Siniša Jasnić ponovo uhapšen
1 min readSiniša Jasnić, bivši direktor privrednog društva „Evropske univerzitetske igre 2020” uhapšen je juče rano ujutru na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla” zbog sumnje da je, dok se nalazio na rukovodećem mestu ovog preduzeća, počinio krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica. On se tereti da je od decembra 2017. do marta 2018, sa 45-godišnjim osumnjičenim muškarcem za kojim se traga, bez sprovedenog postupka javne nabavke, izradu master plana za organizaciju evropskih univerzitetskih igara dodelio privrednom društvu iz Novog Sada, za iznos od 572.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Inače, master plan je prethodno izradila osoba, kojoj je Jasnić obećao naknadu od 30.000 evra.
Na ovaj način, osumnjičeni Jasnić i muškarac koji je u bekstvu, pribavili su korist privrednom društvu u Novom Sadu, oštetivši budžet Republike Srbije za 68.554.200 dinara.
Ovo će biti drugi postupak koji je Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo protiv Jasnića. Optužnicom ovog tužilaštva iz 2019. godine, on se sumnjiči za proneveru 13,2 miliona dinara iz budžeta. Prema tvrdnjama tužilaštva, Jasnić je optužen da je od novembra 2013. do decembra 2017. samoinicijativno koristio biznis-kartice Univerzitetskog sportskog saveza Srbije (USSS). Navodno, prvi čovek društva je pomenute kartice upotrebljavao za plaćanje računa i podizanje gotovine koju je potom trošio na svoje potrebe.
U optužnici Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije navodi se da novac nije pravdan računima zbog čega mu se na teret stavlja da je ovakvim ponašanjem oštetio budžet Republike Srbije za 10.214.370 dinara, a USSS za 2.973.370 dinara. Takvim nezakonitim postupcima Jasnić je počinio produženo krivično delo pronevere.
Iz optužnice proističe da je on nepotpunim i netačnim podacima obmanjivao organe udruženja, odnosno da nije dostavljao celokupnu dokumentaciju o trošenju novca na uvid, već samo onu koja je „pokrivala” njegove nezakonite radnje. Uz pomoć „revizije saglasnosti” određenih revizorskih kuća, a ne revizorskih izveštaja, „pokrivao” je nenamensko trošenje novca. To znači da revizorske kuće nisu radile analizu utrošenih budžetskih sredstava na osnovu kompletne knjigovodstvene dokumentacije.
Postupak po ovoj optužnici i dalje traje, a naredno suđenje zakazano je za 9. septembar.
Istovremeno sa pokretanjem istrage 2019. godine, protiv Jasnića je pokrenuta i finansijska istraga. Kako saznajemo, nakon njenog okončanja, od nekadašnjeg prvog čoveka privrednog društva „Evropske univerzitetske igre 2020” privremeno je oduzet automobil „porše kajen” i sredstva na dinarskom i deviznom računu. Pošto se tokom finansijske istrage proveravala i imovina članova njegove porodice, od Jasnićeve supruge privremeno je oduzeto vozilo „tojota hibrid c”.
Na stupcima crne hronike, Jasnićevo ime našlo se i 2009. kada je tadašnje Prvo opštinsko tužilaštvo protiv njega podiglo optužnicu za zloupotrebu službenog položaja tereteći ga da je bez raspisivanja tendera sa hrvatskom firmom „Varteks” iz Varaždina sklopio ugovor vredan više miliona evra o nabavci odeće za reprezentativce Srbije, trenere i volontere na Univerzijadi u Bangkoku. Posle prozivki da je zloupotrebio položaj na kom se nalazio, Jasnić je, navodno, rekao da su tenderi gubitak vremena. Iako je pravdao svoje postupke, Vlada Srbije je poništila ugovor.
Biznis-karticom oštetio fakultet
Siniša Jasnić svojevremeno je suspendovan sa mesta docenta na katedri za teoriju fizičke kulture na Fakultetu fizičke kulture u Novom Sadu, a protiv njega je podneta i krivična prijava zbog povrede radne obaveze koja ugrožava imovinu veće vrednosti. U spisima predmeta navodilo se da je tokom 2002. i 2003. raspolagao dinarskom i deviznom biznis-karticom Fakulteta za fizičku kulturu u Novom Sadu kojom je mogao da plaća troškove na službenim putovanjima za potrebe fakulteta. Međutim, bez odobrenja saveta i u svrhe koje nisu iz delatnosti fakulteta, Jasnić je potrošio 14.000 evra.
Krivični postupak protiv njega tada, ipak, nije pokrenut budući da je fakultetu nadoknadio novac. Međutim, sud je potvrdio odluku fakulteta o njegovom odnosu, uz ocenu da je način na koji je Jasnić raspolagao biznis-karticom mogao da ugrozi imovinu pomenute obrazovne ustanove.
Opet nekakav lopov Srbijanac iz Sumadije, ili se mozda varam?
Od 2013. godine ova lopina kraducka novac države/građana Srbije, a država ga procesuira 6 (slovima: šest) godina kasnije! Srećne države, ljudi moji…