Синдром изненадне смрти дјеце у директној је вези са овом лошом навиком у трудноћи

Илустрација
Најновија студија која је спроведена на Универзитету у Аризони тврди да никотин који доспијева у утробу мајке која је трудна може да оштети мождане ћелије бебе које помажу у контроли језика.
Оштећење може да буде такво да беба превише споро помјера свој језик, па тако он може да блокира унос кисеоника у тијело током спавања што може да доведе до изненадне смрти дјетета.
У утроби мајке бебе имају мале паузе при дисању, прије него што се језик не покрене и изазове поновни удисај, пренио је Телеграф.
Према мишљењу научника никотин из цигарета изазива потенцијални механизам због којег дјеца имају престанке дисања током спавања, које може да доведе до изненадне смрти (СИДС).
Истраживање се вршило на новорођеним пацовима који су били изложени никотину у мајчиној утроби због којег су развили синдром хипоглосалних неурона који могу да буду фактор ризика за синдром изненадне смрти.
У нормалним околностима када дође до отежаног дисања због блокирања носа, ћелије мозга помјерају језик и отварају пут кисеонику кроз уста.
Контролна група пацова није одговорила овом радњом када им је био блокиран примаран пут удисања кисеоника, у односу на групу животиња која је реаговала очекивано, а није била изложена дјеловању никотина у мајчиној утоби.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

