ИН4С

ИН4С портал

Шимун: Иницирао сам формирање комисије која ће се бавити случајем смрти породиље

1 min read

Слика екрана

Министарство здравља иницирало је формирање екстерне комисије састављену од стручњака из региона и Европске уније (ЕУ), која ће се бавити случајем смрти породиље Дрите Тафе, казао је ресорни министар Војислав Шимун.

Он је, одговарајући на питање посланика Албанске алтернативе Иљира Чапунија о смрти Тафе и унапређењу услова у болници у Улцињу, рекао да је Министарство здравља предузело здравствени и санитарни надзор у Општој болници (ОБ) Бар, као и у Клиничком центру Црне Горе, гдје је Тафа преминула.

Шимун је рекао да је спроведена обдукција и да се чека извјештај.

„Иницирао сам формирање екстерне комисије састављену од стручњака из региона и држава ЕУ, и очекујем да ћемо имати непристрасан увид у цијели процес“, рекао је Шимун.

Он је казао да то дугују породици и јавности.

Говорећи о породилишту у Улцињу, Шимун је рекао да су формирали Националну комисију која ће се бавити унапређењем стања у том породилишту.

„Очекујем брзо извјештај те комисије. Сматрам да улцињско породилиште треба оснажити у том погледу“, рекао је Шимун.

Он је, одговарајући на питања посланика Демократске партије социјалиста Нермина Абдића о потрошњи љекова у Црној Гори, казао да се три пута годишње ревидира листа љекова.

Шимун је казао да су фармакоекономским мјерама извршили уштеде.

„Комора за цитостатике додатно ће смањити трошак љекова 15 до 20 одсто. Увођењем „track and trace“ система за љекове додатно ће се омогућити уштеде“, казао је Шимун.

Он је, говорећи о повећању цијена љекова, рекао да је, што се тиче цијене антиботика, она мање-више иста.

„Оно што се у Црној Гори ради је увођење иновативне терапије. Конкретно, укупно је уведено преко 20 иновативних љекова, за онкологију је издвојено пола од тога“, рекао је Шимун.

Он је најавио да је у припреми измјена Закона о љековима.

„Који ће љекове ван листе ограничити цијенама. То је нешто што је могло хиљаду пута да се уради досад. Умјесто 1,5 хиљада љекова који су већ на листи, ми ћемо још хиљаду ограничити цијенема“, додао је Шимун.

Он је казао да је планирано и да се омогући да се на тендере Монтефарма јаве и друге дрогерије, а не само домаће, како би се смањила могућност монопола.

„Нешто се штеди, али се углавном пребацује на иновативну терапију, како бисмо били у корак са државама којима стремимо“, рекао је Шимун.

Одговарајући на питање Абдића о листама чекања, Шимун је рекао да је ситација доста боље него раније када се на специјалистичке прегледе чекало по више мјесеци, а на контролни преглед мјесец.

„Велики проблем је то што смо ослободили термине, али се пацијенти не јаве, или заврше преглед ван система централног заказивања, или без упута“, рекао је Шимун.

Он је казао да праве транспарентне листе како би да пацијентима пружили могућност да добију термин.

„Увели смо и то да специјалисти заказују контролне прегледе. Повећан је допунски рад са мјесец на три. Све то доприносу бољој организацији, али чињеница је да у неким сегментима морамо повећати капацитете, не само људске него и инфрастрктурне“, указао је Шимун.

Он је рекао да ће се додатном оптимизацијом процеса и елиминацијом сегмента гдје се и до 50 одсто грађана не јави на преглед, додатно скраћивати листе чекања.

Одговарајући на питање посланике Владимира Добричанина о томе да ли Министарство здравља планира да уведе доприносе за здравство, односно плаћање здравственог осигурања и на који начин, Шимун је рекао да је Добричанин гласао за Европу сад 1 која је показала да је актуелни модел одржив.

„Не финансирамо се више из доприноса и то је олакшица за грађане, а са друге стране имамо бољу пореску политику“, казао је Шимун.

То је, како је навео, модел који се примјењује и у другим земљама Европе.

„Чињеница је да смо имали неколико састанака са Свјетском здравственом организацјом (СЗО), са експертима за планирање буџета, гдје је овај модел похваљен. Модел је отпорнији на евентуалне флуктуације у смислу стопе запослености, уколико би дошло до повећања стопе незапослености овај систем је у односу на њега отпорнији“, рекао је Шимун.

Он је казао да је протеклих година буџет Министарства растао.

„Кроз Европу сад 2 додатно смо оснажили плате. Сви параметри, уз похвалу СЗО, не указују на нестабилност у том погледу него на одржив систем“, рекао је Шимун.

На питање посланице Грађанског покрета УРА Ане Новаковић о градњи Клинике за хематологију, Шимун је рекао да је у току допуна пројекта.

„Завршава се та процедура у новембру, а у првом кварталу идуће године расписујемо тендер за изградњу клинике и набавку ПЕТ скенера. Пројекат је вриједан 15 милиона, а сам скенер 2,5 милиона евра, уз контрибуцију Министарства од око 750 хиљада евра“, казао је Шимун.

 

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *