar smo bolje prošli od Amerikanaca, oni imaju Predsjednika po nalogu Kremlja…
    Plač!!!
    :-))))))

  2. O tome ce problemu danas Nato da rspravlja po tackom HITNO ,intersantna sjednica ,pitaju se kako proslaviti sedamdeseti rodjendan.Tusrka clanica Natoa dogovara mir u Siriji sa Rusijom ,USA takodje dogovara mira sa Rusijoim u vezi Sirije a zapoceli su rat zajedno sa Tursko ,eto to je Nato pa je naravno Makron rekao da je mrtav kada je takav, jer osnovno pravilo bi bilo da se dogovaraju unutara Natoa ali se ne dogovaraju.Tako sada i Turska i USA su paertneri unutar samoga Natoa,samo kakvi pitaju se mnogi u Nato, izgleda da im je zajednicaka veza i opstanak Rusija,ili mozda Montenegro.Pa naravno da je to proslost nece valjda neko da pita Montenegro Hrrvatsku Malatu Sloveniju,plus a nasi misle da je to Titovo vrijeme i lazi koje je laprdao pa po republika sjednice dnevnice putovanja intervjui ,ha ha koje ovce od politicra ,jeste li vi svjesni o cemu se radi.Ministar Boskovic da odlucuje o svjetskom miru jos kada on udari pesnicom U Briasel koja je to snaga sila argumenti a tek vojni poencijal koji ima iza sebe.Nikola I je imao 40 000 vojnika pod odruzjem prije jednog vijeka ,a koliko ima Milo danas ,sem ona tri koja su bila na paradu vidjena prije neki dan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *