IN4S

IN4S portal

„Severni tok 2“ nastavlja gradnju u Nemačkoj uprkos najavi američkih sankcija

1 min read
Istovremeno, poznato je da se norveško-nemačka agencija DNV GL za tehničku sertifikaciju gasovoda prošle sedmice delimično povukla iz tog poduhvata
severni tok

Ilustracija

Švajcarska firma „Severni tok 2” najavila je proteklog vikenda da u subotu, 5. decembra, nastavlja s postavljanjem cevi preostalog dela rusko-zapadnoevropskog megagasovoda u ekskluzivnoj pomorskoj zoni Nemačke.

Radovi na trasi ukupne dužine 16 kilometara teći će tempom postavljanja od 2,6 kilometara cevi dnevno, i to na oba kraka „Severnog toka 2”. Ime broda koji će obaviti taj posao biće naknadno saopšteno, poručio je Jens Miler, portparol švajcarske kompanije (registrovane u Cugu, u vlasništvu ruskog „Gasproma”). Satnica nastavka radova na preostalih 60 kilometara gasovoda u baltičkim vodama Danske nije tom prilikom spomenuta.

Spektakularna objava nastavka gradnje „Severnog toka 2” – naglo obustavljena prošlog decembra nakon prve runde američkih sankcija protiv dela aktera tog projekta vrednog oko 10 milijardi evra – ima više nego izazovan tajming.

Naime, odluka švajcarske ćerke-firme „Gasproma” objavljena je u jeku najnovijih najava iz Vašingtona da će druga runda sankcija protiv „Severnog toka 2” biti izneta na glasanje u Kongresu i najverovatnije usvojena u sledeće tri sedmice. Na udaru tog kruga drakonskih američkih sankcija našlo bi se, prema procenama s ove strane Atlantika, više od 120 firmi iz 12 evropskih država, mahom iz Nemačke.

Da li je Amerika stvarno spremna da sankcijama udari po energetskom projektu koji uživa odlučnu političku podršku ključnog transatlantskog saveznika u Evropi? Prema nedavnoj odluci na Kapitol hilu, nova runda sankcija ne bi se odnosila na nemačke zvaničnike. A šta biva sa nemačkim biznisom? Naime, „Severni tok 2”je posao na kojem je angažovano skoro 70 nemačkih firmi. Šta će preduzeti Vašington sada kad švajcarska firma „Severni tok 2” najavljuje radove ne u Danskoj, već u baltičkim vodama Nemačke? Odgonetke za sada nema.

Ono što je poznato, jeste da su u ovom trenutku u igri za završetak preostalog (manje zahtevnog) dela „Severnog toka 2” dva ruska broda: „Akademik Čerski” i „Fortuna”. Zna se istovremeno i da je švajcarsko osiguravajuće društvo „Zurih inšurens grup AG” prvo na meti mogućih novih američkih sankcija zbog povezanosti sa „Severnim tokom 2”. Istovremeno, poznato je da se norveško-nemačka agencija DNV GL za tehničku sertifikaciju gasovoda prošle sedmice delimično povukla iz tog poduhvata.

„Gasprom” i pet zapadnoevropskih sufinansijera „Severnog toka 2” izgleda imaju rešenje za najavljene američke prepreke. Protiv mogućih sankcija SAD ovih dana grozničavo se organizuju, kako zvanični Berlin, tako i vlada pokrajine Meklenburg – Zapadna Pomeranija, gde gasovod treba prvo da dodirne kopno, prenose mediji. „Kompanija ’Severni tok 2’ nastaviće aktivnosti na postavljanju cevi, i taj gasovod će biti završen. Ubeđeni smo da je taj projekat neophodan”, izjavio je pred protekli vikend Rajner Sil, izvršni direktor austrijskog OMV-a.

U potrazi za novim osiguravajućim i reosiguravajućim partnerom „Severnog toka 2”, Moskva je najavila mogućeg džokera u obliku Ruske nacionalne reosiguravajuće kompanije (RNRC). Eksperti američke bonitetne agencije „Fič” tim povodom ističu da je „Rusija pre nekoliko godina obrazovala domaće kapacitete za osiguravanje i reosiguravanje u slučaju rizika od sankcija, rizika koji se ne mogu prepustiti međunarodnim tržištima”, navodi Anastasija Litvinova iz „Fiča” u izjavi za Blumberg.

Kad je reč o agencijama za sertifikaciju, zvanični Kopenhagen bio je nedavno više nego naklonjen „Severnom toku 2”, kada je švajacarskoj firmi dozvolio da izabere bilo koju agenciju tog profila. „Rusi drugu takvu firmu mogu da pronađu, i pod uslovima sankcija, ali će to iziskivati vreme”, smatra Katja Jafimova, visoki savetnik Instituta za energetske studije u Oksfordu.

A što se Nemačke tiče, zvanični Berlin već koordiniše s državama EU odgovor na (najavljene nove) američke sankcije, prenose američki mediji. Istovremeno, Poslovni lobi nemačkih industrija (BDI) upozorio je da pretnja iz SAD „ne samo što predstavlja značajnu ekonomsku štetu, već podriva i suverenost Nemačke i EU”. Na terenu, vlada pokrajine Meklenburg – Zapadna Pomeranija odlučila je da ove sedmice oformi javni fond pod kontrolom premijera te regije za zaštitu kompanija koje rade na „Severnom toku 2”, a nađu se pod američkim sankcijama.

Berzanskim i energetskim ekspertima na Zapadu čini se sada da je „Severni tok 2” nezaustavljiv. Americi treba da bude jasno da ne može da zaustavi „Severni tok 2”. „Gasprom” će s partnerima pronaći načine da završi projekat, to će verovatno iziskivati izvesna pomeranja rokova, smatra Katja Jafimova iz Oksforda.

„Gasovod je skoro završen, mogao bi da krene u rad pre kraja prvog kvartala 2021”, procenjuje Dmitri Marinčenko, direktor istraživačkog tima za resurse američke kreditne agencije „Fič”. U otvorenoj transatlantskoj konfrontaciji oko sudbine „Severnog toka 2” iskušavaće se izgleda nervi od „nemačkog i američkog čelika”.

Izvor: Politika

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “„Severni tok 2“ nastavlja gradnju u Nemačkoj uprkos najavi američkih sankcija

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net